Biuna
Biuna
  12 maja 2010 (pierwszy post)

Dziady III część, ( Gustaw- Konrad)
K. Wallenrod,
Kordian,
Pan Tadeusz ( Jacek Soplica - Ks. Robak)

Jakie pytania mogą paść ?

Biuna
Biuna
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: a właśnie - 'Kordian' Słowackiego jest polemiką z Mickiewiczem. ;)


o to tez mogą zapytać ?
ZagUbiOona
ZagUbiOona
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: o to tez mogą zapytać ?

wydaje mi się, że nie, aczkolwiek warto byłoby wiedzieć, że Słowacki polemizuje z Mickiewiczem w Prologu 'Kordiana' ;)
Biuna
Biuna
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: wydaje mi się, że nie, aczkolwiek warto byłoby wiedzieć, że Słowacki polemizuje z Mickiewiczem w Prologu 'Kordiana' ;)


a to wiem, chodzi o porównanie monologu na szczycie mont blanc z wielka iprowizacją, tak ? Strasznie się boje jutra :and: . Nie wiem co jeszcze doczytac, co sobię powtórzyć.
ZagUbiOona
ZagUbiOona
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: a to wiem, chodzi o porównanie monologu na szczycie mont blanc z wielka iprowizacją, tak ?

nie dokładnie o to ;)
w prologu występują trzy osoby - I osoba przedstawia poglądy Mickiewicza, prowidencjalizm, mesjanizm, pasywność, bierność, przypisuje sobie boskie atrybuty, to wizjoner, profeta, wie,ze narod zginie, ale nakazuje jedynie czekać ;)
II osoba - neguje postawę I, drwi z jego postawy, dystansuje się od I, podważa słuszność idei mesjanizmu
III - osoba, pokazuje, że obu postawa jest zła :P
ZagUbiOona
ZagUbiOona
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Strasznie się boje jutra

stres minie, jak wejdziesz do sali, w której będziesz zdawać - uwierz. ja nastawiłam się na kompletnie inne pytania, wałkowałam jeszcze dziś przed południem książki, ale akurat z nich mnie nie zapytali -.-
Biuna
Biuna
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: nie dokładnie o to ;) w prologu występują trzy osoby - I osoba przedstawia poglądy Mickiewicza, prowidencjalizm, mesjanizm, pasywność, bierność, przypisuje sobie boskie atrybuty, to wizjoner, profeta, wie,ze narod zginie, ale nakazuje jedynie czekać ;) II osoba - neguje postawę I, drwi z jego postawy, dystansuje się od I, podważa słuszność idei mesjanizmu III - osoba, pokazuje, że obu postawa jest zła :P


aha. :and:

Strasznie się boję. :and: . Chyba nic nie umiem z tego tematu :and:
Biuna
Biuna
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: stres minie, jak wejdziesz do sali, w której będziesz zdawać - uwierz. ja nastawiłam się na kompletnie inne pytania, wałkowałam jeszcze dziś przed południem książki, ale akurat z nich mnie nie zapytali -.-


Ja wałkuję streszczenia.
a pytali Cię o jakieś konkrety ?
Czy zadawali pytania tylko odnośnie Twojej pracy ?
ZagUbiOona
ZagUbiOona
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Chyba nic nie umiem z tego tematu

a tam - będzie dobrze ! ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: a pytali Cię o jakieś konkrety ?

np. porównać bohaterkę pozytywistyczną ze współczesną feministką, o groteskę w 'szewcach' mnie pytali, co po części było związane z moim tematem, ale też miałam odnośnie języka Gretkowskiej - czy mi się podoba, takie bardzo subiektywne ^^
w zasadzie - strasznie nie było, a wszyscy straszyli mnie ta komisją :ninja:
Biuna
Biuna
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: np. porównać bohaterkę pozytywistyczną ze współczesną feministką, o groteskę w 'szewcach' mnie pytali, co po części było związane z moim tematem, ale też miałam odnośnie języka Gretkowskiej - czy mi się podoba, takie bardzo subiektywne ^^ w zasadzie - strasznie nie było, a wszyscy straszyli mnie ta komisją


Ja mam nadzieje,że pytania ograniczą się do " dlaczego ten temat ? " "jakie inne utwory można by jeszcze było wykorzystać ? " etc. Porónać np bohatera romantycznego Kordiana z Soplicą, podac cechy bohatera, itp. Mam nadzieję,że nie zapytają mnie o cuda. Bo kompletnie tam odjade.. :and: .

a możesz mi jeszcze pomóc. : Gustaw był w tym więzieniu bo to chodziło o Mickiewicza kiedy więzili go i tych filomatów ?
ZagUbiOona
ZagUbiOona
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Mam nadzieję,że nie zapytają mnie o cuda. Bo kompletnie tam odjade.. .

Wydaje mi się, że juz po samej prezentacji oceniają, czy będziesz w stanie odpowiedzieć na 'cuda'. komisja to też ludzie :))

Konto usunięte
Konto usunięte: Gustaw był w tym więzieniu bo to chodziło o Mickiewicza kiedy więzili go i tych filomatów ?

tak, Mickiewicz znajdował się w więzieniu chyba pół roku.
to właśnie chodziło o tych filomatów i filaretów.
TakeTheSunAway
Posty: 3033 (po ~157 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
TakeTheSunAway
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: spodziewaj się pytań z bibliografii

O, właśnie tak.
U mnie w szkole pytania do bibliografii były dość popularne.
Trzeba dobrze ją znać. ;>
ZagUbiOona
ZagUbiOona
  12 maja 2010
TakeTheSunAway
TakeTheSunAway: U mnie w szkole pytania do bibliografii były dość popularne.

ja dzisiaj zdawałam w grupie 4 osób - każdy dostał pytanie z bibliografii :)
Biuna
Biuna
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Wydaje mi się, że juz po samej prezentacji oceniają, czy będziesz w stanie odpowiedzieć na 'cuda'. komisja to też ludzie :))


Powiem Ci,że moja prezentacja nie jest wymyślna. Pisałam ją sama i też własnymi słowami ją przedstawiam. Na początku wyjaśniam co to jest metamorfoza , że głownie w lit. romantycznej było widać przemiany. Opisuję bohatera romantycznego. Pózniej, w rozwinięciu po kolei opisuję zmiany : Gustawa, Kordiana, Waltera Alfa - pózniejszego Wallenroda i Soplice. Na końcu wyjasniam ze kazdy z nim dokonał trudnego wyboru i że nieszczęsliwi kochankowie poświecali sie sprawom narodu ale o ich poodzeniu glównie decydowała prawdziwa metamorfoza.

Konto usunięte
Konto usunięte: tak, Mickiewicz znajdował się w więzieniu chyba pół roku. to właśnie chodziło o tych filomatów i filaretów.


To dobrze ;)
Wydaję mi się, ze jakby sie mnie komisja zapytała o spór miedzy Słow. a Mick. to wystarczy ,że powiem,że prolog i monolog na mont blanku to porównanie do wielkiej improwizacji.
Tu gdzieś też czytam ze ten wiklerodyzm narodów z Kordiana to porównanie do walki Konrada z Bogiem na słowa.
Biuna
Biuna
  12 maja 2010
TakeTheSunAway
TakeTheSunAway: O, właśnie tak. U mnie w szkole pytania do bibliografii były dość popularne. Trzeba dobrze ją znać. ;>


Ja mam bibliografię "Biblioteczkę Opracowań " - głowniee. Reszta to 3 str z " lektury obowiązkowe " , oraz kilka stron z ksiązki " Kordian " Poprzedzonych słowami wstępu.
ZagUbiOona
ZagUbiOona
  12 maja 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Powiem Ci,że moja prezentacja nie jest wymyślna. Pisałam ją sama i też własnymi słowami ją przedstawiam. Na początku wyjaśniam co to jest metamorfoza , że głownie w lit. romantycznej było widać przemiany. Opisuję bohatera romantycznego. Pózniej, w rozwinięciu po kolei opisuję zmiany : Gustawa, Kordiana, Waltera Alfa - pózniejszego Wallenroda i Soplice. Na końcu wyjasniam ze kazdy z nim dokonał trudnego wyboru i że nieszczęsliwi kochankowie poświecali sie sprawom narodu ale o ich poodzeniu glównie decydowała prawdziwa metamorfoza.

Ja swoją prezentację też pisałam sama i to - naprawdę - bardzo pomaga. Przez to wiem, co tam zawarłam, łatwiej mi to przyswoić, a przede wszystkim nie straciłam minimum 80 zł :mrgreen:

Konto usunięte
Konto usunięte: Tu gdzieś też czytam ze ten wiklerodyzm narodów z Kordiana to porównanie do walki Konrada z Bogiem na słowa.

Polska Winkelriedem narodów - chodzi o to, że bohater profetycznie przewiduje upadek Polski, to że znów poniesiemy klęskę, ale nie poddaje się - pragnie stanąć razem z innymi i walczyć, nie czekać biernie na rozwój sytuacji - w przeciwieństwie do prowidencjalizmu, mesjanizmu.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.