mojanazwaprofilu18
mojanazwaprofilu18
  18 kwietnia 2009 (pierwszy post)

Witam. :))
Mam zrobić konspekt do tematu: omów literacki kształt dramatu szekspirowskiego w świetle tradycji antyku, średniowiecza i renesansu.

Gdyby ktoś miał jakiś pomysł, czy 'myśl' to proszę napisać. :mrgreen:
Z góry dzięki. :)

Miihihih
Miihihih
  18 kwietnia 2009
brak chóru, złamanie zasady ustanowionej przez Sofoklesa, iz na scenie ma być tylko 3 aktorów, zerwanie z zasadą 3 jednosci, ukazywanie scen mordu, scen drastycznych
tego wszystkiego w dramacie antycznym nie bylo.
julCiak69
julCiak69
  18 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: omów literacki kształt dramatu szekspirowskiego w świetle tradycji antyku, średniowiecza i renesansu.


Szekspir zerwał z zasadą jedności.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr#Historia_teatru tutaj masz dokładne inf :)
Kliknij też na teatr elżbietański (jako osobny artykuł) przyda Ci się to.
mojanazwaprofilu18
mojanazwaprofilu18
  18 kwietnia 2009

Z antykiem sobie poradzę (ale dzięki :D), tylko właśnie nie za bardzo wiem jak do renesansu i średniowiecza porównać.

julCiak69
julCiak69
  18 kwietnia 2009

Przeglądałam to.
Poczytaj, a jakoś wykombinujesz.
Jbc pisz:)
Zacznij od pojęcia teatru.
I napisz, jak się zmieniłam w poszczególnych epokach.

Miihihih
Miihihih
  18 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Z antykiem sobie poradzę (ale dzięki :D), tylko właśnie nie za bardzo wiem jak do renesansu i średniowiecza porównać.

średniowiecze - widowiska religijne :woot: wystawiane w języku łacińskim - dramat liturgiczny, czyli krótkie przedstawienia, głownie o tematyce zmartwychwstania albio bozego narodzenia, były pokazywane podczas uroczystości w kościele.
i jeszcze misterium - tematyka się zwiększyła, aktory zaczeli wychodzić przed kościół, rynek, spektakl przedłużył się nawet do kilkunastu godzin. Istotną rolę odgrywały kreacje. Stopniowo zaczęto grać w językach narodowych
a i akcja w misteriach toczyła się w sferze ziemskiej i pozaziemskiej
mojanazwaprofilu18
mojanazwaprofilu18
  18 kwietnia 2009

Dzięki za pomoc. :) jakoś dałam rade. :D

margotka
margotka
  19 kwietnia 2009

Nicoll, Dzieje dramatu

albo Historia Teatru wydawnictwa PWN

tu znajdziesz odpowiedz na wszystkie nurtujace pytania...

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.