mysza662
mysza662
  27 października 2009 (pierwszy post)

Juz bawie się i bawie z tym zadaniem i nie mam siły..proszę o pomoc!

Kierowca samochodu jadącego z szybkoscią v= 72 km/h zauważyl przeszkodę na jezdni i rozpoczął gwałtowne hamowanie z przyśpieszeniem o wartosci 6 m/s*2
a) Oblicz z jaką szybkością samochód uderzy w przeszkodę znajdującą się w odległości l= 30 m i po jakim czasie to nastąpi.
b) Oblicz drogę, jaką przejechałby samochód od chwili rozpoczącia hamowania aż do zatrzymania się, gdy nie było przeszkody; ile wyniusłby czas hamowania?
c) Ile razy wydłużyłaby się droga hamowania, gdyby szybkość początkowa była 2 razy większa od v ? Ile razy zwiększyłby się czas hamowania?

Czerek5
Czerek5
  27 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: So=0 więc nie bierzemy go pod uwagę. Na prawą strone przenosisz at^2/2] (pamiętaj oznaku ujemnym) a potem obie strony dzielisz przez Vo)


Miałem na myśli lewą stronę
mysza662
mysza662
  27 października 2009

So?? A nie Vo??

mysza662
mysza662
  27 października 2009

To mam to obliczac ze wzoru : V=Vo + at*2 ???

Czerek5
Czerek5
  27 października 2009

a)
Przekształć ten wzór aby otrzymać z niego Vo ( wskazówka w podpunkcie b)

s droga, pokonana przez ciało
s0 droga początkowa ciała
v wartość prędkości ciała
V0 wartość prędkości początkowej ciała
t czas trwania ruchu jednostajnie przyspieszonego
a wartość przyspieszenia.

So=0 a wektor przyspieszenia a jest przeciwny wektorowi prędkości Vo Więc a będzie ujemne, a= -6 m/s^2

b) Po prostu policz s
przekształć ten wzór w taki sposób aby otrzymać t (So=0 więc nie bierzemy go pod uwagę. Na lewą stronę przenosisz at^2/2] (pamiętaj oznaku ujemnym) a potem obie strony dzielisz przez Vo)

c) za Vo podstaw 2Vo i policz s a następnie t : P

sorki ale forum troche zamula i nie da sie edystować postów : P

mysza662
mysza662
  27 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: So=0 a wektor przyspieszenia a jest przeciwny wektorowi prędkości Vo Więc a będzie ujemne, a= -6 m/s^2


ALe pryeciey a juz mamy obliczone a_!_!
nie powinnismz obliczay t___???
mysza662
mysza662
  27 października 2009

JaJak nibz pryeksytacic ten wzor zebz t obliczc???

Czerek5
Czerek5
  27 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ALe pryeciey a juz mamy obliczone a_!_! nie powinnismz obliczay t___???

Wiem ze to już masz, ale podkreślam że przyspieszenie jest "UJEMNE" a nie dodatnie : P

Konto usunięte
Konto usunięte: So?? A nie Vo??

Vo= 72km/h = 72 * 1000/3600 m/s = 20m/s

Konto usunięte
Konto usunięte: JaJak nibz pryeksytacic ten wzor zebz t obliczc???


O kurde troche Ci chyba namieszałem :D

t trzeba wyznaczyć ze wzoru a=dV/dt
prędkość V= ds/dt więc a= d^2 s/ dt^2 ( a po Polsku ; ) a= s/t^2)
więc t= pierwiastek[(s/|a|)]

do przykładu a) Weź wyciągnij te V na lewą stronę z tego pierwszego wzoru, wstaw dane i obliczone t, a potem od |Vo| odejmij obliczone |V| : P
mysza662
mysza662
  27 października 2009

No juz mniej wiecej rozumiemŁD thz

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.