Nadiaa92
Nadiaa92
  22 października 2010 (pierwszy post)

W tym roku kończę liceum i zastanawiam się GDZIE się wybrać na studia. Nie chodzi o kierunek bo to już mam wybrane [filologia angielska z hiszpańskim], jedynie nie wiem jakie miejsce będzie najlepsze.
Z jednej strony mam dużo uczelni i szkół w swoim mieście, więc miałabym w czym wybierać i mogłabym mieszkać z rodzicami, ale z drugiej strony chciałabym jakiejś odmiany.
W związku z tym zastanawiam się, czy wybrać studia w "rodzinnym" mieście, czy wyjechać. Po skończeniu studiów i tak chciałabym wyjechać i zamieszkać gdzie indziej, w innym mieście więc w razie czego można zrobić licencjat w innym mieście, a w innym pozostałe 2 lata?
Co byście wybrali w tej sytuacji? Ja sama nie wiem co lepsze a czas za szybko leci . . .

Karolina
Posty: 3291 (po ~114 znaków)
Reputacja: -5 | BluzgometrTM: 82
Karolina
  22 października 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Co byście wybrali w tej sytuacji? Ja sama nie wiem co lepsze a czas za szybko leci . . .

Jeżeli masz możliwośc wybrania szkoły w swoim mieście, to dlaczego z tego nie skorzystac?
Jeszcze będziesz miała czas na bycie 'samodzielną' . BO wiadomo, że mieszkanie samej, to dodatkowe koszty .
Więc moim zdaniem, lepiej zrobiłabys, gdybyś została z rodzicami .
Powyższy post wyraża jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów,bez podawania przyczyny.
Nadiaa92
Nadiaa92
  22 października 2010
Turka
Turka: Jeżeli masz możliwośc wybrania szkoły w swoim mieście, to dlaczego z tego nie skorzystac? Jeszcze będziesz miała czas na bycie 'samodzielną' . BO wiadomo, że mieszkanie samej, to dodatkowe koszty . Więc moim zdaniem, lepiej zrobiłabys, gdybyś została z rodzicami .

Mam możliwość bo akurat mieszkam w mieście gdzie jest bardzo duży wybór szkół, ale tak jak piszę, chciałabym jakiejś odmiany, żeby zobaczyć jak to jest mieszkać samemu, poznać nowych ludzi, bo jakbym TU poszła to znowu spotkam te same twarze w większości, nic fajnego.
x00
x00
  22 października 2010
Turka
Turka: Więc moim zdaniem, lepiej zrobiłabys, gdybyś została z rodzicami .

Jestem tego samego zdania. Masz wszystko na miejscu, a tysiące innych studentów z mniejszych miejscowości będą walczyć o mieszkania i miejsca w akademikach...
Karolina
Posty: 3291 (po ~114 znaków)
Reputacja: -5 | BluzgometrTM: 82
Karolina
  22 października 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Mam możliwość bo akurat mieszkam w mieście gdzie jest bardzo duży wybór szkół, ale tak jak piszę, chciałabym jakiejś odmiany, żeby zobaczyć jak to jest mieszkać samemu, poznać nowych ludzi, bo jakbym TU poszła to znowu spotkam te same twarze w większości, nic fajnego.

Uważam,że jeszcze będziesz miała czas poczuc smak tej ' dorosłości ' :) Jeszcze Ci się znudzi :)
Powyższy post wyraża jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów,bez podawania przyczyny.
Kingusia
Posty: 1465 (po ~73 znaków)
Reputacja: -6 | BluzgometrTM: 10
Kingusia
  22 października 2010

To wszystko zalezy od tego Czy stac cie na taki wyjazd jak tak to pojechalabym gdzies :) bo zawsze to cos innego jesli jest mniej ciekawei to mieszkanie w domu na pewno jest tansze :)

Konradziq
Konradziq
  22 października 2010

Można spytać co to za miasto?

Wydaje mi się, że z takim kierunkiem wybór może być ograniczony (choć mogę się mylić). Więc na początek radziłbym zrobić listę uczelni, która oferuje wybrany kierunek, a później zastanawiać się, gdzie ewentualnie studiować.

Konto usunięte
Konto usunięte: więc w razie czego można zrobić licencjat w innym mieście, a w innym pozostałe 2 lata?

Jasne.
W zasadzie są trzy typy uczelni:
1) oferujące tylko i wyłącznie studia licencjackie
2) oferujące studia magisterskie i licencjackie
3) oferujące studia jednolite (licencjat+magister) - choć tych jest już niewiele
Po ukończeniu licencjatu można wybrać się właściwie do każdej uczelni, aby kontynuować naukę.

Konto usunięte
Konto usunięte: Co byście wybrali w tej sytuacji? Ja sama nie wiem co lepsze a czas za szybko leci . . .

Licencjat skończyłem w rodzinnym mieście, a magisterkę zacząłem w innym. Gdybym miał możliwość, kontynuowałbym u siebie. Wychodzę z założenia, że jak chcę, to nauczę się wszędzie.
Z tego, co czytam, to właściwie jesteś już zdecydowana, tylko szukasz potwierdzenia u innych. To Twoje życie, i tak zrobisz, jak będziesz uważała.
A nowych ludzi można wszędzie spotkać, nawet w swoim rodzinnym mieście - bo przecież tam też przyjeżdżają studenci z różnych stron Polski.
Nadiaa92
Nadiaa92
  22 października 2010
Konradziq
Konradziq: Można spytać co to za miasto? Wydaje mi się, że z takim kierunkiem wybór może być ograniczony (choć mogę się mylić). Więc na początek radziłbym zrobić listę uczelni, która oferuje wybrany kierunek, a później zastanawiać się, gdzie ewentualnie studiować.

ew. może być sama filologia angielska.

Konradziq
Konradziq: Licencjat skończyłem w rodzinnym mieście, a magisterkę zacząłem w innym. Gdybym miał możliwość, kontynuowałbym u siebie. Wychodzę z założenia, że jak chcę, to nauczę się wszędzie. Z tego, co czytam, to właściwie jesteś już zdecydowana, tylko szukasz potwierdzenia u innych. To Twoje życie, i tak zrobisz, jak będziesz uważała. A nowych ludzi można wszędzie spotkać, nawet w swoim rodzinnym mieście - bo przecież tam też przyjeżdżają studenci z różnych stron Polski.

Czyli nie miałeś możliwości kontynuować u siebie ? Bo u mnie jest możliwość, jest masa kierunków do wyboru, są różne filologie pomieszane z innymi językami, także jest w czym wybierać i robi się licencjat a potem magisterskie. Nie wiem czy mnie zrozumiesz, ja po prostu chciałabym się wynieść z mojego rodzinnego miasta. Mam kilka swoich powodów. A gdybym zaczęła tu studiować, to przez kolejne 5 lat jestem zmuszona tu mieszkać.
Jeszcze zapytam, jak jest u Ciebie z tą przeprowadzką ? Nie wiem jak daleko od domu mieszkasz, ja chciałam wyjechać jakieś 350 km od miejsca zamieszkania. Można po licencjacie znaleźć już jakąś pracę w zawodzie ? Bo jeszcze zostaje mi jedno wyjście, zacząć studiować tu a skończyć gdzie indziej.
Nie wiem czy nie jestem za młoda na taki wyjazd, ale z drugiej strony....
Jestem w kropce.

Konradziq
Konradziq: Można spytać co to za miasto?

Jestem z Poznania, chcę do Katowic.
Konradziq
Konradziq
  23 października 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Nie wiem czy mnie zrozumiesz, ja po prostu chciałabym się wynieść z mojego rodzinnego miasta.

Jeśli masz możliwości (głownie chodzi o finanse), to czemu nie. Zobaczysz, jak to wygląda być samej sobie - zawsze to dobre doświadczenie. Człowiek staje się bardziej dojrzały, według mnie.

Konto usunięte
Konto usunięte: Jeszcze zapytam, jak jest u Ciebie z tą przeprowadzką ?

No tak, z tego, jak napisałem, można by wnioskować, że się przeprowadziłem. Nie.
Studia kontynuuję zaocznie, na uczelnie dojeżdżam.

Konto usunięte
Konto usunięte: Można po licencjacie znaleźć już jakąś pracę w zawodzie ?

Można, aczkolwiek jest ciężko. Większość szkół szuka osób z doświadczeniem zawodowym.
Aha. Nie każde studia licencjackie dają przygotowanie pedagogiczne. Więc jeśli chcesz zostać nauczycielką, to na ten fakt również zwracaj uwagę.
Nadiaa92
Nadiaa92
  23 października 2010
Konradziq
Konradziq: Jeśli masz możliwości (głownie chodzi o finanse), to czemu nie. Zobaczysz, jak to wygląda być samej sobie - zawsze to dobre doświadczenie. Człowiek staje się bardziej dojrzały, według mnie.

Jeżeli chodzi o pieniądze to mam możliwości, ale boję się że mama mnie nie będzie chciała puścić bo powie że sobie nie poradzę sama i tak dalej. . . Ona zawsze mi mówiła że jestem niezaradna, ale ja wiem że dałabym sobie radę.

Konradziq
Konradziq: No tak, z tego, jak napisałem, można by wnioskować, że się przeprowadziłem. Nie. Studia kontynuuję zaocznie, na uczelnie dojeżdżam.

Aha, to jest całkiem co innego.

Konradziq
Konradziq: Można, aczkolwiek jest ciężko. Większość szkół szuka osób z doświadczeniem zawodowym. Aha. Nie każde studia licencjackie dają przygotowanie pedagogiczne. Więc jeśli chcesz zostać nauczycielką, to na ten fakt również zwracaj uwagę.

Nie wiem jeszcze na jaką chciałabym pójść specjalizację, ale na pewno chcę studiować ten język.

Btw. Wiesz może, jak wygląda sprawa akademików? Ja mam dość duży kawałek z Poznania, nie mam możliwości dojeżdżać codziennie, więc chyba uda mi się coś załatwić ? I kiedy trzeba zacząć to załatwiać ? Dopiero jak już się dostanę na studia czy jeszcze przed ? Sama nie wiem jak się to wszystko odbywa, wiem tylko że nie chciałabym mieszkać sama tylko z innymi, ale z moich znajomych nikt się nie wybiera na tą uczelnię.
Drozu
Drozu
  23 października 2010

Jesteś z Poznania i masz tam masę dobrych uczelni a chcesz iść do jakiś tam Katowic ? Tosz to degradacja... z Poznania moim zdaniem opłaca się wyjechać jedynie do Warszawy lub Krakowa pod warunkiem studiów na UW lub UJ... inaczej trzymał bym się tego miasta... Jak nie chcesz mieszkać z rodzicami poszukaj sobie pokoju w mieszkaniu studenckim. Poznań daje dużo większe szanse na przyszłość.

XxXKamil1984XxX
XxXKamil1984XxX
  26 października 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Jesteś z Poznania i masz tam masę dobrych uczelni a chcesz iść do jakiś tam Katowic ?


Katowice to nie jakieś tam miasto. Katowice sa w porządku w porównaniu z mniejszymi miastami gdzie nie ma pracy.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.