MSLH
MSLH
  7 sierpnia 2009 (pierwszy post)
Mam pytanie odnośnie interpunkcji. Mianowicie moją odwieczną zmorą w języku polskim jest stawianie przecinków przed wyrazami na zasadzie:
*dając;
*dowiedziawszy.
Dajmy na to, dwie możliwości zapisu zdań z użyciem tych wyrazów:
1.Martyna kaszlnęła niespokojnie, dając do zrozumienia przyjaciółce, że zachowała się nieodpowiednio.
1B.Martyna kaszlnęła niespokojnie dając do zrozumienia przyjaciółce, że zachowała się nieodpowiednio.


2. Pewna dama dworska, dowiedziawszy się o zdradzie męża, zemdlała w holu budynku.
2B. Pewna dama dworska dowiedziawszy się o zdradzie męża, zemdlała w holu budynku.

Zaznaczone przeze mnie na czerwono przecinki powinny się w danych miejscach znaleźć? W przykładzie drugiego zdania, obszar pomiędzy przecinkami pasuje mi na wtrącenie - wiele razy jednak, czytając (no właśnie - z przecinkiem czy bez?) opowiadania internetowe spotkałam się z brakiem tych znaków interpunkcyj
nych. Ponad to oświadczono mi niejednokrotnie, że "choruję" na "nadinterpunkcję".
LaffyTaffy
Posty: 1118 (po ~89 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 5
LaffyTaffy
  7 sierpnia 2009
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek

Z tego co zrozumiałem, to przecinek powinien być w tych właśnie miejscach.
"Zwycięzcy nikt nie będzie się pytał, czy mówił prawdę"
Holigula
Holigula
  7 sierpnia 2009

Mi się wydaję, że w 1 zdaniu powinien być przecinek a w 2 już nie... Tu nie chodzi o dane słowo lecz czy zdanie jest wtrącone i czy wcześniej była wykonywana jakaś czynności i potem jest olejna... Bo wtedy też przecinek się stawia...

kasey69
kasey69
  8 sierpnia 2009

I w 1, i w 2 zdaniu powinien być przecinek który zaznaczyłaś na czerwono.

*W 1 ponieważ przed imiesłowami przysłówkowymi (czyli wyrazami zakończonymi na -ąc,-wszy, -łszy, np. słysząc, pisząc, dając, posprzątawszy itd. ) stawiamy przecinek.

*W 2 dlatego, że wtrącenia wydzielamy przecinkami a poza tym można również wytłumaczyć zasadą odnoszącą się do 1 zdania, ponieważ jest tam wyraz zakończony na -wszy.
:mrgreen:

psychodeliczny
psychodeliczny
  9 sierpnia 2009

w obydwu zdaniach powinny być postawione przecinki.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.