rauhi89pwo
rauhi89pwo
  22 marca 2011 (pierwszy post)

witam, wybralem temat na mature: Rózne zrodla i formy buntu. omow zagdanienia poddajac analizje odpowiednio wybrane przyklady literackie z 2/3 epok. uwzglednij kontekst historyczny i literacki.

wybralem lektury takie:
Antygona kontekst historyczny
Ludzie bezdomni - kontekst historyczny
Morlanosc Pani Dulskiej - kontekst literacki
Tango - kontekst literacki

Proslibym bardzo o podanie mi przykladow kontekstow do podanych wyzej lektur... plis plis;)

Sylvinka
Posty: 15395 (po ~112 znaków)
Reputacja: -13 | BluzgometrTM: 4
Sylvinka
  23 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Proslibym bardzo o podanie mi przykladow kontekstow do podanych wyzej lektur

Skoro sam już tyle zrobiłeś to chyba powinieneś wiedziec, o co chodzi w tych lekturach :wtf:.

Konto usunięte
Konto usunięte: Tango - kontekst literacki

Tutaj wspomniałabym o twórczości Wyspiańskiego, ale nie jestem pewna.

Konto usunięte
Konto usunięte: Morlanosc Pani Dulskiej - kontekst literacki

Tutaj mógłbyś znaleźć coś o cechach i systemie moralności człowieka.
mam czarne skrzydła,muskam nimi stopy aniołów...
Sensi
Sensi
  23 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Morlanosc Pani Dulskiej - kontekst literacki

Sylvinka
Sylvinka: Tutaj mógłbyś znaleźć coś o cechach i systemie moralności człowieka.
Ja bym jeszcze dodała o tym, jak ludzie się zachowują w różnych sytuacjach. Pozory, dwulicowość wręcz Dulskiej.

Konto usunięte
Konto usunięte: zrodla i formy buntu.
Moim zdaniem tutaj warto wspomnieć o tym, że syn nie chcąc się podporządkować matce ('Moralność Pani Dulskiej') romansuje ze służącą. To jest forma jego buntu. Należałoby tu wspomnieć o dulszczyźnie. :tak: Postawa Dulskiej tutaj jest bardzo ważna.

Konto usunięte
Konto usunięte: Antygona kontekst historyczny
Hm, ja bym tu wspomniała o fatum, o zasadzie trzech jedności. Co kieruje Antygoną? Komu jest posłuszna?

Konto usunięte
Konto usunięte: Ludzie bezdomni - kontekst historyczny
Kwestia wyboru Judyma, dlaczego odrzucił miłość, a wybrał pracę? Co nim kierowało?

Postaw sobie pytania i spróbuj na nie odpowiedzieć. :)
mistrzu
mistrzu
  23 marca 2011

moja przyjaciolka ma taki sam temat i wiem, ze ma takie lektury jak: antygona, cierpienia mlodego wertera, lalka i zdazyc przed panem bogiem

rauhi89pwo
rauhi89pwo
  23 marca 2011

kurde nie wiem... a moze jednak byscie podali jakies przyklady tych kontekstow? chociaz po 1konkretnymz kazdego, albo z 2chociaz;)

Sensi
Sensi
  23 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: kurde nie wiem... a moze jednak byscie podali jakies przyklady tych kontekstow? chociaz po 1konkretnymz kazdego, albo z 2chociaz;)
A na kiedy Ty to masz?
Poza tym, sam pomyśl, co możesz zawrzeć, co chcesz powiedzieć. My tutaj nie piszemy prac, my możemy nakierować, sprawdzić, poprawić. Ale całych tekstów Ci pisać nie będziemy. Poza tym obejrzyj ekranizację lektur - świetna ekranizacja 'Moralności Pani Dulskiej' z 1992 reżyserii Tomasza Zygadło. :tak:
rauhi89pwo
rauhi89pwo
  24 marca 2011

jak na kiedy? na mature:) poczatek maja;) dokaldnie jeszce nam ustnego nie ustatlili nie wiem czemu';/

Sensi
Sensi
  24 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: jak na kiedy? na mature:) poczatek maja;) dokaldnie jeszce nam ustnego nie ustatlili nie wiem czemu';/
A nie macie konsultacji? Miałam na myśli termin konsultacji, a nie kiedy masz egzamin z ustnego polskiego ;-)
Na sam koniec ustalają terminy ustnych, poza tym każda szkoła ustala sobie wewnętrznie te egzaminy, bo pisemne, jak wiesz narzuca Ministerstwo. :tak: A trzeba się zmieścić chyba trzech tygodniach maja z maturami z tego, co pamiętam.
rauhi89pwo
rauhi89pwo
  25 marca 2011

no walsnie glupia babka nam nic niechce pomoc;/ i nie ebdzie, dlatego pisze tutaj w tej sparwie;/

Sensi
Sensi
  25 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: no walsnie glupia babka nam nic niechce pomoc;/ i nie ebdzie, dlatego pisze tutaj w tej sparwie;/
A macie tylko jedną polonistkę? Nie możesz udać się do innej? Albo do polonistki z gimnazjum?
Bo tyle, ile ja się orientuję i pamiętam to napisałam. Nie studiuję filologii. Administracja ma tyle z filologią wspólnego, ile historia z chemią, czyli w zasadzie nic. ;-)
margotka
margotka
  25 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: uwzglednij kontekst historyczny i literacki.

kontekst historyczno-literacki to tło... czyli musisz uwzględnić czasy w jakich utwór powstał, w jakich okolicznośćiach oraz co skłoniło autora by napisał dzieło... etc.

oczywiśćie zawsze możesz skorzystać z zajon.pl :]
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.