CrazyMonica
CrazyMonica
  8 grudnia 2009 (pierwszy post)

Jeśli ktoś mógłby mi pomóc rozwiazać te zadania byłabym bardzo wdzięczna.

1.) "Rakieta kosmiczna oddala się od Ziemi z prędkością 0,6 c. Oblicz ile lat upłynie na Ziemi gdy w rakiecie upłynie 10 lat?"

2.) "Oblicz z jaką prędkością porusza się metrowa linijka, jesli wg nieruchomego obserwatora ma ona długość 0,5 m."

3.)"Promień orbity Merkurego wynosi 0,4 AU. Ile wynosi okres obiegu wokół Słońca?"

4.) "Jak zmieni się wartość siły grawitacji jeśli masy kul wzrosną dwukrotnie, a odległość między nimi zmniejeszy się 2 razy?"

5.)"Natężenie pla grawitacyjnego na powierzchni Ziemi wynosi g. Ile wynosi natężenie nad powierzchnią Ziemi na wysokości h=Rz, gdzie Rz- promień Ziemi."

Z góry dziekuję.

Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  8 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: pomóc

zrób sama, wklej to co masz i potem coś poradzimy ;]
CrazyMonica
CrazyMonica
  8 grudnia 2009

Dałam te zadania tylko dlatego, ze w ogóle nie wiem jak się za nie zabrać, także rozumiesz.

Czerek5
Czerek5
  8 grudnia 2009

1.


Gdzie małe delta t to czas w rakiecie a duże to czas jaki upłynął na ziemi

2.

Gdzie L - to długość linijki widziana przez nieruchomego obserwatora
Lo - rzeczywista długość linijki

Równanie podziel obustronnie przez Lo i podnieś obustronnie do kwadratu. A dalej tak kombinuj aby po prawej stornie zostało same v ; )

3.



gdzie a1 = 0.4 AU, a2= 1 AU, T2 = 1 rok ziemski (zamień to na sekundy). Wyznacz T1

4. i 5. Najpierw Zrób te pierwsze 3

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.