kuba92762
kuba92762
  17 marca 2010 (pierwszy post)

Witam.

Mam do skompletowania literature przedmiotu do tematu "Analizujac wybrane utwory omow funkcje smierci i zla w basniach, bajkach, mitach"

Cala literature podmiotu juz mam a dokladnie:Krolewne sniezke, Jasia i Malgosie, Krolowa Sniegu, Dziewczynke z zapalkami oraz mity o Tanatosie, Syzyfie, Prometeuszu i Agamemnonie.

Zna ktos moze jakies eseje, albo jakies dziela w ktorych bylyby podejmowane te tematy?
Bylbym bardzo wdzieczny.

Plomyk
Plomyk
  17 marca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Witam. Mam do skompletowania literature przedmiotu do tematu "Analizujac wybrane utwory omow funkcje smierci i zla w basniach, bajkach, mitach" Cala literature podmiotu juz mam a dokladnie:Krolewne sniezke, Jasia i Malgosie, Krolowa Sniegu, Dziewczynke z zapalkami oraz mity o Tanatosie, Syzyfie, Prometeuszu i Agamemnonie. Zna ktos moze jakies eseje, albo jakies dziela w ktorych bylyby podejmowane te tematy? Bylbym bardzo wdzieczny.


poszukaj w necie albo napisz sam^^
kuba92762
kuba92762
  17 marca 2010
Plomyk
Plomyk: poszukaj w necie albo napisz sam^^

:pikaczu:
Wstydu oszczedz pajacu.
Na pewno bym pisal tutaj nie szukajac:zonk:
Plomyk
Plomyk
  17 marca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Plomyk:poszukaj w necie albo napisz sam^^ Wstydu oszczedz pajacu. Na pewno bym pisal tutaj nie szukajac


To widać, że kiepsko szukasz... "pajacu". To nawet jak nie ma to sobie sam opracuj ^, skoro wybrałeś takie, a nie inne, nawet ciężkie dzieła...
kuba92762
kuba92762
  17 marca 2010
Plomyk
Plomyk: To widać, że kiepsko szukasz... "pajacu". To nawet jak nie ma to sobie sam opracuj ^, skoro wybrałeś takie, a nie inne, nawet ciężkie dzieła...

Po to jest forum krecie, zeby sie zapytac, nie prosze o zrobienie mi bibliografii tylko o sugestie:zonk: a jak nie masz nic do powiedzenia madrego to idz na 5-10-15 pokemonie.
margotka
margotka
  18 marca 2010

oczywiście...

cała semiotyka rosyjska opiera się na badaniach nad baśniami... jednym z najsłynniejszych jest Propp - który bada bajki... na pewno w google znajdziesz sporo pozycji dotyczących "bajki magicznej"...dokonał on również spisu rodzajó bajek oraz wyjasnia ich pochodzenie

do tego nie mozesz ominąć Levi-Straussa "Strukturalizm" - tutaj masz rozłożony na części mit o Edypie i Antygonie... :>

jeśli czegoś nie zrozumiesz... to pisz... wytłumacze...

zaopatrz się w Słownik mitów i tradycji kultury Kopalińskiego...

i co do bajek, które wymieniasz: zważ, że np. "Kopciuszka" masz Jana Brzechwy, ale są też inni autorzy piszący tą bajkę;) NIE ZAPOMNIJ O AUTORACH!...
Braci Grimm nie omiń
Krasickiego bajki - w oświeceniu lubowali ten gatunek
co do mitów zastanów się czy opisujesz je w tłumaczeniu Parandowskigo czy MArkowskiej...

margotka
margotka
  18 marca 2010

aha jeszcze jedno słowo kłótni w tym temacie.. a otrzymacie zaraz po banie..

kuba92762
kuba92762
  18 marca 2010
margotka
margotka: cała semiotyka rosyjska opiera się na badaniach nad baśniami... jednym z najsłynniejszych jest Propp - który bada bajki... na pewno w google znajdziesz sporo pozycji dotyczących "bajki magicznej"...dokonał on również spisu rodzajó bajek oraz wyjasnia ich pochodzenie do tego nie mozesz ominąć Levi-Straussa "Strukturalizm" - tutaj masz rozłożony na części mit o Edypie i Antygonie... :> jeśli czegoś nie zrozumiesz... to pisz... wytłumacze... zaopatrz się w Słownik mitów i tradycji kultury Kopalińskiego... i co do bajek, które wymieniasz: zważ, że np. "Kopciuszka" masz Jana Brzechwy, ale są też inni autorzy piszący tą bajkę;) NIE ZAPOMNIJ O AUTORACH!... Braci Grimm nie omiń Krasickiego bajki - w oświeceniu lubowali ten gatunek co do mitów zastanów się czy opisujesz je w tłumaczeniu Parandowskigo czy MArkowskiej...

Mity w tlumaczeniu Parandowskiego opisuje, semiotyke sprawdze na pewno, ale ten strukturalizm chyba sie nie tyczy mojego tematu, gdyz nie poruszam tam ani Edypa, ani Antygony:)
Po prostu nauczycielka powiedziala mi, ze mam dobrac jeszcze jakas strone w internecie do literatury przedmiotu i jakis esej chociazby.
Ale dziekuje za pomoc:)
MagicCat88
MagicCat88
  18 marca 2010

Jako polonistka gorąco polecę książkę "Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni" B. Bettelheima. Znajdziesz tam szczegółowe i niezwykle ciekawe interpretacje baśni, które wymieniłeś. Książkę czyta się jednym tchem. :)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.