fucktycznaxD
fucktycznaxD
  24 maja 2009 (pierwszy post)

wiem , pewnie napiszecie mi ze macie swoje sprawy i w ogóle.,
ale jesli jest ktos komu mata sprawia przyjemnosc albo ma czas to moze mi pomoze ?
probowalam tyle juz razy zrobic to zadanie ale mi nie wychodzi.

:(

zad.
punkt A jest jednokładny do punktu B względem punktu O=(0,0) w skali k= -3 . Oblicz a i b jeżeli :

A= (2a-b,a b) , B=(1,2)

wynik musi wyjsc a= - jedna trzecia , b= - jedna trzecia

waskirk
Posty: 284 (po ~902 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
waskirk
  24 maja 2009

yyy... hmmm.... coś musiałaś pominąć, albo wyniki są błędne. Twierdzenie o jednokładności mówi iż dwa punkty są jednokładne gdy ośrodek jednokładności leży w linii prostej tworzonej przez oba punkty. Jeżeli współczynnik proporcji k jest większy od 0 to punkt ośrodka leży poza oba punktami, jeżeli jest mniejszy od 0 to leży pomiędzy nimi. Teraz wyobraź sobie układ współrzędnych. Punkt B (1,2) punkt A(x,y), współczynnik k = -3 (gdzie współczynnik jest mierzony od ośrodka jednokładności czyli punktu O(0,0), tak więc punkt A (1*-3, 2*-3)
A( -3 , -6 )
teraz tworzysz układ równań
2 ( a - b ) = -3
a + b = - 6

2a - 2b = -3
a+b = -6

2 ( - 6 - b ) -2b = -3

-12 -4b = -3

- 4b = 8 / (-4)

b = - 2

a - 2 = - 6

a = - 4

wartość a = - 4 oraz b = - 2
Nie wiem, mogę się mylić, ale tak jakoś logika mi podpowiada. Długo już nie przerabiałem tak elementarnych zadań z planimetrii ;)

fucktycznaxD
fucktycznaxD
  24 maja 2009

ee nie wiem czy to dobrze . bo wiem ze kiedys robila to nauczycielka moja od matmy i wyszlo jedna trzecia tylko ze nie mam tego zadania ;// i to jest z jednokladnosci.

fucktycznaxD
fucktycznaxD
  24 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: A= (2a-b,a+ b) , B=(1,2)


tak powinno byc bo zapomnialam tam plusa
Andzelika1777
Andzelika1777
  25 maja 2009

waskirk to jest źle

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.