Karoola93
Karoola93
  16 maja 2010 (pierwszy post)

hej ! mam problem .
mam do zdania fizykę, bo jak nie to czeka mnie komis w sierpniu ;/
muszę odpowiedzieć na pytania a mam pustke w głowie ;/
pomożecie ?

1. Wyjaśnij dlaczego nie obserwujemy wzajemnego przyciągania się przedmiotów codziennego użytku?
2. Podaj przykłady ciał znajdujących się w stanie nieważkości.
3. Wykaż wielką rolę, jaką odgrywa tarcie w naszym życiu.
4. Podaj przykłądy wpływu rodzaju nawierzchni i szybkości pojazdu na długość drogi hamowania.
5. Objasnij wielkości występujące we wzorze na pracę i podaj przykłady obliczania pracy.
6. Podaj definicję mocy i objaśnij wielkości występujące we wzorze.
7. Wyjaśnij zasadę działania dźwigni dwustronnej i podaj warunki jej równowagi.
8. Na przykładach z życia codziennego wyjaśnij korzyści płynące z używania maszyn prostych.

Bardzo prosze o pomoc ! Oczywiście nie musicie na wszystkie odpowiadać .

BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  16 maja 2010
Karoola93
Karoola93: muszę odpowiedzieć na pytania a mam pustke w głowie ;/

Zeby na nie odpowiedziec trzeba najpierw siegnac do ksiazki i poczytac na ten temat :tak:

Karoola93
Karoola93: pomożecie ?

Tak, ale najpierw 'pochal' sie, co sama zrobilas w tym kierunku by uporac sie z odpowiedizami na te pytania, to forum jest od pomocy a nie od wyreczania z nauki :)
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Karoola93
Karoola93
  16 maja 2010

mam książke przed nosem otwartą .
odpowiedziałam już sobię na pare pyt.
m.in - prawo powszechnej grawitacji, objaśniłam wielkości występujące we wzorze, co to satelita geostacjonarny, zasada działania silnika rakietowego, elementy wchodzace w skład wachadłowca, i opisałam je.

reszty nie potrafię .

NieLubieMaty
NieLubieMaty
  16 maja 2010

6. Moc - definicja
Moc jest to stosunek pracy do czasu w jakim została wykonana:
P=W/t

Jednostką pracy w układzie Si jest wat [W].
1 W = 1J/1s

Przykład zastosowania dźwigni dwustronnej - za pomocą siły 50 N można podnieść ciężar 100 N.

http://www.daktik.rubikon.pl/statyka_osr_ciagle/maszyny_proste_przyklad_zastosowania_dzwigni_dwustronnej.htm

Przekładnia dźwigni wynosi tu 2, ponieważ ramię siły działania (40 cm) jest dwukrotnie dłuższe od ramienia siły użytecznej (20 cm).

Oczywiście działa to dla innych ciężarów dla tej dźwigni, czyli za pomocą siły 100 N można będzie podnieść ciężar o 200 N itp.

Karoola93
Karoola93
  16 maja 2010

nie rozumie tego z tą dźwignią ...

Karoola93
Karoola93
  16 maja 2010

to jak, pomożecie ?
podalibyście mi odpowiedź na pyyt. 7 i 8 ?

Czerek5
Czerek5
  16 maja 2010

1. Wyjaśnij dlaczego nie obserwujemy wzajemnego przyciągania się przedmiotów codziennego użytku?




Ponieważ masy tych ciał są tak małe, ze działająca sila jest minimalna, przy założeniu ze w odległości 1 metra od swoich rdzeni znajdowały by się 2 kulki o masie 100kg każda, to siła ta by wynosiła zaledwie 6,67 * E-7 N a to jest jakieś 0,7mg

Karoola93
Karoola93: 2. Podaj przykłady ciał znajdujących się w stanie nieważkości.


Odchody astronautów : D

Karoola93
Karoola93: 3. Wykaż wielką rolę, jaką odgrywa tarcie w naszym życiu.


Sprzęgła cierne np. Bez nich ciężko by bylo przenosić moment silników elektr, spalinowych na odbiorniki, przekształtniki energii, np skrzynie biegów, albo kola samochodu.

Karoola93
Karoola93: 4. Podaj przykłądy wpływu rodzaju nawierzchni i szybkości pojazdu na długość drogi hamowania.


V=10m/s
u=0,95 (asfalt i guma)
Nhamowania=1kN
m=10 00 kg T=N*u= 950N
dV=10m/s
t=?
dV/t=T/m

dV/t = 0,95 N/kg
dalej sama powinnas roziwazac : P

Karoola93
Karoola93: 5. Objaśnij wielkości występujące we wzorze na pracę i podaj przykłady obliczania pracy.

Przepisz wzór z książki : P I oblicz prace jaka wykonal koles m=100kg wchodzacy po schodach na wysokosc 20 metrow Ep=m*g*h (g=9,81 m/s^2)

Karoola93
Karoola93: 6. Podaj definicję mocy i objaśnij wielkości występujące we wzorze.


To samo tylko podziel przez czas, na poprzednim przyjladzie policz moc z jaka działał ten koleś jeżeli wszedł na te 20 metrow w czasie minuty

Karoola93
Karoola93: 7. Wyjaśnij zasadę działania dźwigni dwustronnej i podaj warunki jej równowagi.


F1*r1 = F2*r2 :P gdzie F to sila a r to ramie ( odległość punktu przyłożenia od punktu dzialania sily)

Karoola93
Karoola93: Na przykładach z życia codziennego wyjaśnij korzyści płynące z używania maszyn prostych.

Taczka, nozyczki, noz, dziadek do orzechów..
Karoola93
Karoola93
  17 maja 2010

dziękujęęęę ! :calusek:

beelow
beelow
  19 maja 2010

1. Wyjaśnij dlaczego nie obserwujemy wzajemnego przyciągania się przedmiotów codziennego użytku?

Ja tam obserwuje. Słabo zauważam, ale obserwuje ;)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.