Yukiko
Posty: 1458 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 22
Yukiko
  27 września 2011 (pierwszy post)

Witam,
Jutro muszę złożyć przedmioty i temat na maturę i tutaj wystąpił pewien problem z właśnie tematem na prezentację. Wybrałam sobie kilka, które najbardziej do mnie przemawiają i nie mogę się zdecydować. Który łatwiejszy, czy do którego łatwiej dobrać bibliografię?

1. Przedstaw i porównaj obrazy natury w wybranych utworach literackich.
2. Kodeks moralny wybranych bohaterów literackich. Porównaj, odwołując się do dzieł literatury polskiej i obcej.
3. Metamorfoza bohatera. porównaj sposób ujęcie motywu, analizując wybrane utwory literacki z różnych epok.
4. Sposób kreowania portretu matki. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych tekstów literackich.
5. Funkcjonowanie motywu cierpienia w literaturze współczesnej. Analiza wybranych utworów.
6. Młodość w literaturze. Przedstaw różne sposoby ujmowania tego tematu, analizując wybrane przykłady.
7. Wina i kara jako temat literacki. Omów zagadnienie, interpretując utwory.
8. Różne oblicza miłości. Zaprezentuj temat, interpretując wybrane przykłady literackie.
9. Motyw pokory i buntu wobec Boga. Omów konsekwencje takich postaw na przykładzie analizy wybranych tekstów literackich.
10. Scharakteryzuj portret kobiety ukazany w różnych tekstach literackich.
11. Narrator wobec swiata przedstawionego. Omów jego funkcje w dziele literackim, analizując wybrane utwory z XIX i XX wieku.

Pomożecie?

explorator666
explorator666
  28 września 2011

Najlepiej wybrać takie zeby książki nie były zbyt długie i trudne.
Bo wybierzesz temat a potem okaże sie że nie masz zadnych książek albo takie po 900 stron :D

Najlepiej wybrac takie żeby siedzieć w jednej epoce jeśli w temacie nie nakazują siedzieć w dwóch. Bo w każdej epoce sa jakieś pojęcia - a to dodatkowa nauka.
Też zależy ile Ty książek w ciągu tych 3,4 lat przeczytałaś. Bo u mnie było z tym cienko. A.. i też zależy od chęci i przygotowania. Ja mialem tylko 2 ksiązki i prezentacje multimedialną i dostałem 80%... więc niewiele trzeba zeby zdać...

Np w temacie nr 1. wybrałbym Pana Tadeusza i jakieś ballady Mickiewicza typu "Świteź" lub "Świtezianka" bo tam troche jest tej natury. Nie wiem w jakich ksiązkach był jeszcze motyw natury bo mało ich przeczytałem...:mrgreen:. I tutaj masz tylko jedną epoke - romantyzm. Więc uczysz sie informacji związanych z tą epoką itd...

Potem zastanowiłbym sie nad 7. Tam wziałbym "zbrodnie i kare" i np "antygone".

I też dobrze jest wybrac sobie jedną dlugą lekture i jedną krótką. Wtedy jest mniej wątków do zapamiętania i innych rzeczy. Plus jakieś obrazy itp żeby komisji nie zanudzić - choć i tak jest pobłażliwa i nie problem zdać ustną z polaka...ale wtedy jest mniej stresu dla Ciebie. Bo te 15 minut to jest nic na omówienie kilku książek. U mnie długo zeszło sie jak omawiałem 2 książki(plus 5 obrazów i film) a co dopiero jak miałbym ich 4-5...

Yukiko
Posty: 1458 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 22
Yukiko
  28 września 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: otem zastanowiłbym sie nad 7. Tam wziałbym "zbrodnie i kare" i np "antygone".

i padło na 7 ;p
explorator666
explorator666
  28 września 2011
Yukiko
Yukiko: i padło na 7 ;p

no i git!;D
Enikson
Enikson
  6 października 2011
http://pl.20dollars2surf.com/?ref=435858
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.