UkolyszMnieDoSnu
UkolyszMnieDoSnu
  13 grudnia 2009 (pierwszy post)

Pisząc bibliografię najpierw zapisuję tytuł czy autora [najpierw imię czy nazwisko?]?
Wiem pytanie może banalne, ale nie mam pojęcia.

julCiak69
julCiak69
  13 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte:

piszesz na przykład:
Kasprowicz Jan(lepiej gdy tylko piszesz J.), Hymny, Warszawa 1967, Instytut Wydawniczy PAX.
czyli schemat wygląda tak:
nazwisko, pierwsza litera pierwszego imienia - w wypadku Norwida i Reymonta oba piszesz, ale tylko inicjały), tytuł książki (dzieła), miejsce wydania, rok wydania i na koniec gdzie było wydawane.
Konradziq
Konradziq
  13 grudnia 2009

W zależności od kaprysu nauczyciela ;).
Jest parę sposobów zapisów bibliograficznych.
Czy tytuł ma być w cudzysłowie, czy pochyloną czcionką, gdzie datę zapisać i czy przypadkiem w nawiasie, gdzie postawić przecinek a gdzie średnik, czy pozycje mają być ponumerowane czy nie, czy najpierw nazwisko, czy imię, a jeśli nazwisko, to czy potem dać przecinek czy nie, itp.
Każdy nauczyciel powinien to ustalić z klasą przed pisaniem jakiejkolwiek bibliografii.

julCiak69
julCiak69
  13 grudnia 2009
Konradziq
Konradziq: W zależności od kaprysu nauczyciela ;). Jest parę sposobów zapisów bibliograficznych. Czy tytuł ma być w cudzysłowie, czy pochyloną czcionką, gdzie datę zapisać i czy przypadkiem w nawiasie, gdzie postawić przecinek a gdzie średnik, czy pozycje mają być ponumerowane czy nie, czy najpierw nazwisko, czy imię, a jeśli nazwisko, to czy potem dać przecinek czy nie, itp. Każdy nauczyciel powinien to ustalić z klasą przed pisaniem jakiejkolwiek bibliografii.

dzięki za przypomnienie o tym, że tytuł (jeżeli piszemy na kompie) ma być kursywą. :tal:
zapomniałam o tym.
Filuteria
Filuteria
  13 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Pisząc bibliografię najpierw zapisuję tytuł czy autora ?


Zazwyczaj tytuł pierwszy.

Konto usunięte
Konto usunięte: najpierw imię czy nazwisko?


Bez znaczenia. Musi jednak być konsekwencja.
znajduch
znajduch
  13 grudnia 2009

PN-82/N-01152 Opis bibliograficzny

tu masz wszystko dotyczące bibliografii ;)

margotka
margotka
  14 grudnia 2009

prawidłowy przypis:

od niedawna nie stawia się kropek na końcu przypisu... niektóry życzą sobie, by stawiać kropkę w ostatnm przypisie na końcu pracy lub w ostatnim adresie bibliograficznym.

Pod żadnym pozorem nie używać cudzysłowia w opisie bibliograficnym, chyba, że jest to czasopismo!!

autor, tytuł(kursywa lub falista linia w pisanym tekscie recznie), wydawnictwo, miejscowość rok

jesli to przypis (odwołanie w tekscie to) dokladamy przecinek i s. numer strony

jesli cytujemy artykuł z tekstu:

autor, tytuł artykułu [w:] red. autor (lub imie i nazwisko), tytuł dział, tom, wydawnictwo, miejsce rok

zapis: [w:] w:

margotka
margotka
  14 grudnia 2009

aha i jeszcze jedno. imie i nazwisko to od ciebie zalezy czy pierwsze bedzie naziwsko czy imię... z tym wyjatkiem, że:

w przypisie: imię tylko pierwsza litera np. J. Nowak
w bibliografii: Jan Nowak lub Nowak Jan

Filuteria
Filuteria: UkolyszMnieDoSnu: Pisząc bibliografię najpierw zapisuję tytuł czy autora ?Zazwyczaj tytuł pierwszy.


ne zazwyczaj!!!!! zasady są ściśle okreslone przez Meyerową i Burbieńkę... najierw autor potem tytuł

i jeszcze jedno, kiedy nie mas autora piszesz: NB, tytył, i kolejno za schematem wyżej

jesli nie masz miejsca: sine laco
jesli nie masz roku wydania: sine anno

:>
Filuteria
Filuteria
  14 grudnia 2009
margotka
margotka: ne zazwyczaj!!!!! zasady są ściśle okreslone przez Meyerową i Burbieńkę.


Zasady, zasady. Zasadą jest konsekwencja, a nie to, czego życzy sobie Meyerowa, uczelnie, nauczyciele z liceum. Opis bibliograficzny służy identyfikacji dzieła. Jaka kolejność - bez znaczenia. A jeśli ktoś określa ściśle zasady, to wg mnie popełnia błąd. ; )

Poza tym koryguję swój błąd: miałam na myśli, że autor pierwszy. Kolizja myśli.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.