Martys2603
Martys2603
  17 grudnia 2009 (pierwszy post)

Witam mam prośbę zna ktoś łatwe doświadczenie fizyczne na poziomie szkoły średniej, niestety o małym zakresie materiałów ponieważ do wykorzystania mam predmioty które moge znaleść w domu bądź kupić w warzywniaku na rogu... i po 2. na google już szukałam

Sardyn
Sardyn
  17 grudnia 2009

Obliczanie prędkości światła jest prostym doświadczeniem :) Potrzeba mikrofalówki, instrukcji obsługi do mikrofalówki i czekolady (im dłuższa tym lepsza).

Wyjmujesz obrotowy talerz z mikrofali, wkładasz czekoladę, uruchamiasz mikrofalę. Powinno to zająć jakies 30 sekund (z autopsji wiadomo, że czas 60 sekund powoduje wytworzenie wielkiej ilości dymu :P), po tym czasie w czekoladzie powinny być 2 wytopione dziurki. Mierzymy odległość między tymi dziurkami, potem sprawdzamy w instrukcji częstotliwość mikrofalówki. Ze wzoru T=1/f gdzie T to okres, a f to częstotliwość mikrofali obliczamy czas. Ze wzoru na prędkość v=s/t gdzie s to droga (odległość między dziurkami) a t to czas (w naszym wypadku T) powinna Ci wyjść prędkość światła :)

Martunia21
Posty: 151 (po ~133 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 6
Martunia21
  18 grudnia 2009

Najprostsze to mi się wydaje o rezonansie mechanicznym ...

goodmorning
goodmorning
  21 grudnia 2009

wahadło matematyczne jest najłatwiejsze

BrokulowaKrolewna
BrokulowaKrolewna
  22 grudnia 2009
plastikowy grzebień i włosy, proste doświadczenie z elektryzowaniem się ciał :)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.