gamonek
gamonek
  18 lutego 2010 (pierwszy post)

Chciałabym poznać Waszą opinie na takiz temat:

Wybrałam sobie na prezentację temat:
Bohater romantyczny-silny czy słaby?Rozważ problem na przykładzie wybranych postaci literackich.

Na poniedziałek muszę oddać gotową bibliografię , ale jeszcze mam dylemat.
Wybrałam takie lektury:

1.BYRON,George.Giaur.
2.GOETHE, Johann Wolfgang.Cierpienia młodego Wertera.
3.MICKIEWICZ,Adam.Dziady część III i IV.
4.SŁOWACKI,Juliusz.Kordian.
5.ŻEROMSKI,Stefan.Ludzie bezdomni.


Jednak zastanawiam się czy dobrze dobrałam do tematu.
Druga sprawa , ''kolezanka'' z klasy wzięła identyczny temat imusiałysmy się lekturami jakos podzielić.
Także miałam trochę ograniczoną ''ruchliwosć'' co do wyboru tekstów.

I stąd moje pytania:

1.Czy w miarę dobrze dobrałam zestaw lektur?
2.Które ew. mogłabym wyrzucić?
I jakieś luźne uwagi może ktoś miałby to chętnie je wezmę na wzgląd :)

Dziękuję.

shamaramorgan
shamaramorgan
  18 lutego 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: 5.ŻEROMSKI,Stefan.Ludzie bezdomni.

to jest pozytywizm

reszta jest ok ;)
Konradziq
Konradziq
  18 lutego 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: to jest pozytywizm

To, że jest napisane "bohater romantyczny" nie oznacza, że występuje tylko w epoce romantyzmu ;).
Filuteria
Filuteria
  18 lutego 2010

Ciekawy temat, bo wymaga sporo od Ciebie, Twojej postawy. Nie wystarczy klepać z książek czy z neta suchych interpretacji. Tutaj konieczna jest szczypta Twojej osobowości. No bo na przykład Kordian... Czy jest silny... Niby strach i wewnętrzna słabość, ale z drugiej strony sytuacja polityczna... Słaby by tolerował obecną sytuację, kraj byłby całkowicie pochłonięty przez intruzów. Jest jednak buntownik, wielu buntowników, którzy chcą zmienić decyzję losu. Powstania zakończone klęską. Można powiedzieć, że to świadczy o niemocy, słabości. Poza tym działanie pod wpływem amoku, natłoku emocji uniemożliwiających racjonalne pojmowanie świata.
Werter... Czy on jest silny? Miłość to abstrakcja, da się zapanować nad namiętnością. Namiętnością, która królowała w romantyzmie. Namiętnością, którą postawiono na piedestale ideologicznym. Zastanów się, czy cierpienie z miłości jest równoważne z cierpieniem z powodu nadżerki ojczyzny. Zastanów się także, czy bunt za ojczyznę nie jest tworem namiętności... ; )

shamaramorgan
shamaramorgan
  19 lutego 2010
Konradziq
Konradziq: To, że jest napisane "bohater romantyczny" nie oznacza, że występuje tylko w epoce romantyzmu ;).

wiem, ale przecież Judym poprzez opuszczenie ukochanej i podjęcie pracy lekarza w Sosnowcu wykazuje cechy pozytywistyczne.

aha, możesz wykorzystać Pankracego i Henryka z "Nie-boskiej komedii"
gamonek
gamonek
  19 lutego 2010

Dzięki serdeczne :)
i mam jeszcze kilka wątpliwości do do Dziadów bo nie bardzo wiem czy wziąć 3 czy 4 część i którego bohatera. w sumie Konrad jest jakby pod postacia kilku osób . . .
Ale myslę , że zamiast Dziadów wezmę Nie-Boską komedię :)

gamonek
gamonek
  22 lutego 2010
no i oddana bibliografia;-)

zostawiłam tak:
Nie-boska komedię
dziady cz. 3
giaur
kordian
i cierpienia wertra i o :)

dzieki za pomoc wszystkim ;-*
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.