TequilaSunrise
TequilaSunrise
  8 września 2009 (pierwszy post)
Bry.
Chciałam zapytac czy na kierunek dziennikarstwo i komunikacja spoleczna muszę koniecznie zdawac jęz. polski i wos/historię na poziomie rozszerzonym czy wystarcza do tego jedynie podstawa.
Sprawdzałam na stronie uczelni, na ktorą zamierzam się wybrac, jednak nie znalazłam takowej informacji. Może ktoś pomoże?
91kasia
91kasia
  8 września 2009

Na podstawie nie masz co startować nawet...

Filuteria
Filuteria
  8 września 2009

Od pewnego czasu zastanawiam się, co ciągnie ludzi ku temu kierunkowi studiów. Jeśli masz znajomości, to tak, startuj. Jeśli natomiast nie masz, to będziesz musiała zadowolić się pracą w telewizji regionalnej, w lokalnym radio lub wojewódzkiej gazecie. To jednak w najlepszym wypadku. : ) No, chyba, że jesteś na tyle bystra, nieustępliwa i waleczna, by wydeptać ścieżkę do dziennikarskiego łona.
Jeśli tak, to doradzam Ci osobiście komunikację społeczną jako specjalność. Dodatek do innego kierunku. Ja studiowałam filologię polską z komunikacją publiczną. Zrezygnowałam jednak z tych studiów, bo uznałam, że są nieciekawe (wolę taplać się w formalinie i wąchać trzewia). Dziennikarzem można być bez emgieera z komunikacji społecznej. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy nie lepiej być specjalistą w jakiejś konkretnej dziedzinie i, na przykład, o tym pisać. Między innymi. ; )
Dziennikarz musi opanować sztukę ubierania myśli w słowa, musi umieć trafnie wyrażać swoje zdanie. Musi potrafić mówić/pisać wyzbywając się stronniczości. Musi sprawnie operować ironią. Musi...

Ach! Zapewne wiesz, co dziennikarz musi. Zatem ja, przywołując się do porządku i zrywając z nadmiernym przedłużaniem napiszę, że z tego co wiem, uczelnie mają różne wymogi. :mrgreen:
To zależy także, jak duża liczba osób startuje w danym roku na ten kierunek. Najlepiej napisz, na jaką uczelnię chciałabyś składać dokumenty. Wiem, że UWr i UJ wymagają rozszerzenia.

rakka
rakka
  8 września 2009

Zdałem j. polski podstawę, historię podstawę, angielski podstawę - dostałem się na dziennikarstwo i komunikację społeczną na US (Szczecin). Co prawda z odwołania,ale się dostałem. Rozszerzenie pomaga się dostać,ale na podstawie też można się dostać na ten kierunek.

TequilaSunrise
TequilaSunrise
  8 września 2009
Filuteria
Filuteria: Jeśli masz znajomości, to tak, startuj. Jeśli natomiast nie masz, to będziesz musiała zadowolić się pracą w telewizji regionalnej, w lokalnym radio lub wojewódzkiej gazecie.

generalnie nie chodzi mi o specjalizację dziennikarz, tylko o specjalizację PR i komunikacja biznesowa :tak:


Filuteria
Filuteria: Wiem, że UWr i UJ wymagają rozszerzenia.

nie zamierzam się wyprowadzać raczej. myślę nad UŁ albo gdzieś prywatnie typu SWSPiZ


rakka
rakka: angielski podstawę

a wlaśnie. konieczny jest język angielski? bo wiem że na niektore kierunki wymagają koniecznie własnie angielskiego.
ja jednak na maturze zdawac będę hiszpański na poziomie dwójęzyczym (razem z literaturą hiszpańską)
xXxAgusiaNMLxXx
xXxAgusiaNMLxXx
  9 września 2009

wszystko zalezy od uczelni i trybu (stacjnarne, niest.) , czy to publiczna uczelnia czy prywatna :P

ja sama od pazdziernika zacyznam studia na tym kieunku i jestem ciekawa jak to bedzie ;)

malatynka1990
malatynka1990
  9 września 2009

nie musisz, ale nie ukrywajmy że z podstawą masz marne szanse na dostanie się, ponieważ wynik z rozszerzonej matury jest mnożony razy dwa :)

eSzatyNe
eSzatyNe
  14 września 2009

Popatrz na wymogi uczelni.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.