Holigula
Holigula
  5 maja 2009 (pierwszy post)

Witam;)

Mam napisać rozprakę na temat "Czy powstanie warszawskie było potrzebne". Praca jest na historię, a nie na polski;) Już trochę napisałam i moja teza jest taka, że powstanie było potrzebne.
Brakuje mi jednak argumentów dlaczego itp... Możecie mi kilka podać??;) A może dopowiedziecie, co powinnam napisać w owej rozprawce? Czekam na waszą pomoc;)

WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  5 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Brakuje mi jednak argumentów dlaczego

Zsolidaryzowało Polaków
Sprawiło,że mogli walczyć, być aktywnymi, anie biernie poddać się okupantowi.
Zapewniło bohaterską śmierć poległych, a nie anonimowość.
Holigula
Holigula
  5 maja 2009

@WychowanaPrzezRaap:

Dzięki...;) Ma ktoś jeszcze jakies pomysły? Bo mam niecałe półtorej strony A5...

RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  5 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ma ktoś jeszcze jakies pomysły?

Powstańcy byli szcześliwi bo wreszcie od 1 sierpnia 1944 byli wolni
wierzyli że już jutro - słowami Jasińskiego - wszystkim "będzie swobodnie, będzie inaczej" , ze ich trud nie pójdzie na marne - "niech spłonie miasto - urośnie Polska"
okres powstania był jedynym momentem wolności przed 1989 rokiem

- największa bitwa podziemnej armii i ludności cywilnej

- jedna z najbardziej bohaterskich bitw II WŚ - młodzi ludzie kontra dwóch GOLIATÓW

- odradzała się kultura
...Ignorance is bliss...
Holigula
Holigula
  5 maja 2009

Już daaawno to mapisałam... Szkoda, że wcześniej nie napisałeś posta... Trudno...

Jeszcze raz dzięki za pomoc;)

Carlsb
Carlsb
  6 maja 2009

jezeli to nie bylo na dzisiaj to mozesz napisac jeszcze, że dzięki Powstaniu Stalin nie włączył Polski do ZSRR, a stała się "tylko" krajem satelickim. Powstanie miało być wymierzone militarnie w Niemców, a politycznie w Ruskich. Poza tym mieszkańcy Warszawy mieli dość okupacji i terroru. Porównaj dni dzisiejsze do dni z sierpnia 1944..Dzisiaj, gdy ktoś z Twojej rodziny wychodzi po bułki do sklepu to w 99,99% wraca do domu,a wtedy .. wiadomo jak było ...

Poza tym Powstanie miało sens gdyż Niemcy byli już osłabieni, a Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy i Powstańcy liczyli na ich pomoc..niestety Ruscy stali przed Wisłą i nie kwapili się do pomocy..

Poza tym jak to mawia się w mojej rodzinie: Warszawa to miasto, które nie zwykło siedzieć cicho pod miotłą, to miasto zrodzone by być wolne i o te wolność walczące gdy jest taka potrzeba.

Było też wiele głosów przeciwko Powstaniu... ale gdyby nie ci Powstańcy to kto wie czy nie mówilibyśmy po rosyjsku, a nie po polski ...

WueRZet
WueRZet
  6 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Poza tym Powstanie miało sens gdyż Niemcy byli już osłabieni, a Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy i Powstańcy liczyli na ich pomoc..niestety Ruscy stali przed Wisłą i nie kwapili się do pomocy..

Anglicy również nie byli zainteresowani pomocą :nie:

Konto usunięte
Konto usunięte: że dzięki Powstaniu Stalin nie włączył Polski do ZSRR, a stała się "tylko" krajem satelickim.

Dlaczego tak uważasz ? :woot: Logiczniej byłoby właśnie włączyć Polskę w skład ZSRR właśnie po powstaniu, kiedy organizacja mogąca przeciwstawić się temu przedsięwzięciu została mocno rozbita. Stalin nigdy nie chciał włączać polski w skład ZSRR, bardziej była to idea polskich komunistów.
Carlsb
Carlsb
  6 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Anglicy również nie byli zainteresowani pomocą


oni nigdy nie byli zainteresowani pomocą.. w '39 nie byli to i w '44 też nie byli...niestety

Konto usunięte
Konto usunięte: Dlaczego tak uważasz ?


spotkałem się z takimi opiniami wśród historyków :) oczywiście to są tylko przypuszczenia, tzw historia alternatywna:)

Konto usunięte
Konto usunięte: Logiczniej byłoby właśnie włączyć Polskę w skład ZSRR właśnie po powstaniu, kiedy organizacja mogąca przeciwstawić się temu przedsięwzięciu została mocno rozbita.


tak, ale jeżeli chodzi o Ruskich to militarnie Powstanie było wymierzone właśnie w nich. Chodziło o to zeby Polska "przywitała" ich w roli gospodarza.

Miasto i organizacja była rozbita, ale Stalin mógł zobaczyć że Polacy walczą i nie opłaca mu się wcielić Polskę do ZSRR. Myślał, że prędzej czy później Polacy znowu mogą zrobić jakiś "bunt"..wolał nie ryzykować i dać Nas tylko jako kraj satelicki.

Oczywiście to są tylko dywagacje, co prawda oparte na historycznych dokumentach i opisach ówczesnej rzeczywistości, ale nikt nie wie "co by było gdyby" :)

Zresztą, Ty jesteś historykiem, nie ja, więc na pewno masz większą widzę :) ja wiedzę o Powstaniu czerpię z rodzinnych opowieści, książek no i nie ukrywam, że w liceum miałem super historyka i super babkę od polskiego która też fascynowała się Powstaniem:) no i na studiach miałem jako "zapchaj dziurę" (Historię Polski od początku XX wieku) ale ja lubię takie "zapchaj dziury" :)

Poza tym - ja jestem Warszawiak, my podchodzimy z pewnym uczuciem do tematyki Powstania i możemy byc nieobiektywni:)

P.S. coś nasze forum sport cienko przędzie, aż nie ma co się wypowiedzieć, chociaż dzisiaj LM i w weekend dobre mecze w polskiej lidze, to może coś się ruszy, może coś napiszę, bo nareszcie mam czas:)

aaa no i gratuluje dojścia do finału w typerze i życzę wygranej:)
Carlsb
Carlsb
  6 maja 2009

ależ babola walnąłem .. Powstanie było wymierzone militarnie w Niemców a politycznie w Ruskich :)

WueRZet
WueRZet
  7 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: tzw historia alternatywna:)

Fajna gałąź historii, ale bardzo ostrożnie trzeba formułować wnioski, bo różne babole można strzelić :P

Konto usunięte
Konto usunięte: Miasto i organizacja była rozbita, ale Stalin mógł zobaczyć że Polacy walczą i nie opłaca mu się wcielić Polskę do ZSRR. Myślał, że prędzej czy później Polacy znowu mogą zrobić jakiś "bunt"..wolał nie ryzykować i dać Nas tylko jako kraj satelicki.

Stalin znał historię Polski, co niejednokrotnie pokazywał, i wiedział, że Polacy nie zgodzą się na żadne formy zniewolenia. Stąd też trudno mi przypuszczać, żeby poważnie myślał o włączeniu Nas jako kolejnej republiki w skład ZSRR.

Konto usunięte
Konto usunięte: P.S. coś nasze forum sport cienko przędzie, aż nie ma co się wypowiedzieć, chociaż dzisiaj LM i w weekend dobre mecze w polskiej lidze, to może coś się ruszy, może coś napiszę, bo nareszcie mam czas:) aaa no i gratuluje dojścia do finału w typerze i życzę wygranej:)

Ludzie matury mają :nie: Stąd ten zastój ^^
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.