martynaa1
martynaa1
  14 grudnia 2009 (pierwszy post)

jutro mam sprawdzian z polaka z pisania własnego tekstu.... no i przypadkiem dostałam pytania tylko mam problem z jednym....
Wizerunki maryjne w liryce średniowiecznej. Omów temat na podstawie „Bogurodzicy” i „Lamentu świętokrzyskiego”.
Wiem, tego jest trochę na necie- ale parę klas juz mi sie chwaliło- spisali z neta i na gotowca....nie wiem czego się spodziewają, ale babka sie skapnie.... mógłby mi ktoś pomóc? Dziękuje :**

DontStopCat
DontStopCat
  14 grudnia 2009
martynaa1
martynaa1: Wizerunki maryjne w liryce średniowiecznej. Omów temat na podstawie „Bogurodzicy” i „Lamentu świętokrzyskiego”.


Postać Maryi występuje zarówno w "Bogurodzicy" i "Lamencie Świętokrzyskim". Została ona jednak ukazana w sposób odmienny. Postacie w "Bogurodzicy" i ich wzajemne relacje w średniowieczu posiadały odpowiednik ikonograficzny w kręgu sztuki Kościoła bizantyjskiego - tzw Deesis. Motyw ten przedstawia majestatycznego Chrystusa - Gospodzina w otoczeniu Matki Boskiej i Jana Chrzciciela jako pośrednika między ludżmi a Synem Bożym. W ten sposóbb popularna średniowieczna kompozycja znalazła swój odpowiednik w literaturze.
W "Bogurodzicy" Maryja została ukazana jako postać święta, niedostępna dla ludzi. Jest pośredniczką między Bogiem i człowiekiem. To do niej ludzie składają modlitewne prośby o pomoc w otrzymaniu Bożej przychylności.W utworze zbiorowość wiernych zwraca sie do Jezusa Chrystusa i powołując się na wstawiennictwo Maryi (Jego Matki), prosi o dar pobożnego życia na ziemi i życie wieczne po śmierci. Maryja pełni więc bardzo ważną rolę pośredniczki między wiernymi a Bogiem, jest uważana za matkę wszystkich ludzi. W ten sposób zostaje ukazana w pieśni, która uważnana jest za maryjną. Uprawnia do tego tytuł utworu oraz apostrofa do Matki Boskiej pojawiająca się już w pierwszym wersie.Adresatem utworu w początkowych wersach jest Matka Boska, jednak póżniej podmiot liryczny zwraca się przede wszystkim do Jezusa, Syna Bożego.
W "Lamencie Świętokrzyskim" autor ukazał Maryję jako zwykłą matkę. Jest ona ubogą kobietą. Zwraca się do ludzi o współczucie i pomoc. Matka pragnie współcierpieć razem ze swoim synem - Chrystusem.W utworze został podkreślony ból i cierpienie Maryi po stracie najbliższej osoby. Autor utworu chciał pokazać nie tylko mękę Jezusa, ale również Maryi, ukazał ją więc jako zwykłą matkę.Cierpi po stracie swojego syna. Zwraca się do ludu, syna, matek o wspólczucie.
Obydwa utwory wiążą się ściśle z postacią Maryi. W "Bogurodzicy" jest ona pośredniczką między ludżmi a Synem Bożym, do niej noszone są modlitewne prośby o Bożą przychylność.W "Lamencie świętokrzyskim" Maryja ukazana jest jako zwykła matka.W tym utworze to ona jest nadawcą. Odmienne jest też ukazanie tej postaci.
Na podstawie tych utworów możemy stwierdzić, iż wizerunki Maryjne w średniowieczu były odmienne. Ukazywały Maryję jako osobę boską oraz zwykłą matkę. Obydwa wizerunki Maryjne przetrwały w świadomości społeczeństwa do dnia dzisiejszego.

wystarczyło w google wpisać .
weź.ź ten text i sobie go przer.ób jak byś notatke z tego miała napisac to tylko najważniejsze wiadomości ;p
dziadek102c6
dziadek102c6
  16 grudnia 2009

spokjo babka nic doniej niemam i naprawde jest ok. Bardzo ją lubie i w ogóle jest spoko

agasta
agasta
  19 grudnia 2009

Najlepiej sama przeczytaj :tak:
I tak bedziesz musiala,bo to matury ;>

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.