aneczka20072
aneczka20072
  4 listopada 2009 (pierwszy post)

Może mi ktoś wytłumaczyć na czym polegają pochodne? Robię zadania z mikroekonomii muszę obliczyć koszt marginalny i wogóle tego nie rozumiem o co chodzi z ta pochodna niby są jakieś wzory ale jak mi wychodzi przychód całkowity 600 to jak z tego pochodna obliczyć? Pomoże ktoś?

Czerek5
Czerek5
  4 listopada 2009

Daj jakiś przykład z notatek to Ci pomogę : P Nie miałem mikroekonomii ale coś da się zawsze wymyślać :D

aneczka20072
aneczka20072
  4 listopada 2009

No właśnie w tym problem że nam na mikro nie tłumaczy co to pochodne tylko mówi żeby policzyć albo sama wpisuje...tylko nie wiem skąd ona wie jaka jest pochodna z 600

Sardyn
Sardyn
  4 listopada 2009

Na matematyce pochodną 600 było by 0 ;P ale w ekonomii to ja nie mam pojęcia :o

Czerek5
Czerek5
  4 listopada 2009

Pochodna mówi nam jak zmienia się zróżniczkowana funkcja. Mówiąc o pochodnej trzeba pomyśleć wpierw po czym ma być ta pochodna i z jakiej funkcji.

masz np funkcje f(x)= x, narysuj sobie tę funkcje na osi xy. I na tym samym wykresie narysuj pochodną tej funkcji f'(x)= 1 I przeanalizuj o co tutaj chodzi ; ) łatwo zauważyć, że funkcja f(x) zmienia się ciągle o tę samą wartość, z tego wynika że ZMIANA jest stała więc pochodna będzie linią prostą x=1

Teraz narysuj sobie funkcje kwadratową g(x)= x^2 i jej pochodną g ' (x) = 2x (czemu? popatrz na wzory na pochodne tutaj Pochodna (x^2)'=2x^(2-1) = 2x
Jest to pochodna funkcji f(x) po x-ach, możesz to zapisać df/dx : P

I oczywiście umieść te 2 funkcje na wykresie.


Zauważ, że jeżeli funkcja f(x) maleje to jej pochodna jest UJEMNA, a jeżeli rośnie to pochodna jest dodatnia.

Reasumując, pochodna funkcji określa w jaki sposób ta funkcja się zmienia, jeżeli funkcja się nie zmienia to jej pochodna jest stała, a jeżeli zmienia się to pochodna jest jakaś tam funkcją.

Może nie jest to bardzo naukowa definicja funkcji, ale mam nadzieje, że troche łapiesz o co chodzi, teraz troche praktyki.

Oblicz pochodne funkcji po x-ach :

f(x)= x^3
f(x) = 5x^(3/4)
f(x) = 2
f(x) = z * x^y

Napisz tutaj swoje obliczenia. : P

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.