SiwaZioom
SiwaZioom
  26 września 2009 (pierwszy post)

mamy na polskim cos w rodzaju próbnej prezentacji maturalnej :/
z tym że tematy są losowane.
i nie mam pojęcia jakie lektury dobrać do tematu "Dzieło literackie jako dokument swego czasu. Rozważ problem odnosząc się do wybranych utworów różnych epok."
z góry dzięki za pomoc ;)

styka51
styka51
  26 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: "Dzieło literackie jako dokument swego czasu. Rozważ problem odnosząc się do wybranych utworów różnych epok."


Moze mozna odniesc sie do ktoregos z wierszy Kochanowskiego?
"Ku Muzom" ... dokoment w tym sensie ze ow poeta chcial aby jego twoczosc przeczyla jego. Gdy Kochanowski mialby umrzec to poezja bylsby po nim swoistym dokumentem...
Nie wiem czy dobrze kombinuje;p
styka51
styka51
  26 września 2009

dokument * ...
masakra;/

SiwaZioom
SiwaZioom
  26 września 2009

dzieki bardzo, przyda sie :))
bo naprawde gorszego tematu nie mogłam wylosować :/

margotka
margotka
  26 września 2009

wez definicje dziela literackiego
oraz defincje dokumentu

mozesz zrobic to na zasadzie takiej, ze dzielo dokumentuje historie danej epoki.. np. kroniki
dzienniki
gazety
literatura faktu

etc.:)

z kazdego gatunku na pewno "coś" znajdziesz...

aa i polecam slownik pojec literackich slawinskiego... pod kazda definicja odnosza sie do ksiazek z teorii literatury oraz podaja przyklady dziel :)

margotka
margotka
  26 września 2009

btw aby nazwaz cos dzielem literackim musi spenic 3 warunki:
-fikcja
-obrazowanie
-funkcja poetycka

i nie zapomnij sobie sparwdzić czym jest "świat przedstawiony"

;)

... i ten tego np. mozesz troche poswiecic czasu temu, jak to fikcja wplywa na prawde dokumentu... i że w kazdej historii jest troche subiektywnej prawdy narratora

shamaramorgan
shamaramorgan
  27 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: bo naprawde gorszego tematu nie mogłam wylosować :/

wylosować? Przecież to Ty sama sobie powinnaś wybrać temat.
SiwaZioom
SiwaZioom
  27 września 2009
margotka
margotka: wez definicje dziela literackiego oraz defincje dokumentu mozesz zrobic to na zasadzie takiej, ze dzielo dokumentuje historie danej epoki.. np. kroniki dzienniki gazety literatura faktu etc.:) z kazdego gatunku na pewno "coś" znajdziesz... aa i polecam slownik pojec literackich slawinskiego... pod kazda definicja odnosza sie do ksiazek z teorii literatury oraz podaja przyklady dziel :)

dzięki ;))
SiwaZioom
SiwaZioom
  27 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: SiwaZioom:bo naprawde gorszego tematu nie mogłam wylosować :/ wylosować? Przecież to Ty sama sobie powinnaś wybrać temat.

napisałam przeciez że to nie jest jeszcze na prezentacje maturalną, tylko na taką jakby próbe żeby sie z tego 'podszkolić'.
i niestety tematy sa losowane nie wiem czemu - po prostu wymysł nauczycielki ://
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.