Xagusiaaa92
Xagusiaaa92
  3 września 2010 (pierwszy post)

Hej:)
Wybrałam temat:
"Dokonaj analizy języka wybranych przez ciebie czasopism młodzieżowych i na tej podstawie przedstaw jaki obraz świata one kreują."

Myślicie, że to łatwy czy trudny temat?

Przyznam że przy wyborze głównie kierowałam się tym, żeby jak najmniej mieć do przeczytania i nie mieć styczności z lekturami bo boję się że zadadzą mi pytanie jakieś szzegółowe z lektury i polegnę.

Co można w tym temacie zawrzeć?
Jakie materiały pomocnicze do tego będę musiała przynieść, żeby przedstawić komisji?
Jakieś książki muszę czytać, czy wystarczy że dokonam analizy? Jeżeli muszę coś przezytać albo wypadałoby to proszę mi doradzić co...

I w ogóle mieliście jakieś lekcje na polskim o tym jak powinno się pisać taką rozprawkę? Bo ja przyznam szczerze że nie wiem jak się do tego zabrać, wiem, wiem, jeszcze czas, tak się zawsze mówi, ale my jesteśmy do tyłu z materiałem i wątpię żeby babka nam jeszcze poświęcała lekcje na takie rzeczy, jedyne co nam pokazała to prace z poprzednich lat a wiele mi to nie dało ;/
Macie może jakiś wzór, jak to zrobić, żeby jakoś przyzwoicie zdać?

I z góry przepraszam za błędy jeżeli są, ostatnio mi klawiatura szwankuje i "zjadają" mi się literki.
Dziękuję też za porady :)

T0ksyczna
T0ksyczna
  3 września 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Hej:) Wybrałam temat: "Dokonaj analizy języka wybranych przez ciebie czasopism młodzieżowych i na tej podstawie przedstaw jaki obraz świata one kreują." Myślicie, że to łatwy czy trudny temat?

ha! :wtf: nie mam zielonego pojęcia, Ci powiem :and: mature mam dopiero za 2 lata ale na samo przeczytanie Twojego tematu dostałam gęsiej skórki...
Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  3 września 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Myślicie, że to łatwy czy trudny temat?

wg mnie (a ustną miałem, z języka reklam)
nie za łatwy, jak zresztą każdy temat językowy

Konto usunięte
Konto usunięte: Przyznam że przy wyborze głównie kierowałam się tym, żeby jak najmniej mieć do przeczytania i nie mieć styczności z lekturami bo boję się że zadadzą mi pytanie jakieś szzegółowe z lektury i polegnę.

Dobre wyjście, słyszałem o kilku przypadkach źle pisanych bibliografii potem (ktoś napisał zamiast szczegółowo, ogólnie "chłopi" - przemaglowali go z 3 tomów)

Konto usunięte
Konto usunięte: Co można w tym temacie zawrzeć? Jakie materiały pomocnicze do tego będę musiała przynieść, żeby przedstawić komisji? Jakieś książki muszę czytać, czy wystarczy że dokonam analizy? Jeżeli muszę coś przezytać albo wypadałoby to proszę mi doradzić co...

Internet .. szukaj pozycji ..
Tutaj na powagę, nie mam pomysłow. Na pewno czeka Cię porządna analiza językowa, a nie taka dość .. powierzchowna.

Konto usunięte
Konto usunięte: I w ogóle mieliście jakieś lekcje na polskim o tym jak powinno się pisać taką rozprawkę? Bo ja przyznam szczerze że nie wiem jak się do tego zabrać, wiem, wiem, jeszcze czas, tak się zawsze mówi, ale my jesteśmy do tyłu z materiałem i wątpię żeby babka nam jeszcze poświęcała lekcje na takie rzeczy, jedyne co nam pokazała to prace z poprzednich lat a wiele mi to nie dało ;/ Macie może jakiś wzór, jak to zrobić, żeby jakoś przyzwoicie zdać?

Wychodzą takie pierdoły jak nie wiem, victor gimnazjalista jeszcze?
Mam jakies wydania z 2002 roku, stosowałem to i .. nie pytaj o wynik :ziober2:

Coś to PW :D
Xagusiaaa92
Xagusiaaa92
  3 września 2010
Lckowy
Lckowy: wg mnie (a ustną miałem, z języka reklam) nie za łatwy, jak zresztą każdy temat językowy

Kurde, to ja już nie wiem co wybrać, ten wydaje mi się ciekawszy niż te wszystkie związane z literaturą, muszę przyznać że nie cierpię czytać lektur ani żadnej poważniejszej literatury dlatego wolałabym taki temat, ale teraz już sama nie wiem, nie zależy mi żeby ten polski zdać jakoś super bo mi się na studia nie liczy, ale nie chciałabym żeby doszło do tego żeby mnie uwalili.

Lckowy
Lckowy: Dobre wyjście, słyszałem o kilku przypadkach źle pisanych bibliografii potem (ktoś napisał zamiast szczegółowo, ogólnie "chłopi" - przemaglowali go z 3 tomów)

Niby tak, ale z drugiej strony przy takich tematach trzeba więcej samemu pomyśleć.

Lckowy
Lckowy: Internet .. szukaj pozycji .. Tutaj na powagę, nie mam pomysłow. Na pewno czeka Cię porządna analiza językowa, a nie taka dość .. powierzchowna.

Hm, a jak dokonać takiej analizy? Nie mam zielonego pojęcia... :wtf: Nawet nie wiem jak się powinno zaczynać taką rozprawkę czy jak to tam nazwać.

Lckowy
Lckowy: Wychodzą takie pierdoły jak nie wiem, victor gimnazjalista jeszcze? Mam jakies wydania z 2002 roku, stosowałem to i .. nie pytaj o wynik

Chyba tak, ale nie wiem czy tam są akurat takie rzeczy... Wg mnie nauczycielka powinna poświęcić chociaż jedną lekcję na przygotowanie nas do napisania takiej pracy maturalnej. Ale nasza wspaniała polonistka, największy mózg szkoły, nie ma najmniejszego zamiaru zapoznać nas z tematem.

Btw. Myślę jeszcze nad tematem:
"Widz a reklama we współczesnym świecie. Omów na wybranych przykładach"
Myślicie, że to mogłoby być łatwiejsze? :and:
UkolyszMnieDoSnu
UkolyszMnieDoSnu
  3 września 2010

ja polecam jakieś książki wydawane przez językoznawców, np. Miodka.

swoją drogą moja kumpela miała też temat językowy i jedno z pytań miała właśnie dotyczące językoznawców, wymienić 3 i coś więcej o jednym powiedzieć.
:mrgreen:

w sumie to ja nie wiem czym się już teraz przejmować. Miałam temat z literatury, wzięłam 3 lektury do omawiania, nie widziałam ich nigdy na oczy, nie czytałam, prezentację pisałam dzień przed samą maturą, a zdałam, także nie ma się czego bać ;p

Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  3 września 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: "Widz a reklama we współczesnym świecie. Omów na wybranych przykładach"

o niebo lepsze :Ziober2:
tutaj cos moge powiedziec, bo miałem analize języka reklamy :woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: Wg mnie nauczycielka powinna

:fakju:
zależy jakie macie z nią stosunki.
Nam mówila, że ona POWINNA iść z materiałem.
a odnośnie matury, jej prywatny interes (tak czy siak, to ona jest potem rozliczana za marne efekty przygotowania :ninja: )
KomSaamMetMy
KomSaamMetMy
  3 września 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Myślicie, że to łatwy czy trudny temat?

Po dzisiejszym wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z maturą ustną stwierdzam że to trudny temat. Tak zresztą facetka mówiła - tematy językowe są najtrudniejsze. Najpierw postaraj się znaleźć bibliografię, bo temat ogólnie fajny tylko co z tego skoro po wybraniu tematu językowego zazwyczaj jest problem z bibliografią.

Konto usunięte
Konto usunięte: Jakie materiały pomocnicze do tego będę musiała przynieść, żeby przedstawić komisji?

Na salę możesz wnieść tylko kartkę z cytatami i ewentualnie konspekt. Możesz też zrobić prezentację w której możesz zawrzeć jakieś zdjęcia itp.

Konto usunięte
Konto usunięte: Jakieś książki muszę czytać, czy wystarczy że dokonam analizy? Jeżeli muszę coś przezytać albo wypadałoby to proszę mi doradzić co...

Chyba wystarczy jeśli zgłębisz tajniki wybranej bibliografii bo jedno pytanie jest właśnie z tego.

Konto usunięte
Konto usunięte: Wg mnie nauczycielka powinna poświęcić chociaż jedną lekcję na przygotowanie nas do napisania takiej pracy maturalnej. Ale nasza wspaniała polonistka, największy mózg szkoły, nie ma najmniejszego zamiaru zapoznać nas z tematem.

Moją klasę tak będzie przygotowywać że ja już się boję. :ninja: Po feriach zimowych mamy oddać napisane tak trochę na brudno prezentacje. Potem po poprawkach mamy je przedstawiać w klasie. Zakładając, że wszystko pójdzie dobrze miesiąc przed maturą wszyscy już będziemy mieć gotowe prezentacje.

Konto usunięte
Konto usunięte: "Widz a reklama we współczesnym świecie. Omów na wybranych przykładach" Myślicie, że to mogłoby być łatwiejsze?

Szczerze , to dla mnie jest jeszcze większa abstrakcja niż poprzedni temat. :wtf:
Ethlinn
Ethlinn
  4 września 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: "Dokonaj analizy języka wybranych przez ciebie czasopism młodzieżowych i na tej podstawie przedstaw jaki obraz świata one kreują." Myślicie, że to łatwy czy trudny temat?

bardzo ciekawy temat jak dla mnie ;)
do najtrudniejszych nie należy, ale też nie jest ławy ;)
shamaramorgan
shamaramorgan
  5 września 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Co można w tym temacie zawrzeć?

:zonk:
po co bierzesz ten temat, skoro nie wiesz o czym masz w nim pisać?

Konto usunięte
Konto usunięte: I w ogóle mieliście jakieś lekcje na polskim o tym jak powinno się pisać taką rozprawkę?

a po co pisanie rozprawki? Przecież praca maturalna nie ma nic wspólnego z rozprawką.

Nie, nie pisałam żadnej rozprawki na polskim.

Generalnie tematy językowe są najtrudniejsze, jeśli nie chcesz brać tematu związanego z lekturami szkolnymi, weź coś ze sztuki czy filmu.
WhisperOfHope
WhisperOfHope
  5 września 2010

Zmieniaj póki możesz, naprawdę. Tez wybrałam ten temat, ale polotniska mi odradziła.. Dopiero jak mi wytłumaczyła, zrezygnowałam.

YohannaAlexisBang
YohannaAlexisBang
  6 września 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Myślicie, że to łatwy czy trudny temat?

Zdecydowanie trudny.

Konto usunięte
Konto usunięte: Przyznam że przy wyborze głównie kierowałam się tym, żeby jak najmniej mieć do przeczytania i nie mieć styczności z lekturami bo boję się że zadadzą mi pytanie jakieś szzegółowe z lektury i polegnę.

Wcale mało do czytania byś nie miała. A do lektur i tak jak na złość się pewnie by odwołali. ^^ Bo egzaminator i tak znajdzie coś wspólnego z jakąś tam powieścią.

Konto usunięte
Konto usunięte: Co można w tym temacie zawrzeć?

Uhm, temat powinnaś wybrać taki by wiedzieć co zawrzeć w nim.

Konto usunięte
Konto usunięte: Macie może jakiś wzór, jak to zrobić, żeby jakoś przyzwoicie zdać?

Wzór? W necie jest tego pełno.
Jednak trzeba pamiętać o oryginalności, poprawności i sensie wypowiedzi.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.