gardon666
gardon666
  17 października 2010 (pierwszy post)

Siema :)
Mam prośbę.. Możecie mi polecić jakieś książki do pracy maturalnej na temat: Konflikt pokoleń w wybranych utworach literackich XIX i XX wieku. Omów na podstawie wybranych utworów. ? Byłbym wdzięczny

91kasia
91kasia
  17 października 2010
Władysław Reymont Chłopi
W książce do konfliktu dochodzi między ojcem i synem: Maciejem Boryną i Antkiem. Spór ma dwa podłoża. Pierwszym z nich jest nieustająca walka o ziemię – Antek domaga się swojej części majątku, Maciej nie przystaje na żądania syna. Drugi konflikt dotyczy kobiety, Jagny. Antek, choć ma żonę i dzieci, zaczyna z nią romansować. Kiedy okazuje się, że Maciej zamierza ją poślubić, między Boryną i Antkiem dochodzi do bójki. Mamy tu zatem do czynienia z dwoma różnymi konfliktami: o dobra materialne i o miłość kobiety.

Stanisław Mrożek Tango
W Tangu najbardziej konserwatywny jest przedstawiciel najmłodszego pokolenia – Artur, uporządkowany intelektualista. Jego rodzice natomiast dążą do nowoczesności, do rewolucyjnej przemiany obyczajów. W ich sporze zwycięża przedstawiciel najstarszego pokolenia, Edek, który siłą, a nie rozumem, wprowadza władzę totalitarną. Konflikt jest tutaj utrzymany w konwencji groteski i stawia diagnozę czasom, które nadeszły: upadek wartości wysokich, a triumf prymitywizmu i materializmu.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.