ShelbyGT500Michal
Posty: 14549 (po ~145 znaków)
Reputacja: 3 | BluzgometrTM: 76
ShelbyGT500Michal
  29 marca 2010 (pierwszy post)

Jakby ktoś miał jakiegoś skana albo instrukcje jak zrobić opatrunki: desaulta i uździenicy to byłbym wdzięczny :) Oczywiście o takie z bandaży mi chodzi...

Ja tu zrobię Meksyk.

Currara
Currara
  31 marca 2010

Opatrunek Dessaulta - pod pachę, po stronie zranienia, wkłada się wałek ze ściśle zwiniętej waty lub gazy. Obwojem śrubowym przybandażowuje się ramię do klatki piersiowej, rozpoczyna obwoje trójosiowe Dessaulta. Zaczyna się od zdrowej pachy, prowadzi na chore ramię, z ramienia od tyłu pod łokieć i od przodu pod zdrową pachę. Powtarza się obwoje trójosiowe: PACHA-RAMIĘ-ŁOKIEĆ, zbliża się do klatki piersiowej. Kończy się małym temblakiem w postaci pętli na zwisającą dłoń.

Uździenica - obwoje procowe – służą do przytrzymywania opatrunku nosa lub brody. Z bandaża szerokości 6-8 cm odcina się odcinek długości 80-100 cm . Końcówki rozcina się, zostawiając w środku mały prostokąt, którym przytrzymuje się opatrunek brody (nosa). Końcówki dolne kieruje się ku górze i wiąże na ciemieniu. Końcówki górne prowadzi się do dołu na kark, gdzie krzyżuje się je ( lub wiąże) i wiąże na czole.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.