zajeoO
zajeoO
  20 kwietnia 2009 (pierwszy post)

Hej ;) Potrzebuje pilnie zyciorys św. Oliwi z Palermo ... Moja siostra potrzebuje ... bo sama znalazla tylko troche ..:/ z gory dzieki

MaTuRo
MaTuRo
  20 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Hej ;) Potrzebuje pilnie zyciorys św. Oliwi z Palermo ... Moja siostra potrzebuje ... bo sama znalazla tylko troche ..:/ z gory dzieki


prosze :)

św.Oliwia z Palermo
Św. Oliwia według legendy żyła w IX lub X wieku w Palermo na Sycylii i była chrześcijanką. Kiedy miała 13 lat i była piękną dziewczyną, Sycylię najechali Saraceni. Pojmana przez nich Oliwia została przewieziona do Tunisu, gdzie dokonywała cudów i nawróciła wielu muzułmanów na chrześcijaństwo. Jej porywacze bojąc się jej mocy, wywiedli ją do lasu, gdzie porzucili na pastwę dzikich bestii. Tam natknęło się na nią kilku myśliwych. Wzięli ją do siebie jako niewolnicę, ale Oliwia wszystkich nawróciła na wiarę. Zirytowany namiestnik Tunisu zezwolił na aresztowanie Oliwii, torturowanie i ścięcie jej głowy. W chwili śmierci jej dusza uleciała do nieba w postaci gołąbka.
Św. Oliwia jest czczona w Palermo na Sycylii, a w Tunisie i okolicach, gdzie poniosła męczeńską śmierć czczona jest zarówno przez chrześcijan, jak i przez tamtejszych muzułmanów. Wielki meczet w Tunisie został nazwany jej imieniem, a muzułmanie twierdzą, że każdy, kto mówiłby coś złego o Oliwii, zostanie ukarany przez Boga.
Pamiątkę św. Oliwii obchodzimy 10 czerwca. W ikonografii święta przedstawiana jest jako dziewica w koronie, z gałązką oliwną lub palmową w ręku.
Imię Oliwia pochodzi z łaciny i oznacza osobę hodującą oliwki.
smielaq89
smielaq89
  22 kwietnia 2009

A co to ma wspólnego z działem Szkoła ?

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.