Athletic60
Athletic60
  18 września 2009 (pierwszy post)

Witam.

Właśnie siedzę i rozwiązuję zadania maturalne z matematyki.
Właśnie natrafiłam na :

"Poparcie dla partii "RADYKALNI" w kwietniu było równe 24%. W maju poparcie dla tej partii wynosiło 27%. Zatem poparcie dla partii "RADYKALNI" wzrosło o :

A. 3%
B. 12,5%
C. 25%
D. 11 1/9 %

Zaczynam analizować, i na chłopski rozum wychodzi 3%?
Pomyślałam, że pewnie podchwytliwe, więc dłużej wnikłam w zadanie.
Ok, zaznaczam odp.A

Patrzę do odpowiedzi, a tu odpowiedź B. 12.5%

Niech ktoś mi wyjaśni, jakie jest rozwiązanie tego zadania?

Athletic60
Athletic60
  18 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Zalozylem zeby bylo latwiej zrozumiec.masz tak: 24% = 0,2427%=0,27roznica wynosi 3%=0,03i masz ze wzroslo od 0,24 do 0,27 o 0,03, ile to 0,03 to % w stosunku do 0,24:0,24 - 100%0,03 - x => x=12,5 %tak mi sie wydaje najlepiej jakby to ktos potwierdzil :)


dzięki, wiem ocb,

To jest jakieś zadanie na inteligencję?:P
Konradziq
Konradziq
  18 września 2009

Ano, źle zrozumiałaś zadanie (bo faktycznie, dziwnie jest skonstruowane).

24% poparcia to 100%
3% wzrostu to x%

x=300/24
x=12,5

Konto usunięte
Konto usunięte: Bo przecież jakby ktoś prosto z mostu zadał ci to pytanie, to odpowiedziałbyś 3%..

Nie, zastanowiłbym się, o co rzeczywiście autorowi chodzi ;>.
Arczi23krk
Arczi23krk
  18 września 2009

w zadaniu chodzi o to: o ile % wzroslo poparcie jesli na poczatku wynosilo 24% a teraz 27%

wiec piszemy rownanie:
24% + 24% * x = 27%
24% *x = 3%
x= 0,125 = 12,5 %

jasniej juz nie moge :p

Athletic60
Athletic60
  18 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: sa tez niebieska i pomaranczowa ...


właśnie tą mam :)
GoroncyMatiCzeka
GoroncyMatiCzeka
  18 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: właśnie tą mam :)


to peszek,to nowy zbior z tego roku i rozwiazan i analizy zadan jeszcze nie ma.
stare wydanie z odpowiedziami; http://forum.zadania.info/viewtopic.php?f=2&t=35

pazdro moim zdaniem ma najlepsze zadania plus kielbaske i jakies dodatkowe ksiazki do rachunku i matura zdana spokojnie w palcem w dupie ;p
Sardyn
Sardyn
  18 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: A mi sie wydaje ze odpowiedz B jest jednak poprawna. zalozmy ze bylo 100 glosow a na ta pratie glosowalo: kwicien: 24% = 24 glosy maj: 27% = 27 glosow czyli wzroslo o 3 glosy: 24 - 100 % 3 - x --------------- x=12,5 %


Potwierdzam ;) 3 to za łatwe by było :P Jak to mówiła moja nauczycielka "w matematyce za każdym rogiem czai się danger, a każdy przecinek jest kur..sko ważny" :D
kamil0119
kamil0119
  18 września 2009

na tak postawione pytanie każdy ekonomista odp by dał A) 3%... nie zagłebiamy się aż tak w wartości procentowe, od procentów ;) wzrosło o 3... i koniec... zawsze możesz w takim wypadku zgłosić bład do komisji maturalnej i Ci przyznają rację ;)

Athletic60
Athletic60
  19 września 2009

dokładnie kami

Konto usunięte
Konto usunięte: na tak postawione pytanie każdy ekonomista odp by dał A) 3%... nie zagłebiamy się aż tak w wartości procentowe, od procentów ;) wzrosło o 3... i koniec... zawsze możesz w takim wypadku zgłosić bład do komisji maturalnej i Ci przyznają rację ;)


dokładnie kamilu o to mi chodziło!:)

Dzięki, za rozwiązania,
rozumiem je;D

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak to mówiła moja nauczycielka "w matematyce za każdym rogiem czai się danger, a każdy przecinek jest kur..sko ważny" :D

no to zapamiętam to sobie;D

dziękI!
TMKowiczanin
TMKowiczanin
  20 września 2009

w szukaniu odpowiedzi ważna jest treść zadania i zawarte w niej dane
pisze O ILE PROCENT
nie pisze O ILE PUNKTÓW PROCENTOWYCH
jeśli pytają o ile procent to liczba początkowa to 100%
jeżeli pytają o ile punktów procentowych
to od wartości 2 odejmujesz wartość 1..
kropka..
wszelkie inne rozwiązania/rozważania bez sensu

Konto usunięte
Konto usunięte: na tak postawione pytanie każdy ekonomista odp by dał A) 3%... nie zagłebiamy się aż tak w wartości procentowe, od procentów ;) wzrosło o 3... i koniec... zawsze możesz w takim wypadku zgłosić bład do komisji maturalnej i Ci przyznają rację ;)

komisja stwierdzi że nie umiesz czytać ze zrozumieniem... kropka.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.