FajneNazwyZajete
FajneNazwyZajete
  8 grudnia 2009 (pierwszy post)

witam.
witam. jest tu ktoś kto potrafi cokolwiek w tym temacie ?;>
a mianowicie, mam kilka zadań. . . oto one
zdefiniuj za pomoca dwu spośród spójników: implikacji, koniunkcji, alternatywy lub negacji
a) co najwyżej jedno z dwojga
odp: "jedno lub drugie"
"o ile nie jedno to drugie"
b) dokładnie jedno z dwojga
"jeżeli nie jedno to drugie"
"zawsze i tylko wtedy gdy jedno.... to drugie"
c) choćby nawet (np.padal deszcz to i tak pojade do szkoly)
jeżeli...(bedzie padal deszcz) to...(pojade do szkoly)
nieprawda, że...(jeżeli bedzie padał deszcz(to nie pojade do szkoły)

czy dobre są rozwiązania? mam juz metlik w głowie. jeśli ktoś się zna i widzi blędy to czy mógłby poprawic ?
dziekuje z góry i pozdrawiam

BartekGrajek
BartekGrajek
  8 grudnia 2009

A rozumiesz co znaczą te określenia? To jest LOGIKA!

Implikacja=zdanie wynikające
Koniunkcja=zdanie, w którym obywda wyrazy są poprawne(przyjmują wartość 1)
Alternatywa=jedno z wyrazów musi być poprawne(przyjmować wartość 1)
Negacja=żadne zze zdań nie jest poprawne(obydwa wyrazy przyjmują wartość 1)

Ale głowy nie daję, to było dosyć dawno... :ssh:

BartekGrajek
BartekGrajek
  8 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Negacja=żadne zze zdań nie jest poprawne(obydwa wyrazy przyjmują wartość 1)

!wartość 0!
FajneNazwyZajete
FajneNazwyZajete
  8 grudnia 2009

no to ja juz nic nie rozumiem. . . czyli wszystko źle :(

szato85
szato85
  9 grudnia 2009

Te definicje powyżej nie są zbyt poprawne (zwłaszcza def. negacji :P ).
miedzy innymi tu: http://matma4u.akcja.pl/twierdzenia/logika/el.htm masz poprawne definicje.

O ile dobrze zrozumiałem zadanie( co nie jest pewne) to rozwiązania powinny być mniej więcej takie:
ad 1) co najwyżej jedno z dwojga... czyli dla zdań p,q które mogą przyjmować wartości prawda fałsz chcemy aby zdanie wynikowe przyjmowało wartość prawda w przypadkach gdy : p=1 , q=0 ; p=0 , q=1 ; p=0 , q=0 o tym że oba mogą być fałszywe mówi stwierdzenie "co najwyżej" . a wiec zdanie powinno wyglądać w ten sposób: ~(p i q)

ad 2) dokładnie jedno z dwojga... czyli zdanie wynikowe przyjmuje prawdę gdy p=1 , q=0 ; p=0 , q=1 i tu szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to zrobić przy pomocy dwóch z pośród wymienionych spójników. Natomiast jeśli by użyć spójnika równoważności "" to zdanie wyglądało by tak: ~(pq). I myślę że oto chodziło.

ad 3) choćby nawet.... to .... .hmmm... nie wiem czy dobrze to rozumiem ale wydaje mi się chodzi o przypadek taki że nie zależnie od p, czyli dla p=0 ; p=1 zdanie ma być prawdziwe czyli (p lub ~p) zawsze daje prawdę.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.