justynaa178
Posty: 3 (po ~252 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 4
justynaa178
  17 lutego 2011 (pierwszy post)

Mam takie zadanie z matematyki ( to jest rozdział o funkcji kwadratowej)
1. Sprawdź czy równanie ma dwa pierwiastki. Jeśli tak to oblicz ich sumę i iloczyn.
a)-2x^2 +3x +1=0 b) -1/2x^2 +18x-150=0

2.Współczynniki a b c trójmianu kwadratowego y=ax^2 +bx + c są dodatnie. Wykaż że jeśli trójmian ma pierwiastki to są one liczbami ujemnymi

3.Suma pierwiastków trójmianu kwadratowego y=x^2 + bx + c jest równa 8 a ich iloczyn 3. Wyznacz współczyniki b i c.

Jakby ktoś umiał to zrobić to bardzo proszę o pomoc ;)

Ethlinn
Ethlinn
  17 lutego 2011

zrób to sama i wstaw swoje rozwiązanie, żeby można było sprawdzić czy jest poprawne.
to, że ktoś zrobi zadanie za Ciebie, nie pomoże Ci się tego nauczyć :nie:

justynaa178
Posty: 3 (po ~252 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 4
justynaa178
  17 lutego 2011

jakbym umiała to bym sobie to zrobiła, ale jak mam zrobić jak kompletnie nie mam pomysłu jak?

Ethlinn
Ethlinn
  17 lutego 2011

tego typu zadania robi się na jednej zasadzie. korzystasz z wzoru: delta= b^2-4ac i liczysz. jeśli delta wychodzi większa od zera to równanie ma 2 pierwiastki.
napisz czego konkretnie nie rozumiesz to będzie można Ci to wytłumaczyć. robienie zadania za Ciebie nie ma większego sensu.

sarkilor
sarkilor
  17 lutego 2011

Rozwiązałem te zadania, pokaż swoje obliczenia, a powiem Ci czy dobrze zrobiłaś i ewentualnie naprowadzę Cię na dobrą drogę. :)

UnforGivableLips
UnforGivableLips
  17 lutego 2011
justynaa178
justynaa178: Jakby ktoś umiał to zrobić to bardzo proszę o pomoc ;)

to jest zadanie dla tych mądrzejszych ^^
Czerek5
Czerek5
  17 lutego 2011

1. Każde równanie kwadratowe ma dwa pierwiastki : P Tylko zależy w jakim zbiorze.
- musisz porównać swój przykład ze wzorem
ax^2+bx+c=0

-2x^2+3x+1=0

i wyznaczyć a,b i c.

więc a=-2x analogicznie b=3x, c=1.

- Obliczasz wyróżnik kwadratowy delta

delta= b^2 - 4*a*c,


Jeżeli delta > 0 - mamy dwa pierwiastki zawarte w zbiorze liczb rzeczywistych
Jeżeli delta = 0 - mamy jeden pierwiastek kwadratowy (czyli oba rozwiązania są takie same) zawarty w zbiorze liczb rzeczywistych.
Jeżeli delta < 0 - mamy oba pierwiastki zawarte w zbiorze liczb zespolonych, w zbiorze liczb rzeczywistych nie ma żadnych pierwiastków równania kwadratowego.

- Wyznaczasz pierwiastki równania kwadratowego.

x1= (-b+PIERWIASTEK(delta)) / (2a), x2= (-b-PIERWIASTEK(delta)) / (2a).

dla przykładu pierwszego.

delta= 17
x1=-3-PIERWIASTEK(17)/-4, x2=-3+PIERWIASTEK(17)/-4.

x1+x2=-6/-4 = 1,5
x1x2=[ (-3)^2 -3*PIERWIASTEK(17)+3*PIERWIASTEK(17)-(PIERWIASTEK(17))^2 ]/16= (9-17)/16 = -8/16 = -1/2.

Rozpisz to sobie na kartce i POMYŚL trochę. Samo patrzenie się na cyferki nic nie da.

znajduch
znajduch
  18 lutego 2011
justynaa178
justynaa178: 1. Sprawdź czy równanie ma dwa pierwiastki. Jeśli tak to oblicz ich sumę i iloczyn. a)-2x^2 +3x +1=0 b) -1/2x^2 +18x-150=0

No prosze cię. Chcesz mi powiedzieć, ze w szkole nie nauczyli cię jak rozwiązuje się r. kwadratowe? Nie mówili nic o delcie i wzorach na pierwiastki równania?

Obliczasz 'deltę '
Jeśli Δ 0 i delta z nich jest róna zero to wiemy, że na pewno jest jedno miejsce zerowe oraz "p" będzie ujemne (dwie dodatnie podzielone przez siebie dadzą liczbę dodatnią, ten minus z przodu będzie języczkiem uwagi i całość zrobi się ujemna). Czyli a,b,c dodatnie, delta=0, "q" też =0, "p" jest ujemne. Czyli... miejsce zerowe jest ujemne. Z dwoma m.zerowymi juz poradzisz sobie sama.

justynaa178
justynaa178: 3.Suma pierwiastków trójmianu kwadratowego y=x^2 + bx + c jest równa 8 a ich iloczyn 3. Wyznacz współczyniki b i c.


Rozwiąż to równanie. Tego chyba cię nauczyli?
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.