Sysuniax3
Sysuniax3
  2 października 2009 (pierwszy post)

witam wszystkich ;)
chciałabym porozmawiać z wami o lekturach jakie się czytało kiedyś, a jakie się czyta teraz. mam bowiem temat na maturę "Lektury mojego dzieciństwa, a lektury dzieciństwa moich rodziców" nie oczekuję od was pomocy tylko chcę porozmawiać:)
jakie lektury kiedyś?
jakie teraz?
które lektury uważacie za ponadczasowe i które powinien znać każdy Polak?
pozdrawiam

Carlsb
Carlsb
  2 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: jakie lektury kiedyś?


chwalące ustrój socjalistyczny

Konto usunięte
Konto usunięte: jakie teraz?


kiedyś nie czytało się (w latach 60-80) np Szczypiorskiego ("Początek") czy Grudzińskiego ("Inny Świat")

w ogóle nie czytało się niczego co miało związek z partyzancką postawą AK w czasie II Wojny Światowej i tego co krytykowało ustrój ("Tango" Mrożka, "Mała apokalipsa" Konwickiego)
nie czytało się Mickiewicza ("Dziadów") itd

tak mi rodzice mówią, gdy patrzyli na moje lektury z LO
margotka
margotka
  3 października 2009

rodzice:
czytali:
Szatan z 7 klasy... oraz twórczośc Makuszyńskiego
Przygody Koziołka Matołka
Murzynek Bambo - wycofany wiersz ze względu na treści rasistowskie;)
Kamienie na szaniec
Musierowicz
Broniewski - facet zmieniał ustrój w zaleznosci od tego, jaki obecnie panował
Andrzejewski "Bramy raju"

lektury zakazane to takie, ktore wyminiono m.in. w poście powyzej...
co do Dziadów to bardzo ważne będą wydarzenia 1967 r.
możesz opisać też cenzurę, która zakazywała czytania konkretnych ksiązek... albo że ksiazki były cenzurowane i miały czyste karki lub wpisane słowo "cenzura"...

po 1989 r. zniesiono cenzurę...:)

w bibliotece poszukaj ksiązek z teroii literatury, które opisują te zjawiska.. jest sporo prac temu poświeconych...

margotka
margotka
  3 października 2009

aha.. i nie zapomnic opisać wspaniałych reform edukacji przeprowadzanych współcześnie, które z roku na rok uszczuplają kanon lektur... tworząc tym samym pokolenia ludzi coraz mniej oczytanych i nieświadomych tożsamości narodowej... "bo nie ma na to czasu;)"

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.