socjopata84
socjopata84
  10 września 2009 (pierwszy post)

Jak wiadomo, najcięższym metalem jest osm (osmium). Gęstość osmu wynosi ok. 22,5 ? 22,6 g/cm?

Moje pytanie brzmi:
Gdzie najczęściej on występuje i co się z niego wytwarza? pilne!

MaQ7
Konradziq
Konradziq
  10 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jak wiadomo, najcięższym metalem jest osm (osmium).

Nie do końca wiadomo. Niektórzy się spierają, że jednak iryd.

Konto usunięte
Konto usunięte: Moje pytanie brzmi: Gdzie najczęściej on występuje i co się z niego wytwarza? pilne!

A z googli to korzystać nie potrafisz...?
Tu.
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  10 września 2009
występuje w skorupie ziemskiej w ilości 1×10^-4 ppm. Największe rezerwy osmu posiada obecnie Turcja (127 000 ton). Bułgaria także posiada znaczne jego ilości (2500 ton). Metal ten można także pozyskiwać z zawierających pewne ilości platyny piasków rzek w paśmie gór Uralu, Południowej i Północnej Ameryce. Występuje także w rudach niklu w Sudbury, w regionie Ontario razem z innymi metalami z grupy platynowców.
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
mandaluzja
Posty: 38 (po ~295 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
mandaluzja
  11 września 2009

OSM [łac. < gr.], Os, osmium, pierwiastek chem. o liczbie atom. 76, masie atom. 190,2; należy do grupy żelazowców; szaroniebieski metal, b. twardy, kruchy, trudno topliwy; temp. topn. ok. 3045C, temp. wrz. ok. 5027C, gęstość 22,57 g/cm3; jest odporny chemicznie; zaliczany do metali szlachetnych; roztwarza się w wodzie królewskiej; ogrzewany w powietrzu tworzy łatwo lotny, toksyczny tlenek OsO4 o przykrym zapachu, w wysokiej temperaturze reaguje też z siarką, fosforem, fluorowcami; występuje na stopniach utlenienia od II do VIII, z których najtrwalsze są VI i VIII; tworzy liczne związki koordynacyjne - w niektórych z nich, np. karbonylkach, przyjmuje stopień utlenienia 0 i -II. W przyrodzie występuje w postaci naturalnych stopów z irydem (syssertskit, niewiańskit), zazwyczaj razem z platyną. Stosowany gł. do produkcji stopów z irydem, z których wyrabia się np. części przyrządów pomiarowych; używany też do wyrobu zwierciadeł reflektorów oraz jako katalizator w syntezie org. (np. w reakcjach uwodornienia), w mikroskopii elektronowej - do przygotowywania preparatów biologicznych. Osm odkrył 1804 S. Tennant.

patuniaw
patuniaw
  12 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jak wiadomo, najcięższym metalem jest osm (osmium). Gęstość osmu wynosi ok. 22,5 ? 22,6 g/cm? Moje pytanie brzmi: Gdzie najczęściej on występuje i co się z niego wytwarza? pilne!

nie ten dział
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.