AgniesiA0320k
AgniesiA0320k
  10 marca 2010 (pierwszy post)

witam:) mam do napisania prace na temat: Urzadzenia gasnicze do urzadzen elektrycznych. a wiec urzadzenia elektryczne można gasic hm...gasnica proszkowa, gasnica sniegowa, koc gasniczy... gasnica halonowe(chociaz rzadko juz spotykane).
Czegos nie wymieniłam?
pozdrawiam:)

Neszika
Neszika
  10 marca 2010

dwutlenkiem węgla

AgniesiA0320k
AgniesiA0320k
  10 marca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: dwutlenkiem węgla

dzieki:)

cos jeszcze?
AgniesiA0320k
AgniesiA0320k
  10 marca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: dwutlenkiem węgla

ale to jest gasnica sniegowa:woot:
Plomyk
Plomyk
  10 marca 2010

Moja działka :P
Co do urządzeń elektrycznych to gaśnica proszkowa.
Proszek gaśniczy jest także środkiem uniwersalnym, służy do gaszenia wszystkich rodzajów pożarów, niemniej przy działaniu na urządzenie elektryczne należy zachować odstęp nie mniejszy niż 1 metr. Należy uważać także, by nie gasić urządzeń, w których napięcie przekracza 1000 V.
Jak wiadomo na każdej z gaśnic są specjalne oznaczenia do jakiego typu pożarów należy ich używać.
Natomiast CO2 i gaśnice mają to do siebie, że niszcza sprzęt elektroniczny niestety. Co do halonów to zostały wycofane z użycia ze względu na produkty jakie powstawały po użyciu, które był trójace. W ich miejsce wszedł środek gaśniczy o nazwie FM-200, jest to najlepszy srodek gaśniczy do wszelkich urządzen eletrycznych. Jego działanie polega na fizycznym schładzaniu bezpośredniej strefy pożaru na poziomie molekularnym. FM-200 należy do tej samej grupy co środki używane w technicze chłodniczej. Usuwając energię cieplną z ognia powstrzymuje reakcję spalania, a dodatkowe oddziaływanie chemiczne wzmaga efekt gaśniczy FM-200.
Stosowanie jest szczególnie zalecane w miejscach gdzie istnieje niebezpieczeństwo powstania szybko rozprzestrzeniających się pożarów. Istotny jest fakt, że straty powstałe w wyniku oddziaływania ognia są tym większe im dłuższy jest czas trwania pożaru. W ciągu kilku chwil wysoka temperatura i dym mogą poważnie uszkodzić elektronikę i urządzenia, a toksyczne produkty spalania osiągnąć niebezpieczny poziom. Aby temu zapobiec powstał system GX-20 wykorzystujący FM-200 jako środek gaśniczy. Został tak zaprojektowany aby osiągnąć wymagane stężenie gaśnicze i ugasić pożar w ciągu 6-10 sekund. Zatrzymanie pożaru w pierszych krytycznych sekundach chroni personel, sprzęt i bezcenne dane znajdujące się w pomieszczeniu objętym pożarem.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.