ANABOOL
ANABOOL
  20 marca 2011 (pierwszy post)

Witam, wybrałem na ustną maturę z Polaka następujący temat :

Różne powroty bohaterów do krainy dzieciństwa. Omów, analizując wybrane utwory literackie.

Układam bibliografie do tego tematu i mam mały problem.
Wybrałem już dwie lektury :
- Lalka
- Ludzie bezdomni

Niestety niewiem jaką wziąść trzecią. Znacie moze jakies książki w których jest powrót do dzieciństwa ( Pan Tadeusz odpada ) Bardzo proszę o pomoc :)

dede9
dede9
  20 marca 2011

ja proponuje wziasc cos z literatury powszechnej a nie same lektury.
Pewnie komisja też by chciała poznać coś nowego a nie po raz setny słuchać o lalce itp.
a co to nie wiem, wystarczy poszukać :P

adra1992
adra1992
  22 marca 2011

Nie za bardzo rozumiem zadania, jak dokladnie ma wygladac ten powrot do dziecinstwa, ale jedyne co mi sie nasuwa z przeczytanych ksiazek to ' Chlopiec z latawcem ' -Khalen Hosseini

Zeby Ci nie podsunac zlej ksiazki, streszcze : Facet w wieku 21 (chyba) lat przypomina sobie i opawiada nam o calym swoim dziecinstwie z wieku 12 lat (albo cos okolo), nastepnie streszcza co bylo potem, znow wraca do poczatkowej wersji 21 lat(albo wiecej) i opwiada co musi zrobic (bo to co musi zrobic wynikalo z dziecinstwa).

Chyba jeszcze bardziej namieszalam...

ANABOOL
ANABOOL
  22 marca 2011

dziekuje jako jedyna próbujesz pomóc, zobacze co to za ksiazka :)

explorator666
explorator666
  23 marca 2011

szczerze mówiąc to w tych lekturach jest bardzo mało tych powrotów...
u wokulskiego jak pracowal u mincla w tym sklepie jako subiekt
a z judymem to jak z tą macochą mieszkał i ona go tam tak lipnie wychowywała

mam te same dwie lektury wybrane też do ustnej tylko ze mam temat "Warszawa w literaturze i sztuce" :)

Sensi
Sensi
  23 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Pan Tadeusz odpada
Z ciekawości się spytam czemu? Tutaj masz najwięcej tego typu powrotu.
'Lalka' to nie tylko Wokulski, ale i Rzecki, który opowiada nam o swojej młodości, o Wiośnie Ludów. Ale to nie jest taki typowy powrót, jak na przykład w 'Panu Tadeuszu'.
Tęsknota za ojczyzną, jak np. Odyseusz za Itaką, czyli 'Odyseja' Homera.

Bo tak naprawdę mamy do czynienia z różnymi powrotami do dzieciństwa, w różnym kontekście.
margotka
margotka
  25 marca 2011

Pan Tadeusz - jak najbardziej
przekornie można wybrać "syna marnotrawnego" oraz motyw raju do którego ciągle chcemy wrócić, a się nie da;)
"Lalka" podobnie, jak przedmówczyni uwaam, zę to trafny wybór...
"Odyseja" to dobry przykład powrotu...

ANABOOL
ANABOOL
  28 marca 2011

Oki to biore tego Pana Tadeusza i jest juz literatura podmiotu :)
Teraz musze wpisać coś do literatury przedmiotu i tu jestem juz kompletnie zielony co mam tu wpisać co wybrać jak coś doradzicie będę bardzo wdzięczny :)

Sensi
Sensi
  28 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: literatury przedmiotu
Wszelkiego rodzaju opracowania, biografie autorów.
maturazpolskiego
maturazpolskiego
  30 marca 2011

Witam,
Jestem studentką dziennikarstwa, mogę napisać Ci prezentację maturalną ciekawym stylem językowym w przystępnej cenie.
Piszę od wielu lat i mam w tym doświadczenie.

Daj znać czy jesteś zainteresowany,

Pozdrawiam Cię :)

margotka
margotka
  31 marca 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Witam,Jestem studentką dziennikarstwa, mogę napisać Ci prezentację maturalną ciekawym stylem językowym w przystępnej cenie.Piszę od wielu lat i mam w tym doświadczenie.Daj znać czy jesteś zainteresowany,Pozdrawiam Cię :)


a odprowadzasz od tego podatki?
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.