tigrainee
tigrainee
  2 września 2009 (pierwszy post)

hej, mam taki problem, rozwiazalam juz wiekszosc zadan z zestawu powtorzeniowego procentow skladanych i zacielam sie na tych dwoch. nie moge ich rozgryzc, prosze was o pomoc (najlepiej z wytlumaczeniem co i jak, bo sie pogubilam sama przy probach liczenia tego)

zadanie 1.
Kapitał w wysokosci 800 zl zostal zlozony w banku oferujacym kapitalizacje miesieczna. Oblicz wielkosc kapitalu po roku, jesli przez 6 pierwszych miesiecy roczna stopa % wynosila:
a) 6%, a przez 6 pozostalych miesiecy - 3%,
b)3%, a przez 6 pozostalych miesiecy - 6%.

zadanie 2
Skarb Panstwa wyemitowal piecioletnie obligacje o cenie nominalnej 100 zl. Ich cena emisyjna (czyli cena, za ktora mozna je zakupic w domu maklerskim) wynosi 96 zl. Przez 5 lat, na koniec kazdego roku, wlasciciel obligacji dostaje 8% odsetek liczonych od ceny nominalnej (odsetki nie sa oprocentowane), a po 5 latach obligacja jest od niego wykupowana po cenie nominalnej. Pan Kowalski kupil 50 takich obligacji. Odsetki, ktore dostawal, skladal na konto oprocentowane 5% w skali roku z kapitalizacja roczna. Ile wyniosl jego zysk po 5 latach?

ladymadgirl
ladymadgirl
  2 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: zadanie 1. Kapitał w wysokosci 800 zl zostal zlozony w banku oferujacym kapitalizacje miesieczna. Oblicz wielkosc kapitalu po roku, jesli przez 6 pierwszych miesiecy roczna stopa % wynosila: a) 6%, a przez 6 pozostalych miesiecy - 3%, b)3%, a przez 6 pozostalych miesiecy - 6%.

z tego co pamiętam, to jest wzór na takie zadania...
zresztą, mogę wytłumumaczyć bez wzoru, bo aktualnie nie pamiętam jak leciał :ninja:

800x1,06 = 848 (1,06 to inaczej 106%, 100% to kapitał, a 6% to oczywiście stopa) po mięsiącu następuje kapitalizacja, więc kapitał jest liczony od kwoty 848zł.
848x1,06 = 898,88 i znowu liczymy od kwoty zyskanej po dwóch miesiącach. a po sześciu miesiącach zmieniasz stopę procentową i dalej liczysz.
wydaję mi się że o to chodzi. ale może lepiej poszukaj tego wzoru.. bo takim sposobem to można się zamęczyć :and:

Konto usunięte
Konto usunięte: zadanie 2 Skarb Panstwa wyemitowal piecioletnie obligacje o cenie nominalnej 100 zl. Ich cena emisyjna (czyli cena, za ktora mozna je zakupic w domu maklerskim) wynosi 96 zl. Przez 5 lat, na koniec kazdego roku, wlasciciel obligacji dostaje 8% odsetek liczonych od ceny nominalnej (odsetki nie sa oprocentowane), a po 5 latach obligacja jest od niego wykupowana po cenie nominalnej. Pan Kowalski kupil 50 takich obligacji. Odsetki, ktore dostawal, skladal na konto oprocentowane 5% w skali roku z kapitalizacja roczna. Ile wyniosl jego zysk po 5 latach?

to chyba też wiem jak zrobić, ale mi się nie chce :ninja: za dużo wysiłku kosztuje mnie rozwiązywanie zadań z matematyki, tym bardziej że nigdy nie byłam orłem w tej dziedzinie :S zresztą, lecę uczyć się mojej ukochanej trygonometrii :ble:
tigrainee
tigrainee
  2 września 2009

no coz, dzieki za choc troszke wytlumaczenia - ciezko cokolwiek sobie przypomniec w 2gi dzien szkoly :x

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.