Bajeczka69
Bajeczka69
  22 kwietnia 2009 (pierwszy post)

Witam!

Ma do napisania na ten piątek pracę kontrolną z j. polskiego :

Czytając podane fragmenty, zwróc uwagę na sposob w jaki pisarze przedstawiają zagrożenia bytu państwowego. Jak wykorzystano w prozie Piostra Skargi i satyrze Ignacego krasickiego topos ojczyzny- tonącego okrętu?

(tekstów nie przepisuje) pierwszy to Piotr Skarga "O miłości ku ojczyźnie"

a drugi Ignacy Krasicki "Świat zepsuty"

Może ktoś akurat to miał to bardzo bym prosiła o pomoc... Szukalam w internecie ale nic nie znalazlam... Chodzę do pracy wiec nawet nie mam kiedy do tego przysiaść :and:

Z gory dzięki:piwo:

RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  23 kwietnia 2009
Bajeczka69
Bajeczka69: Jak wykorzystano w prozie Piostra Skargi topos ojczyzny- tonącego okrętu?

Poeta porównuje Polskę do tonącego okrętu, nawołując do jego ratowania, gdyż idzie on na dno, to samo czeka ludzi i ich majątek, jeśli okręt zatonie. Jeśli zaś nie zatonie, przetrwa także Ojczyzna. Głupimi nazywał tych którzy zamiast wylewać wodę z tonącego okrętu zajmuje się rozbudową swego majątku.

Bajeczka69
Bajeczka69: sposob w jaki pisarze przedstawiają zagrożenia bytu państwowego. Jak wykorzystano w satyrze Ignacego krasickiego

Krasicki przedstawia złą, a raczej tragiczną sytuację w kraju, na zasadzie kontrastu z doskonałym światem przodków. W owej satyrze autor przedstawił konsekwencje złego postępowania ludzi, zepsucia obywateli i tragicznej sytuacji kraju. Kontrast jest tym wyraźniejszy, iż autor umieścił w utworze dzieje przodków, jako wzór doskonałości i świetności. Świat współczesny poecie był pełen nienawiści, zła, zdrady, rozpusty, chytrości, kradzieży, zbrodni i konfliktów, czego przyczyną byli oczywiście, żyjący w ciągłym zakłamaniu ludzie. Zaś świat przodków,to świat ceniący prawdę,dobro,odwagę, uczciwość, stawiający cnotę ponad resztę wartości. Autor jest przerażony sytuacją kraju. Uważa, że ten właśnie nierząd doprowadził do rozbioru Polski. Poprzez tę satyrę (o czym świadczą słowa "Ty mów, mów prawdę,satyro rzetelna")autor ukazał najprawdziwsze wady ówczesnej społeczności, która bardziej ceniła dobro własne,niż dobro wspólne. Oskarżał ją o upadek moralny i o upadek kraju, gdyż wypaczyła ona ideały propagowane przez swych przodków i ojców. Uważał, że jeśli ludzie będą tak dalej postępowali, to dojdzie do całkowitego zatracenia jednostki ludzkiej i całego narodu (cytat "Oślep tłuszcza bezbożna w otchłań zbytków bieży")

zgadłem ?
...Ignorance is bliss...
fajnadziewczynka19
fajnadziewczynka19
  23 kwietnia 2009

nie pokonacie mnie :D najlepsza postać na MYBRUTE !!!

http://ra-fau.mybrute.com

http://ra-fau.mybrute.com

http://ra-fau.mybrute.com

http://ra-fau.mybrute.com

Rzucam wam wszystkim wyzwanie i zapraszam do wspólnej walki :)

Bajeczka69
Bajeczka69
  23 kwietnia 2009
RexMundi
RexMundi: zgadłem ?


Jeśli chodzi o Piotra to chyba taa.. Tylko cos mi się nie zgadza z krasickim.. Bo ja mam inny kawałek wiersza. Na kartce nie ma tych cytatów ktore podałeś
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  23 kwietnia 2009
Bajeczka69
Bajeczka69: Czytając podane fragmenty, zwróc uwagę na sposob w jaki pisarze przedstawiają zagrożenia bytu państwowego. Jak wykorzystano w prozie Piostra Skargi i satyrze Ignacego krasickiego topos ojczyzny- tonącego okrętu?

Krasicki w ostrych słowach wyrzuca z siebie żale i oskarża Polaków o upadek Rzeczpospolitej. Obraz współczesnej, zdegenerowanej Polski kontrastuje z obrazem kraju w poprzednich epokach jej świetności. Dawna Rzeczpospolita była krajem cnoty i honoru, poszanowania zasad moralnych w życiu społecznym. Teraz natomiast panuje jedynie występek, rozpusta, upadek obyczajów i deprawacja. Winę za taki stan rzeczy ponoszą ludzie, którzy porzucili dawne zwyczaje, cnoty krzewione przez przodków i etykę, doprowadzając do upadku ojczyzny. Tak osłabiona Polska stała się łatwym łupem dla obcych mocarstw.
Satyra zawiera również, w zakończeniu, alegoryczny obraz Polski jako tonącego okrętu. Jest to częsty motyw występujący w literaturze. Krasicki wyraził tu nadzieję, iż w momencie ostatecznego zagrożenia, w momencie "tonięcia Polski", wszyscy zmobilizują się, by kraj uratować. Ojczyzna bowiem i jej dobro winna być dla każdego wartością nadrzędną.

:woot:
...Ignorance is bliss...
PyySiax3
PyySiax3
  23 kwietnia 2009

pisałam też kiedys takie cos ; /
nam to w drugiej kl. gim dali do napisania
i do dzisiaj mi nie oddali . a minął rok ;]

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.