And
And
  17 stycznia 2010 (pierwszy post)

dziękuję za poprzednią odpowiedź jednak mam i kolejne zadanie ;p muszę
Rysunek przedstawia pole karne na boisku do piłki nożnej. zaznaczony łuk jest fragmentem okręgu o promieniu 9 i środku w punkcie P( z którego egzekwowany jest rzut karny) w jakiej odległości od bramkarza B jest zawodnik Z?

MaQ7
MaQ7
  18 stycznia 2010

ja bym to wyliczyl w ten sposob, iz przesunalbym odcinek "16" tak by laczyl "Z" z tym dolnym odcinkiem, nastepnie poprowadzil promien tego kola od "P" do "Z" i powstalby trapez prostokatny. Potem podzeil odinkiem ten trapez tak by wyszedl prostokat i trojkat prostokatny. Z tego trojkata wylicz polowe tej cieciwy kola na gorze, oznacze ja jako "a". a wiec 9^2 = 5^2 + a^2
gdy wyliczysz "a" narysuj sobie odcinek laczace "z" z "b" i wylicz go z trojkata ktory nazywa sie niejako "BZA" wiec rownanie na odcinek ZB jest:
ZB^2 = a^2 + 16^2

tlumaczyc nie umiem jak jest dosc rozbudowane zadanie, mam nadzieje ze cos zrozumiesz: P

Sardyn
Sardyn
  18 stycznia 2010

Ja bym to policzył tak:


@up
Jak widzę Ty też tak liczyłeś :p

zlosnicariha
zlosnicariha
  19 stycznia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: ja bym to wyliczyl w ten sposob, iz przesunalbym odcinek "16" tak by laczyl "Z" z tym dolnym odcinkiem, nastepnie poprowadzil promien tego kola od "P" do "Z" i powstalby trapez prostokatny. Potem podzeil odinkiem ten trapez tak by wyszedl prostokat i trojkat prostokatny. Z tego trojkata wylicz polowe tej cieciwy kola na gorze, oznacze ja jako "a". a wiec 9^2 = 5^2 + a^2 gdy wyliczysz "a" narysuj sobie odcinek laczace "z" z "b" i wylicz go z trojkata ktory nazywa sie niejako "BZA" wiec rownanie na odcinek ZB jest: ZB^2 = a^2 + 16^2 tlumaczyc nie umiem jak jest dosc rozbudowane zadanie, mam nadzieje ze cos zrozumiesz: P


o rany więc są tacy którzy kumają geometrię...
fajnie już wiem do kogo będe przychodzić po pomoc ;/
właśnie zaczęłam te okropności...
ostatni dział i pożegnanie z matematyką :)
byle przetrwać
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.