ona268
ona268
  19 listopada 2009 (pierwszy post)

Mam do napisania na j. polski wstęp do rozprawki. Nie wiem, czy zrobiłam to dobrze, więc daję do sprawdzenia.

temat całej rozprawki brzmi : "bohater tragedii antycznej wobec losu. Scharakteryzuj sytuacja Edypa na podstawie jego wypowiedzi i całości dramatu"

Przeznaczenie jest to koncepcja, według której losy człowieka są z góry określone. Oznacza to, że jest to sytuacja bez wyjścia, gdyż nie można zmienić tego, co zaplanował Bóg. I w takiej własnie sytuacji znalazł się tytułowy bohater tragedii Sofoklesa - król Edyp. Mimo wszelkich starań nie udało mu się oszukać przeznaczenia.

Miało być max. 5 zdań, więc dlatego tak mało. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi dotyczące mojej pracy to proszę pisać. :)

Filuteria
Filuteria
  19 listopada 2009

Przeznaczenie to koncepcja według której przyszłość człowieka jest z góry określona. Przeznaczenie oznacza sytuację bez wyjścia, ponieważ nie można zmienić tego, co szykuje nam los. (zastosowałabym tutaj to powtórzenie, nacisk kładzie na bezradność człowieka i rolę Fortuny) Edyp, tytułowy bohater tragedii Sofoklesa nie mógł w żaden sposób wpłynąć na bieg wydarzeń mających miejsce w jego życiu. Mimo wszelkich starań nie udało mu się uciec przed wyrokiem bezwzględnej Fortuny.

Filuteria
Filuteria
  19 listopada 2009

po słowie Sofoklesa postaw przecinek jeśli zechcesz wykorzystać moją wersję. ; )

ona268
ona268
  19 listopada 2009
Filuteria
Filuteria: Przeznaczenie to koncepcja według której przyszłość człowieka jest z góry określona. Przeznaczenie oznacza sytuację bez wyjścia, ponieważ nie można zmienić tego, co szykuje nam los. (zastosowałabym tutaj to powtórzenie, nacisk kładzie na bezradność człowieka i rolę Fortuny) Edyp, tytułowy bohater tragedii Sofoklesa nie mógł w żaden sposób wpłynąć na bieg wydarzeń mających miejsce w jego życiu. Mimo wszelkich starań nie udało mu się uciec przed wyrokiem bezwzględnej Fortuny.

dzięki :)
margotka
margotka
  19 listopada 2009

zamien słowo przeznaczenie na Fatum... mozesz wspomnieć o mojrach, któe wiją nic przeznaczenia...
i dodaj coś o nieświadomości w któej żył Edyp...

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.