Kalimka182
Kalimka182
  25 listopada 2010 (pierwszy post)

czesć napisze mi ktoś etapy i fazy porodu??:> z góry dziękuję

pinheiros
pinheiros
  25 listopada 2010

1. Etap pierwszy – określany jako etap rozwierania. Rozpoczyna się niepozornie, po prostu pojawiają się co pewien okres czasu skurcze, które przypominać mogą bóle menstruacyjne. Są to skurcze mięśni macicy, wraz z którymi następuje lekkie rozwieranie szyjki macicy. Nie warto wtedy panikować, może się okazać, że skurcze ustąpią po jakimś czasie i że wystąpiły ze względu na stresującą dla kobiety sytuację, lepiej więc przeczekać w domu, jeśli nic się nie zmieni, należy przygotować się do wizyty w szpitalu, poprosić kogoś (męża, członków rodziny, sąsiadów) żeby nas tam zawiózł. Do szpitala należy udać się bezwzględnie, gdy skurcze są regularne, silne i występują z częstotliwością dziesięciu minut, lub gdy odeszły wody płodowe. W pierwszym etapie porodu organizm kobiety może również mieć samoistną potrzebę oczyszczenia się. Dlatego jednym ze zwiastunów mogą być wymioty lub biegunka. Rozwieranie się szyjki macicy może potrwać od kilku do kilkunastu godzin, przy czym u kobiet, które jeszcze nie rodziły, będzie to zwykle dłuższy okres. Czas rozwierania może ulec skróceniu, gdy kobieta przygotowywała się do porodu na przykład w szkole rodzenia i zna techniki oddychania, aktywnie uczestniczy w akcji porodowej. Pierwszy etap porodu to okres przygotowania się dziecka do przyjścia na świat, przyjmuje ono najwygodniejszą do poruszania się kanałami rodnymi pozycję, przyciąga główkę do klatki piersiowej a nóżki do tułowia.

2. Etap drugi to ten, w którym dochodzi do urodzenia dziecka. Następuje pełne rozwarcie szyjki macicy, ma ono około 10 centymetrów. Etap ten jest krótszy niż pierwszy, potrwać może od zaledwie kilkunastu minut do około dwóch godzin. Jest to faza parcia, które samo w sobie nie jest bolesne, nie można go również powstrzymać, gdyż występuje odruchowo. Na tym etapie bardzo ważne jest oddychanie, które powinno być spokojne i przyśpieszać się w miarę odczuwania potrzeby parcia. Najczęściej pierwsza pokazuje się główka dziecka, następnie przez drogi rodne przechodzą barki i brzuch, po czym na świecie pojawia się noworodek. Czasami potrzebny jest zabieg nacięcia krocza, gdy występują jakieś problemy z przedostaniem się dziecka przez pochwę. Urodzony dzidziuś zabierany jest przez lekarza na swoje pierwsze w życiu badanie, zostaje zważone, zmierzone i ocenione ze względu na wykazywane funkcje życiowe, skalą oceny zdrowia noworodka jest dziesięciopunktowy system Apgar.

3. Etap trzeci to obkurczanie się macicy w celu wydalenia łożyska. Trwa od kilku minut do około pół godziny. Towarzyszą temu o wiele łagodniejsze skurcze niż wcześniej, mogą być nawet nieodczuwalne. Urodzenie łożyska kończy akcję porodową. Lekarze sprawdzają czy łożysko jest całe i czy nie ma potrzeby przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania. Ewentualne nacięcie krocza zostaje teraz zaszyte w znieczuleniu miejscowym.

Niektóre źródła wymieniają także czwarty etap porodu, w którym kobieta zostaje poddana obserwacji. Czas obserwacji może się wydłużyć do czterech godzin, jeśli dostrzeżono jakieś nieprawidłowości, czy komplikacje. Dokładniej badane jest również nowo narodzone dziecko. Jeśli nie wystąpią żadne problemy, lekarze dadzą kobiecie dziecko i przewiozą do sali porodowej, gdzie oboje pozostaną przez parę dni na obserwacji, po czym zostaną wypisani do domu.

źródło: http://www.megapedia.pl/etapy-porodu.html

trochę tego dużo:wtf:

EyyNieDotykajMnie
EyyNieDotykajMnie
  27 listopada 2010

jakby nie można było samemu poszukać w necie :zonk:

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.