OwocowoKolorowox3
OwocowoKolorowox3
  25 lipca 2010 (pierwszy post)

Cześć ! :)
Maturę mam za rok, ale wolę wcześniej dowiedzieć się kilku rzeczy, temat chyba założyć mogę. :woot:

1. Jak najlepiej przygotować się do matury rozszerzonej z angielskiego? Na jakie rzeczy trzeba zwracać uwagę najbardziej? Czy tą maturę ma szansę dobrze napisać ktoś, kto nie chodził do żadnej szkoły językowej ani na kursy, a uczył się na własną rękę?
2. Możecie mi polecić jakąś książkę, w której jest dokładnie opisana i wytłumaczona gramatyka angielska?
3. Na ile % mniej więcej trzeba ją napisać, żeby dostać się na jakąś filologię z językiem obcym? (polska mnie nie interesuje). Czy tam liczą się tylko napisane na 90 albo więcej procent?

ShelbyGT500Michal
Posty: 14549 (po ~145 znaków)
Reputacja: 3 | BluzgometrTM: 76
ShelbyGT500Michal
  25 lipca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Czy tą maturę ma szansę dobrze napisać ktoś, kto nie chodził do żadnej szkoły językowej ani na kursy, a uczył się na własną rękę?

tę* (i byś miała błąd na wypracowaniu, widzisz ? :ninja:)
chyba bez problemu :woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Możecie mi polecić jakąś książkę, w której jest dokładnie opisana i wytłumaczona gramatyka angielska?

może coś z ponsa, ale strzelam tylko

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Na ile % mniej więcej trzeba ją napisać, żeby dostać się na jakąś filologię z językiem obcym? (polska mnie nie interesuje). Czy tam liczą się tylko napisane na 90 albo więcej procent?

jakąś ? to można iść na rusycystykę bez matury z rosyjskiego, a tylko z maturą z angola ?

Ja tu zrobię Meksyk.

TakeTheSunAway
Posty: 3033 (po ~157 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
TakeTheSunAway
  25 lipca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Na ile % mniej więcej trzeba ją napisać

To zależy od uczelni.
Ale często oprócz języka obcego potrzebne jest też rozszerzenie z polskiego, więc wcześniej musisz to sobie sprawdzić.

Konto usunięte
Konto usunięte: Czy tą maturę ma szansę dobrze napisać ktoś, kto nie chodził do żadnej szkoły językowej ani na kursy, a uczył się na własną rękę?

Oczywiście.
Zawsze mozesz poprosić nauczycielkę w szkole o pomoc - może więcej osób w klasie będzie chciało zdawać język na poziomie rozszerzonym, wtedy ona może z wami ćwiczyć, dawać wskazówki, itp.

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak najlepiej przygotować się do matury rozszerzonej z angielskiego?

Robić ćwiczenia podobne do maturalnych, a jeśli chodzi o formę pisemną - mieć taki 'zestaw zwrotów', których można użyć. ;-)
OwocowoKolorowox3
OwocowoKolorowox3
  25 lipca 2010
TakeTheSunAway
TakeTheSunAway: Ale często oprócz języka obcego potrzebne jest też rozszerzenie z polskiego, więc wcześniej musisz to sobie sprawdzić.

nie na uniwersytecie śląskim :D

TakeTheSunAway
TakeTheSunAway: Oczywiście. Zawsze mozesz poprosić nauczycielkę w szkole o pomoc - może więcej osób w klasie będzie chciało zdawać język na poziomie rozszerzonym, wtedy ona może z wami ćwiczyć, dawać wskazówki, itp.

możliwe, niektórzy dekralowali już wcześniej

TakeTheSunAway
TakeTheSunAway: Robić ćwiczenia podobne do maturalnych, a jeśli chodzi o formę pisemną - mieć taki 'zestaw zwrotów', których można użyć. ;-)

a jakie ćwiczenia są najczęściej na maturze? bo te zestawy które ja widziałam to raczej różne są, nie wiadomo czego się spodziewać.
OwocowoKolorowox3
OwocowoKolorowox3
  25 lipca 2010
ShelbyGT500Michal
ShelbyGT500Michal: tę* (

nie zauważyłam Twojego posta, no tak, błąd, ale ja zawsze tak mówię, to z przyzwyczajenia.

ShelbyGT500Michal
ShelbyGT500Michal: jakąś ? to można iść na rusycystykę bez matury z rosyjskiego, a tylko z maturą z angola ?

tak, od podstaw.
TakeTheSunAway
Posty: 3033 (po ~157 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
TakeTheSunAway
  25 lipca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: a jakie ćwiczenia są najczęściej na maturze? bo te zestawy które ja widziałam to raczej różne są, nie wiadomo czego się spodziewać.

Zazwyczaj jest słowotwórstwo, uzupełnianie luk słowem (masz do wyboru A, B, C, D), przekształcanie zdań ze słowem kluczem, dopasowanie nagłówków do fragmentu tekstu czy wstawianie brakujących akapitów/zdań w tekście.
Przynajmniej ja z takimi się najczęściej spotykałam.
Większość z takich ćwiczeń jest właśnie w tej książce, którą gdzieś Ci wcześniej poleciłam. ;-)
OwocowoKolorowox3
OwocowoKolorowox3
  25 lipca 2010
TakeTheSunAway
TakeTheSunAway: Większość z takich ćwiczeń jest właśnie w tej książce, którą gdzieś Ci wcześniej poleciłam. ;-)

Mam zamiar ją kupić, ale dopiero w sierpniu jadę po książki do szkoły
nawet jeszcze nie wiem jaką ksiązkę z angielskiego mam kupić sobie do szkoły, nie zerkałam, muszę w końcu ściągnąć spis.

TakeTheSunAway
TakeTheSunAway: Zazwyczaj jest słowotwórstwo, uzupełnianie luk słowem (masz do wyboru A, B, C, D), przekształcanie zdań ze słowem kluczem, dopasowanie nagłówków do fragmentu tekstu czy wstawianie brakujących akapitów/zdań w tekście.

a to przeształcanie zdań na czym polega? bo nie wiem czy myślimy o tym samym, ale coś mi się kojarzy.
TakeTheSunAway
Posty: 3033 (po ~157 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
TakeTheSunAway
  25 lipca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: a to przeształcanie zdań na czym polega? bo nie wiem czy myślimy o tym samym, ale coś mi się kojarzy.

Coś w tym stylu:
http://www.flo-joe.co.uk/fce/students/strategy/transfrm/compare2.htm

Konto usunięte
Konto usunięte: Mam zamiar ją kupić, ale dopiero w sierpniu jadę po książki do szkoły

Sierpień już tuż-tuż. ;-)
shamaramorgan
shamaramorgan
  26 lipca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Na ile % mniej więcej trzeba ją napisać, żeby dostać się na jakąś filologię z językiem obcym? (polska mnie nie interesuje). Czy tam liczą się tylko napisane na 90 albo więcej procent?

zależy jak mierzysz.
Jesli chcesz na prywatną, albo PWSZ możesz pisać tylko podstawę i masz spore szanse na dostanie się (w przypadku prywatnych o przyjęciu często decyduje kolejność zgłoszeń). Jeśli na jakiś uniwerek- 90% a to i tak nie jest pewne (patrz temat wyżej)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.