witam, orientujecie sie może jaki trzeba spełniać wymagania aby zrobić sobie certyfikat z języka? jestem po maturze z angielskiego , i na I roku studiów niestacjonarnych, co jak podejrzewam spowoduje u mnie "cofniecie się" jeśli chodzi o ten język, bo te co dwutygodniowe lektoraty to trochę ściema moim skromnym zdaniem ;D
w necie nic konkretnego nie znalazłam na nurtujące mnie pytanie a zależy mi na szybkiej odpowiedzi, słyszałam za to opinie że trzeba mieć jakieś konkretne umiejętności ( tzn wykształcenie) itd, także nie wiem już. wiadomo za to że certyfikat zawsze sie przyda. i na koniec prośba o przybliżenie kosztów takiego kursiku. Pozdrawiam ;)
CERTYFIKAT z angielskiego
Testy znajomości języka ogólnego
FCE, CAE i CPE
Trzy najpopularniejsze egzaminy firmowane marką Uniwersytetu Cambridge. Mierzą stopień opanowania umiejętności językowych od średnio zaawansowanego First Certificate in English (FCE), poprzez poziom zaawansowany Certificate in Advanced English (CAE) aż do poziomu biegłości językowej, który potwierdzany jest zdaniem Certificate of Proficiency in English (CPE). Egzaminy na te trzy certyfikaty mają identyczną strukturę i składają się z pięciu części:
czytanie (Reading)
pisanie (Writing)
zastosowanie struktur językowych (Use of English)
rozumienie ze słuchu (Listening)
mówienie (Speaking)
Cechą charakterystyczną większości egzaminów Cambridge jest bezterminowo ważny dyplom. Sesje egzaminacyjne przeprowadzane są trzy razy do roku: w marcu, maju i czerwcu oraz listopadzie i grudniu, z wyjątkiem CPE, którego testy odbywają się tylko dwa razy do roku w sesji letniej i zimowej.
IELTS - International English Language Testing System
Certyfikat IELTS często jest najwłaściwszym wyborem dla osób zamierzających rozpocząć studia lub pracę za granicą. W zależności od liczby uzyskanych punktów zdający otrzymuje dokument potwierdzający odpowiedni poziom językowy według skali siedmiopunktowej.
7,5+ (odpowiada CPE)
6,5-7,0 (CAE / BEC Higher)
5,0-6,0 (FCE / BEC Vantage)
3,5-4,5 (PET / BEC Preliminary)
3,0
Egzamin ma podobną strukturę jak FCE, CAE lub CPE, lecz w mniejszym stopniu sprawdza znajomość gramatyki i składa się z 4 części:
czytanie (Reading)
pisanie (Writing)
rozumienie ze słuchu (Listening)
mówienie (Speaking)
Certyfikat IELTS jest ważny dwa lata od daty wystawienia, a sesje egzaminacyjne są przeprowadzane praktycznie co miesiąc.
Egzaminy specjalistyczne
W ofercie Uniwersytetu Cambridge znajdują się również egzaminy oceniające znajomość języka specjalistycznego - języka biznesu oraz języka prawniczego. W większym stopniu koncentrują się na sprawdzeniu znajomości terminologii oraz stosowanych zwrotów niż ogólnych umiejętności językowych.
BEC - Business English Certificate
Najpopularniejszym egzaminem jest BEC, który potwierdza umiejętność ustnej i pisemnej komunikacji w środowisku biznesowym.
BEC posiada trzy poziomy zaawansowania:
Preliminary (odpowiednik PET),
Vantage (równoważny z FCE),
Higher (poziom CAE).
Egzamin składa się z podobnie jak IELTS z 4 części:
czytanie (Reading),
pisanie (Writing),
rozumienie ze słuchu (Listening),
mówienie (Speaking).
Uzyskany dyplom jest ważny bezterminowo. Sesje egzaminacyjne odbywają się w Polsce w maju i czerwcu oraz listopadzie i grudniu.
TOLES - Test of Legal English Skills
Drugim egzaminem prowadzonym przez Uniwersytet Cambridge jest TOLES, opracowany dla prawników i studentów prawa. TOLES posiada dwa poziomy zaawansowania: średnio zaawansowany TOLES Foundation oraz zaawansowany TOLES Advanced. W zależności od wybieranego poziomu kandydat przystępuje do egzaminu składającego się z dwóch części : czytanie i pisanie oraz słuchanie bądź tylko z jednej (czytanie i pisanie). Kolor otrzymanego certyfikatu uzależniony jest od tego, na jaką ocenę w sześciostopniowej skali został zdany egzamin. Zielony oznacza poziom najniższy, złoty najbardziej zaawansowany. Sesje egzaminacyjne odbywają się w maju, czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku i listopadzie.
Egzaminy ETS (Educactional Testing Service)
ETS to instytucja certyfikująca mająca swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu największa rozpoznawalność certyfikatów ETS istnieje w USA i Kanadzie. Najpopularniejszym egzaminem prowadzonym przez ETS jest TOEFL.
TOEFL - Test of English as a Foreign Language
Aby przystąpić do egzaminu, należy się zarejestrować na stronie http://www.ets.org/toefl/ oraz ustalić datę testu (sesje egzaminacyjne odbywają się minimum co dwa miesiące). W przeciwieństwie do egzaminów Cambridge, TOEFL nie posiada poziomów zaawansowania, a stopień znajomości języka określa liczba punktów. Warto pamiętać, że wyniki egzaminu są ważne tylko przez 2 lata, a po upływie tego czasu należy ponownie napisać test. TOEFL wybierają najczęściej osoby zamierzające rozpocząć studia w USA i Kanadzie, ponieważ rozpoznawany jest głównie w tamtejszych ośrodkach akademickich i przedsiębiorstwach. Egzamin TOEFL można pisać na dwa sposoby w zależności od wyposażenia ośrodka egzaminacyjnego, w wersji papierowej lub komputerowej. Oba rodzaje zawierają taką samą strukturę.
Listening Comprehension
Structure and Written Expression
Reading Comprehension
The Test of Written English
Łatwo zauważyć, że egzamin amerykański nie zawiera części testującej komunikację ustną (speaking).
Egzaminy LCCI - London Chamber of Commerce and Industry
EFB - English for Business
Egzamin posiada pięć poziomów trudności, w tym preliminary. Poziom 2. i 3. odpowiada trudnością CAE, poziom 4. w przybliżeniu CPE. Najwięcej chętnych przypada na stopień drugi, trzeci i czwarty. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej. W części pisemnej zadaniem kandydata jest zredagowanie kilku dokumentów korespondencji handlowej (np. memo, list, prezentacja, tezy wystąpienia) oraz rozwiązanie części dodatkowej sprawdzającej zrozumienie tekstu czytanego. W części ustnej kandydat udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez egzaminatorów. Certyfikat LCCI jest ważny przez 5 lat i uznawany przede wszystkim w krajach europejskich. Sesje egzaminacyjne odbywają się w lutym, marcu, kwietniu, czerwcu, listopadzie. Możliwe jest również zorganizowanie egzaminu w indywidualnie ustalonym terminie.
Pozostałe egzaminy
Poza tymi, najbardziej popularnymi w ofercie ośrodków egzaminacyjnych, znajduje się jeszcze kilkanaście innych certyfikatów. Są to m.in. TOEIC, SEFIC, TSE, CELS, YLE, BULATS, KET, PET oraz EFTI.
na jakim kierunku jesteś?
dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale to polega na samym teście, a przygotowuję się do niego sama, nieważne w jaki sposób? myślałam bardziej o jakimś kursie przygotowującym do tego, kończącym się właśnie tym egzaminem :)
a na jakim poziomie zdawałaś mature z angielskiego ? Jeżeli na podstawie to najlepiej wybrać najłatwiejszy egzamin i najniższy, chociaż mnie by szkoda pieniędzy było, lepiej bardziej się dokształcić i zdawać coś wyższego. Każda szkoła językowa przygotowuje do egzaminów, także najlepiej wejść na strone szkoły albo zadzwonić i się dowiedzieć co oni proponują