1111stysia1111
1111stysia1111
  30 września 2009 (pierwszy post)

Gdybyś żył w II połowie XIX wieku, w którym zaborze chciałbyś mieszkać i dlaczego?

AaStRuMm
AaStRuMm
  30 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte:

Ja bym na Twoim miejscu wybrała jeden np. Pruski i opisała, że ten dlatego bo np:
*pod tym zaborem bardziej rozwijała się gospodarka
*że było większe zatrudnienie
tak można szukac i wymyslac ;] ja dałam rpzykłady
1111stysia1111
1111stysia1111
  30 września 2009

ja akurat myslalam o austriackim..

margotka
margotka
  1 października 2009

w pruskim:]

egzekutor90gool
egzekutor90gool
  1 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Gdybyś żył w II połowie XIX wieku, w którym zaborze chciałbyś mieszkać i dlaczego?


gdybym żył mieszkałbym 3 kilometry od granicy prusko-rosyjskiej, po tej właściwej pruskiej stronie :mrgreen:
Carlsb
Carlsb
  1 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Gdybyś żył w II połowie XIX wieku, w którym zaborze chciałbyś mieszkać i dlaczego?


kto wymyśla takie durne tematy ? co znaczy "chciałbyś" ? jeżeli nauczyciel to radzę Ci powiedzieć temu nauczycielowi żeby bardziej kompetentnie konstruował zadania .. debil maksymalny ...
1111stysia1111
1111stysia1111
  1 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: kto wymyśla takie durne tematy ? co znaczy "chciałbyś" ? jeżeli nauczyciel to radzę Ci powiedzieć temu nauczycielowi żeby bardziej kompetentnie konstruował zadania .. debil maksymalny ...


dokladnie. nauczyciel ;D
egzekutor90gool
egzekutor90gool
  1 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: kto wymyśla takie durne tematy ? co znaczy "chciałbyś" ? jeżeli nauczyciel to radzę Ci powiedzieć temu nauczycielowi żeby bardziej kompetentnie konstruował zadania .. debil maksymalny ...


a co w tym słowie złego? nauczyciel chce poprzez takie pytanie zachęcić młodych ludzi do tego, by zanalizowali w którym z zaborów żyło się lepiej i dlaczego... Gdzie tu niekompetencja?
Carlsb
Carlsb
  1 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Gdzie tu niekompetencja?


no proszę Cie ... chodzi o zwrot "w którym zaborze byś chciał żyć" ...

przecież zabory to był dramat dla ówczesnych Polaków ..

to tak jakby zadać pytanie :

Pod jakim totalitaryzmem chciałbyś żyć: sowieckim czy hitlerowskim ?

albo : Na którym froncie chciałbyś walczyć : wschodnim czy zachodnim ?

wtedy ludzie nie mieli wyboru ...

ja wiem że nauczyciel chciał uatrakcyjnić pracę domową .. ale mógł inaczej to zrobić:

ja bym zadał takie pytanie : jak wyobrażasz sobie życie Twojego rówieśnika w zaborze X ? (wybierz dowolny zabór)

można ? można ..
Carlsb
Carlsb
  1 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: w którym z zaborów żyło się lepiej i dlaczego...


oo właśnie tu jest niekompetencja .. co znaczy żyło się lepiej ? w którym okresie / przed powstaniem listopadowym / styczniowym ? po powstaniu ? tu już jest niekompetencja historyczna .. czas odwilży, czas swobód ...

czy moze żyło się lepiej po sewastopolu ?

czy może żyło się lepiej po powstaniu austro-węgier ?

czy może w zaborze pruskim żyło się lepiej .. no był rozwój gospodarczy, ale była silna germanizacja, wykupywanie ziem od Polaków, liczne ustawy utrudniające Polakom kupno, sprzedaż ziem ...

czy w zaborze pruskim lepiej żyło się dzieciom po ich strajku we Wrześni ?

przecież zabory to 123 lata ...różne etapy, odwilże, zasotrzenia, restrykcje ...

ja bym nauczycielowi napisał tak:

Panie nauczycielu - w żadnym nie chciałbym mieszkać, bo w żadnym się nie żyło lepiej, bo w każdym był ludzki dramat i nieszczęścia narodu ... mam wybierać mniejsze zło ?

o tak bym mu napisał .. ciekawe jaką ocene bym dostał .....pewnie 1 bo w szkole nie docenia się samodzielności i samodzielnego myślenia ..

no i egze żeby nie było : mój post nie jest ofensywnie skierowany do Ciebie , lecz do nauczyciela ;]

jak mówie .. chodzi tylko o zwrot "w jakim chciałbyś zaborze mieszkać ... "
egzekutor90gool
egzekutor90gool
  1 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: oo właśnie tu jest niekompetencja .. co znaczy żyło się lepiej ? w którym okresie / przed powstaniem listopadowym / styczniowym ? po powstaniu ? tu już jest niekompetencja historyczna .. czas odwilży, czas swobód ... czy moze żyło się lepiej po sewastopolu ? czy może żyło się lepiej po powstaniu austro-węgier ? czy może w zaborze pruskim żyło się lepiej .. no był rozwój gospodarczy, ale była silna germanizacja, wykupywanie ziem od Polaków, liczne ustawy utrudniające Polakom kupno, sprzedaż ziem ... czy w zaborze pruskim lepiej żyło się dzieciom po ich strajku we Wrześni ? przecież zabory to 123 lata ...różne etapy, odwilże, zasotrzenia, restrykcje ... ja bym nauczycielowi napisał tak: Panie nauczycielu - w żadnym nie chciałbym mieszkać, bo w żadnym się nie żyło lepiej, bo w każdym był ludzki dramat i nieszczęścia narodu ... mam wybierać mniejsze zło ?o tak bym mu napisał .. ciekawe jaką ocene bym dostał .....pewnie 1 bo w szkole nie docenia się samodzielności i samodzielnego myślenia .. no i egze żeby nie było : mój post nie jest ofensywnie skierowany do Ciebie , lecz do nauczyciela ;] jak mówie .. chodzi tylko o zwrot "w jakim chciałbyś zaborze mieszkać ... "


nadal za bardzo nie rozumiem istoty twojego rozumowania... wiadomo, że zabory to 123 lata, ale sądzę, że na poziomie gimnazjum uczniowie nie są w stanie (a przynajmniej większość) zanalizować dokładnie czasów zaborów. Stąd pytanie nauczyciela, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tu nie chodzi o to, by wskazać konkretny zabór, który sobie nauczyciel wybrał, a o to, by swój własny wybór potrafić uargumentować... I jeśli ktoś napisałby, że w jednym okresie w jednym zaborze było stosunkowo korzystniej, a w drugim w innym okresie, to na pewno nie otrzymałby słabej oceny...
Carlsb
Carlsb
  2 października 2009

moim zdaniem minimalistyczne podejście .. potem się ludzie dziwią że na następnych etapach edukacji przychodzą ludzie nieukształtowani ... a edukacja to bardzo delikatna sprawa ... od małego trzeba kształcić precyzyjnie .. nawet w gimnazjum wiedzą że było powstanie listopadowe i inaczej żyło się przed a inaczej po tym wydarzeniu ... poza tym..dziewczyna nie ma rocznika, ale wydaje mi się że raczej chodzi do LO niż do gim ... chociaż tutaj też mogę sie mylić..

no nie ważne ... ja na miejscu nauczyciela zadałbym tak pytanie :

Konto usunięte
Konto usunięte: jak wyobrażasz sobie życie Twojego rówieśnika w zaborze X ? (wybierz dowolny zabór)


pytanie ogólne, (na poziomie gimnazjum, ale nie szablonowe) i też myślę ze zachęcające ..

ale jak piszę : szanuję Twoje podejście.. coś w nim jest ..natomiast mimo wszystko na miejscu nauczyciela zaproponowałbym inne pytanie - jest człowiekiem wyedukowanym, żeby być nauczycielem trzeba skończyć kierunkowe studia plus studium pedagogizacji (czy tam pedagogiki) a tam osiągnąć wiedzę która pozwoli dotrzeć i zainspirować młode umysły .. plus liczne kursy ..
shamaramorgan
shamaramorgan
  2 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ja akurat myslalam o austriackim..

w najbiedniejszym zaborze?
Wybrałabym Pruski, z dwojga (trojga) złego, mogłabym chociaż żyć bogato ;d
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.