XHardkoremJestem
XHardkoremJestem
  10 czerwca 2010 (pierwszy post)
Do którego roku życia rodzice mają obowiązek pomagać dzieciom w utrzymaniu? Czy kiedy ktoś wybierze studia zaoczne to rodzice mogą odmówić utrzymywania dziecka? Oczywiście mam tu na myśli takie rzeczy jak jedzenie i mieszkanie. Bo wiem że kiedy wybiera się dzienne to rodzice muszą utrzymywać dziecko do ukończenia, nie wiem jak z zaocznymi, a właśnie na takie się wybieram i mam lekkie obawy bo matka prawdopodobnie będzie mi robiła problemy.
Jeżeli rodzice odmówią utrzymania to można się o to jakoś "sądzić"? ;d
Bo wątpię żebym przy studiowaniu zaocznie dał radę z opłatami za studia, swoje przyjamności i jeszcze mieszkanie, jedzenie i podstawowe środki do życia. Moim zdaniem rodzice te 3 ostatnie powinni zapewnić jeszcze.
Jak to jest, oświeci mnie ktoś?
FejkiemJestem
FejkiemJestem
  10 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Do którego roku życia rodzice mają obowiązek pomagać dzieciom w utrzymaniu?

18

Konto usunięte
Konto usunięte: Czy kiedy ktoś wybierze studia zaoczne to rodzice mogą odmówić utrzymywania dziecka?

tak

Konto usunięte
Konto usunięte: Bo wiem że kiedy wybiera się dzienne to rodzice muszą utrzymywać dziecko do ukończenia

nie słyszałem o takim obowiązku.

Konto usunięte
Konto usunięte: Bo wątpię żebym przy studiowaniu zaocznie dał radę z opłatami za studia, swoje przyjamności i jeszcze mieszkanie, jedzenie i podstawowe środki do życia.

spokojnie dasz radę.
bursztynek162
bursztynek162
  10 czerwca 2010

rodzice maja obowiazek utrzymywac dziecko do 18 roku zycia jesli chodzi o studia to nie musza tak naprawde jak skonczysz 18 lat moga cie z domu wyrzucic a policja nic i tak nie zrobi bo jestes pelnoletnia tzn jesli jestes tam zamledowana na stale to cie nie wyrzuca ale jesli chodzi o jedzeni dawanie kasy to nic ci nie musza dawac

julCiak69
julCiak69
  11 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Do którego roku życia rodzice mają obowiązek pomagać dzieciom w utrzymaniu? Czy kiedy ktoś wybierze studia zaoczne to rodzice mogą odmówić utrzymywania dziecka? Oczywiście mam tu na myśli takie rzeczy jak jedzenie i mieszkanie. Bo wiem że kiedy wybiera się dzienne to rodzice muszą utrzymywać dziecko do ukończenia, nie wiem jak z zaocznymi, a właśnie na takie się wybieram i mam lekkie obawy bo matka prawdopodobnie będzie mi robiła problemy. Jeżeli rodzice odmówią utrzymania to można się o to jakoś "sądzić"? ;d Bo wątpię żebym przy studiowaniu zaocznie dał radę z opłatami za studia, swoje przyjamności i jeszcze mieszkanie, jedzenie i podstawowe środki do życia. Moim zdaniem rodzice te 3 ostatnie powinni zapewnić jeszcze. Jak to jest, oświeci mnie ktoś?

Rodzic ma tzw. "psi obowiązek" utrzymywać swoje dziecko do ukończenia 18stego roku życia. Potem może wyrzucić z domu, nie zważając na fakt, iż dziecko (a raczej już człowiek dorosły w rozumieniu prawnym) nie ma dachu nad głową, nie ma jedzenia, nie ma pieniędzy.
Oczywiście, że tak. Nawet przy wybraniu dziennych nie muszą Cię utrzymywać.
Nie można. W świetle prawa jesteś osobą dorosłą, która umie i musi podjąć odpowiednie decyzje, kroki. Mając 18lat możesz zacząć pracować, nawet na tym zmywaku. Nie musisz iść do szkoły, możesz iść. Po 18latach utrzymywania rodzic nie musi spełniać tego obowiązku. Chyba, że chce i sam to proponuje.
Pafel
Posty: 309 (po ~132 znaków)
Reputacja: 5 | BluzgometrTM: 41
Pafel
  11 czerwca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 8 sierpnia 1980 r. III CRN 144/80, OSNCP 1981/1 poz. 20 Wprawdzie obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nie wygasa z osiągnięciem przez dziecko jakiegoś określonego wieku, a w szczególności przez uzyskanie przez nie pełnoletności. Stosownie bowiem do przepisów art. 133 w związku z art. 96 kro rodzice powinni w miarę swych możliwości „troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień”. Jeżeli więc uzdolnienia dziecka przemawiają za tym, że w celu ich należytego wykorzystania dla dobra społeczeństwa powinno ono odbyć studia wyższe, obowiązek alimentacyjny rodziców powinien w zasadzie trwać do czasu ukończenia tych studiów. Niemniej jednak nie można przyjąć, by rodzice byli obowiązani dostarczać środków utrzymania dziecku, które będąc już przygotowane należycie do wykonywania przez nie odpowiedniego dla niego zawodu, podejmuje dla podniesienia swych kwalifikacji dalsze kształcenie się, ale w studiach się zaniedbuje, nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów, a zwłaszcza jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy studiów w przewidzianym programem okresie.

http://prawoity.pl/wiadomosci/obowiazek-alimentacyjny-rodzicow-wzgledem-uczacego-sie-dziecka-wybor-z-orzecznictwa
Konto usunięte
Konto usunięte: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Art. 133. § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. § 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640090059

{y*x=40
{x+y=10:woot:

FejkiemJestem
FejkiemJestem
  12 czerwca 2010
julCiak69
julCiak69: Potem może wyrzucić z domu,

jeśli jest zameldowany na pobyt stały to nie może.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.