janek22k
janek22k
  31 maja 2009 (pierwszy post)

cześć, poszukuję informacji na temat przygotowania, wprowadzenia oraz sprawdzenia kampanii reklamowej, będę wdzięczny jeśli ktoś by mi w tej sprawie pomógł.

Chudyyy71
Chudyyy71
  31 maja 2009

Kampania reklamowa jest to proces polegający na urzeczywistnianiu koncepcji reklamowej przedsiębiorstwa. Kampania reklamowa prowadzona jest przy wykorzystaniu wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa czyli agencji reklamowej, a rzadziej przy użyciu własnej komórki promocji. Przeprowadzenie kampanii reklamowej poprzedza dokonanie analizy rynku, na którą składa się: analiza produktu, badanie grupy konsumentów. Do podstawowych czynności w przygotowaniu kampanii reklamowej należą: ustalenie wysokości sumy na jej przeprowadzenie, ustalenie planu kampanii reklamowej, określenie nośników z jakich należy korzystać w czasie jej prowadzenia. Istotne znaczenie ma także wybór podstawowej idei reklamowej, która ma stanowić myśl przewodnią całej kampanii reklamowej. Podstawowa idea reklamowa jest wyrażana bądź w postaci sloganu reklamowego (np. sukces jest sumą faktów) bądź w formie eksponowania określonej cechy charakterystycznej produktu (np. wielkość), która odróżnia dany towar od towarów konkurencji. Realizacja kampanii reklamowej polega na tworzeniu środków reklamowych, lokowaniu ich w odpowiednich środkach przekazu, sprawdzaniu, czy ukazały się zgodnie z umową, oraz na badaniu ich skuteczności, a także badaniu działalności reklamowej konkurentów.
Stosowanie kampanii reklamowej ma na celu zwiększenie sprzedaży w znacznym stopniu. Siła oddziaływania takiej kampanii jest znacznie większa, szczególnie jeżeli jest przeprowadzona na podstawie dobrze opracowanej strategii.

wykres maly

wykres duzy

Firmy używają wszystkich możliwych sposobów reklamowych, by dotrzeć do klienta i przekonać go, że ich produkt jest najlepszy. Główne media reklamowe to:
I. Miejsce sprzedaży: okno wystawowe, wystrój sklepu, rozmieszczenie produktów w sklepie, strój personelu sklepowego, różne akcesoria reklamowe w sklepie
II. Upominki: firmowe koszulki, czapki, breloczki, długopisy, torby na zakupy (reklamówki) itp.
III. Miejsca publiczne: napisy (neony), tablice i billboardy umieszczane np. na ścianach budowli lub specjalnych stelażach, reklamy na tramwajach i autobusach
IV. Media bezpośrednie: kolportaż katalogów, broszur, prospektów za pomocą poczty i roznosicieli oraz rozmowy telefoniczne (telemarketing)
V. Media drukowane: ogłaszanie się w gazetach, czasopismach, magazynach, książkach informacyjnych (telefonicznych), kalendarzach
VI. Media audio-wizualne: internet, reklamy telewizyjne, radiowe, w kinach i na imprezach

Media reklamowe różnią się ekspresją, zasięgiem terytorialnym, częstotliwością przekazu oraz kosztem przekazu. Najbardziej uniwersalna w tym zakresie jest telewizja, która posługuje się obrazem, kolorem, ruchem, dźwiękiem i słowem. Ma również duży zasięg. Natomiast koszt reklamy telewizyjnej jest wysoki, a czas reklamy krótki. Radio zapewnia szeroki zasięg, jest stosunkowo tanie ale reklamy są krótkie i giną w szumie informacyjnym. Gazety są elastyczne, a reklama tania i szybka. Jakość reklamy jest jednak niska za względu na złą jakość papieru i nadmierna liczbę reklam, głównie w kolorze czarno-bialym. W tym zakresie wyróżniają się czasopisma i magazyny, szczególnie kolorowe. Zaletą czasopism jest też to, że docierają do określonych osób. Najbardziej efektywna w tym zakresie jest poczta, która dociera do wybranych osób i instytucji. Przesyłki pocztowe mają więc charakter bardzo osobisty a ponadto szczegółowy. Reklama w miejscach publicznych ma niewielki lokalny zasięg, ale długi czas ekspozycji. Nie zawiera jednak dużej liczby informacji, a po pewnym okresie nie jest estetyczna. Miejsce sprzedaży jako medium reklamowe ma znaczenie tylko dla potencjalnych nabywców i przechodniów lecz zawsze wywiera wpływ na decyzję zakupu. Jednakże największym od dziesięcioleci wyzwaniem dla wszystkich profesjonalistów marketingu stało się poznanie specyfiki i praca z tym fundamentalnie odmiennym od wszystkich znanych do tej pory medium - internet. Formy reklamy umieszczane w internecie są różnorodne i (w zależności od rodzaju) stosunkowo tanie a czas reklamy długi. Ma największy zasięg. Od zrozumienia jego filozofii zależy bowiem przyszły sukces globalnej ekspansji firmy.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.