KochiyoOkazaki
KochiyoOkazaki
  26 kwietnia 2009 (pierwszy post)

Jak wyznacza się dwusieczną?

ShinyStern
ShinyStern
  26 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jak wyznacza się dwusieczną?

potrzebujesz do tego cyrkla :mrgreen:
na kacie znaczysz luk, ktory przecina ramiona
potem wieksza rozwartoscia cyrkla niz polowa luku znaczysz luki wbijajac cyrkiel w miejsce przeciecia sie luku z ramieniem, pozniej
przez miejsce przeciecia sie wyznaczonych lukow kreslisz prosta przechodzaca przez poczatek kata i powstaly punkt (czyli miejsc eprzeciecia sie lukow) chyba rozumiesz troche pogmatwane ale dasz sobie rade ;)
Karmi103Choroszcz
Karmi103Choroszcz
  26 kwietnia 2009

najlepiej wykorzystaj podstawową własność dwusiecznej: dowolny punkt na niej: jest równoodległy od ramion kąta - napisz równania prostych zawierających boki. Kłopot w tym, że dostaniesz dwa równania: jedna dwusieczna będzie tą właściwą, a druga będzie do niej prostopadła i bedzie dwusieczną kąta zewnętrznego trójkąta. Jak wybrać tą właściwą? No pewnie trzeba poszukać punktu wspólnego tych dwóch kandydatek z trzecim bokiem trójkąta i sprawdzić, czy ten punkt wspólny (a on zawsze powinien istnieć, jeżeli któraś jest równoległa do boku, to wtedy na pewno nie jest tą właściwą dwusieczną) leży na boku (tj. na odcinku), czy poza nim.

KochiyoOkazaki
KochiyoOkazaki
  26 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: na kacie znaczysz luk, ktory przecina ramiona potem wieksza rozwartoscia cyrkla niz polowa luku znaczysz luki wbijajac cyrkiel w miejsce przeciecia sie luku z ramieniem, pozniej przez miejsce przeciecia sie wyznaczonych lukow kreslisz prosta przechodzaca przez poczatek kata i powstaly punkt (czyli miejsc eprzeciecia sie lukow) chyba rozumiesz troche pogmatwane ale dasz sobie rade ;)


thx... rozumiem ;)
ShinyStern
ShinyStern
  26 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: thx... rozumiem ;)

no to super:) bo troche zagmatwalam :)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.