Matijassek
Matijassek
  18 maja 2010 (pierwszy post)
4x2+1
___________ + 1- 5x
_______
(x+1)(x-3) x-3


mogł by mi ktoś z was powiedizeć jak to sie robi i rozwiac chodziasz ten jeden przyklad dla wzoru pozostalłe juz sobie zrobie sam
julCiak69
julCiak69
  18 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: mogł by mi ktoś z was powiedizeć jak to sie robi i rozwiac chodziasz ten jeden przyklad dla wzoru pozostalłe juz sobie zrobie sam

a większymi nie mogłeś, prawda? :szok:
ale jakie jest polecenie?

Konto usunięte
Konto usunięte: 4x2+1 ___________ + 1- 5x _______ (x+1)(x-3) x-3

i ten zapis ma się do czego? że niby co? :woot:
Matijassek
Matijassek
  18 maja 2010

4x2+1
___________ + 1- 5x
_______
(x+1)(x-3) x-3

to 2 ułamki są tak to ma wygladac?? a polecenie jest wykonaj działania a wynik podaj w najprostrzej postaci!

julCiak69
julCiak69
  18 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: to 2 ułamki są tak to ma wygladac?? a polecenie jest wykonaj działania a wynik podaj w najprostrzej postaci!

jak ułamki to zapisujesz x/y :)
innocent0kiss
innocent0kiss
  18 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: 4x2+1 ___________ + 1- 5x _______ (x+1)(x-3) x-3

Zapisz to jakoś normalnie. :woot:
Flo
Flo
  18 maja 2010

ni w ząb nie czaję tego zapisu Oo

NuTiiiiii
Posty: 70111 (po ~86 znaków)
Reputacja: -1080 | BluzgometrTM: 51
NuTiiiiii
  18 maja 2010
Flo
Flo: ni w ząb nie czaję tego zapisu Oo

dla mnie też jakiś dziwny:woot:

Ballantines rzeźbi to wspaniałe ciało :ziober2:
Oglądanie meczów to nie tylko rozrywka, ale wręcz terapia. Futbol pozwala oswoić i uwolnić emocje - agresję, frustrację i smutek :pilka:

julCiak69
julCiak69
  18 maja 2010
Flo
Flo: ni w ząb nie czaję tego zapisu Oo
NuTiiiiii
NuTiiiiii: dla mnie też jakiś dziwny

popieram. :tak:
Bananowaaa
Bananowaaa
  18 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: 4x2+1 ___________ + 1- 5x _______ (x+1)(x-3) x-3

a jakaś treść zadania? nie czaję o co chodzi

Konto usunięte
Konto usunięte: chodziasz

widać nie tylko z matematyką masz problem.
Bananowaaa
Bananowaaa
  18 maja 2010
Bananowaaa
Bananowaaa: a jakaś treść zadania? nie czaję o co chodzi

a ok widzę treść, ale popieram resztę, zapisz to po ludzku
Czerek5
Czerek5
  19 maja 2010

4x2+1
___________ + 1- 5x
(x+1)(x-3)( x-3)

Czy to miało być tak?
Lepiej zapisuj inaczej : P W(x)=(4x^2+1)/[(x+1)(x-3)(x -3)] + 1-5x

1.

Musisz sprowadzić wszystko do jednego ułamka (mnożymy 1-5x przez czyli 1 ([(x+1)(x-3)x -3]/[(x+1)(x-3)(x -3)] po to aby uzyskać taki sam mianownik

W(x)=(4x^2+1 )/ [(x+1)(x-3)(x -3)] + (1-5x) *[(x+1)(x-3)(x -3)] / [(x+1)(x-3)(x -3)]

2.

Funkcje przyrównujemy do zera, aby znaleźć x ( punkty w którym funkcja przecina sie z osia pozioma x)

(4x^2+1 )/ [(x+1)(x-3)(x -3)] + (1-5x) *[(x+1)(x-3)(x -3)] / [(x+1)(x-3)(x -3)] = 0

Dla ułatwienia obliczeń podstawiamy za mianownik V(x), a za licznik G(x)

Czyli nasz wielomian W(x)=(4x^2+1 )/ [(x+1)(x-3)(x -3)] + (1-5x) *[(x+1)(x-3)(x -3)] / [(x+1)(x-3)(x -3)]


Gdzie:

V(x) = (4x^2+1 ) + (1-5x) *[(x+1)(x-3)(x -3)]

a

G(x) = [(x+1)(x-3)(x -)3]

3. Ustalanie dziedziny funkcji czyli: ustalanie "miejsca" gdzie funkcji po prostu nie moze byc a potem wyrzuceniu tych wynikow ze zbioru. Wynika to z niekotrych zaleznosci matematycznych tj.

W mianowniku nie może być 0 !

-Pod pierwiastkiem stopni parzystych 2,4,6,8.. nie może być liczby ujemnej, pamiętaj jednak ze może być liczba ujemna przy pierwiastkami stopni nieparzystych np 3,5.
-Podstawa logarytmu musi być większa od zera i rożna od jeden oraz liczba logarytmowana powinna być większa od 0


W naszym przypadku pod kreska ułamkowa nie może być 0, wiec G(x)!=0 (!= zapis ten oznacza, ze G(x) musi być rozny od 0).

G(x)=[(x+1)(x-3)(x-3)] != 0 ... wyszukujemy przeciec funkcji G(x) z osi-a x-ow)

czyli x+1 = 0, x-3= 0, x-3=0

x=-1, x=3, x=3 (x=3 jest pierwiastkiem podwójnym)


Wszystkie te punkty nie mogą byc równe zero, wiec nie beda one należały do dziedziny W(x), wiec zapisujemy W(x) : D E R/ { 1,3 };

W przypadku nierówności typu > < sprawa jest trochę trudniejsza ( jak by co to priv )

4. Wyliczasz przeciecia z osia X ale tym razme funkci nad kreska ulamkowa. V(x)

(4x^2+1 ) + (1-5x) *[(x+1)(x-3)(x -3)]=0

4x^2+1 + ... wymnóż wszystko ze sobą pododawaj i znajdź x-y dla V(x) = 0

Znalezione x-wy wypisz sobie i sprawdź czy zawierają się z zbiorze spod punktu 3ciego, jeżeli jakiś x nie należy do dziedziny rozwiązań to go po prostu nie pisz : )
Nie będę tego rozwiązywał bo sam mam sporo do zrobienia. Mam nadzieje, ze w miarę logicznie wytłumaczyłem od czego zacząć rozwiązywanie takich głupot : )

Czerek5
Czerek5
  20 maja 2010

człowiek się zawsze napisze i nawet nie otrzyma za grosz szacunku : P

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.