Wiola799
Wiola799
  8 czerwca 2011 (pierwszy post)

1. Na siatkę dyfrakcyjną pada prostopadle niebieski promień świetlny o długosci 450 nm. Jego czwarty prążek interferencyjny powstaje w tym samym miejscu co trzeci prążek interferencyjny promienia żółtego . Oblicz długość fali dla promienia żółtego.

2. Na siatkę dyfrakcyjną posiadającą 400 rys na 1 mm pada promnień zółty o długosci fali 600nm . Oblicz stałą siatki, najwyższy rząd widma oraz liczbę obserwowanych prążków interferencyjnych.

3. Siatka dyfrakcyjna ma 400 rys na 1 mm. Oblicz stałą siatki oraz rząd widma jeżeli na ekranie widzimy 7 prążków interferencyjnych.

4. Na siatkę dyfrakcyjną o stałej 2 x 10 ^ -6 m pada prostopadle wiązka światła sodu. LinięŻ widma drugiego rzędu zaobserwowano pod kątem 30 stopni. oblicz długość fali światła sodowego.

5. Na siatkę dyfrakcyjną o stałej 2,5 x 10^ -6 m pada prostopadle wiązka fal o długości 560nm. Ile wynosi maksymalny rząd widma który jeszcze możemy obserwować?

Bardzo Was proszę o pomoc. Chorowałam, nie było mnie w szkole. Jutro mam z tego sprawdzian a nie potrafie się za to zabrać... :(

Czerek5
Czerek5
  9 czerwca 2011

Na Twoim miejscu zabrał bym się za czytanie książki z fizyki : P Tam są wzory i przykładowe zadania.

dede9
dede9
  9 czerwca 2011

swoją drogą fajnie jest uczyć się na dzień przed sprawdzianem z tematów na których nas nie było i zazwyczaj nie wiemy o co chodzi :D

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.