feuliette
feuliette
  20 sierpnia 2010 (pierwszy post)

pomoze mi ktos?

1.Filozofia średniowiecza : Augustianizm , tomizm , franciszkanizm , scholastyka
2."iżby nas nie pohańbiono "ideał sred.rycerza na podstawie piesni o rolandzie
3. Przerazenie i fascynacja - 'rozmowa mistrza polikarpa ze smiercia" [ sred.motyw danse molocore ]
4. Maryja-bohaterka dramatyczna 'lament swietokrzyski"
5. kreacja maryi w bogurodzicy i lamencie swietokrzyskim [porownanie]

ps. jakbym wiedziala jak to zrobic nie pisałabym tu.

KomSaamMetMy
KomSaamMetMy
  20 sierpnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: 5. kreacja maryi w bogurodzicy i lamencie swietokrzyskim [porownanie]

Bierzesz dwa teksty, czytasz, analizujesz i porównujesz kreacje. Nic prostszego. :and:
CandyPink
CandyPink
  21 sierpnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Augustianizm , tomizm , franciszkanizm , scholastyka

Augustianizm lub augustynizm to doktryna teologiczno-filozoficzna św. Augustyna z Hippony oraz jego kontynuatorów. Do XVI wieku była oficjalną filozofią Kościoła katolickiego.

Augustyn kontynuował nurt teologii duchowej, alegorycznej uprawianej przez Szkołę Aleksandryjską, którą poznał dzięki swemu mistrzowi Ambrożemu z Mediolanu[1]. Augustynizm zakłada istnienie dramatycznego rozdarcia między Bogiem i człowiekiem, w wyniku grzechu pierworodnego. Skutkiem upadku pierwszych rodziców jest pożądliwość (conupiscentia) w naturze ludzkiej, powodująca brak jedności między ciałem i duchem (por. Rz 7,21-25), między tym co rozumne, a tym co zmysłowe. Rozdarcie to jest szczególnie widoczne wewnątrz człowieka, którego dusza z natury, jako byt wyższy, noszący w sobie obraz Boży, dąży ku sprawom wiecznym, jest "capax Dei" (zdolny do pojmowania Boga), a ciało, jako byt niższy, dąży ku rzeczom materialnym, powodując upadek moralny

Tomizm bazuje na filozofii Arystotelesa tylko częściowo, ponieważ jest w dużym stopniu nowatorskim systemem. Przejmuje z filozofii arabskiej realną różnicę między istotą i istnieniem. Głównym pojęciami są: istnienie, punkt, zamożność, kondycja, materia, przyczyna sprawcza, przyczyna, substancja, przypadłości, istota.

Cechy charakterystyczne tomizmu to:

prawda, piękno i dobro to powszechne atrybuty bytu. Zło jest brakiem dobra i nie ma swej substancji. Każdy byt w sposób naturalny dąży do pełnego urzeczywistnienia swej natury (swej doskonałości).
dusza ludzka jest rozumną, jednostkową formą człowieka. Połączenie duszy i ciała jest celowe, bo dusza może poznawać świat tylko poprzez zmysły ciała. Istnieją formy rozumne pozbawione ciała (aniołowie), poznające rzeczywistość bez pośrednictwa zmysłów.
człowiek posiada władze poznawcze i pożądawcze. Władze poznawcze to zależne od ciała zmysły oraz niezależny od ciała intelekt; władze pożądawcze to zależne od ciała emocje i uczucia oraz niezależna od ciała wola. Tomizm zakłada pierwszeństwo władz poznawczych nad pożądawczymi.
przeznaczeniem człowieka jest poznanie najwyższego dobra - oglądanie Boga dzięki "światłu chwały" (łac. lumen gloriae)
człowiek znajduje się na drabinie bytów pomiędzy aniołami i zwierzętami.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Scholastyka

wszystko made from wikipedia ;) reszty poszukaj, pewnie też znajdziesz, ale jakbyś mimo wszystko miała jakieś problemy ze znalezieniem to pisz.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.