extrem555
extrem555
  18 kwietnia 2009 (pierwszy post)

Cześć ;-)

Mam pytanie dotyczące tematu, mianowicie, czy jest jakiś wzór który liczy opór wody, lub powietrza? To samo z tarciem?
Rozwiązuję zadania z mocy i zatrzymałam się przy tych w których uwzględniony jest opór.

Zadanie brzmi, np.:

Obliczono, że wieloryb płynąc z prędkością 7,5 m/s pokonuje opór wody równy 18kN (18000N). Jaką moc ma wówczas ten wieloryb?

Wzór na moc, P=W/t, na pracę, W=F*s czy na ciężar ciała, Fc=m*g oraz prędkość, V=s/t, w tym wypadku nie wystarcza. Jak sobie poradzić z takim zadaniem?

Będę wdzięczna jeśli ktoś mnie nakieruje :-*

xxxdodzialodziaxxx
xxxdodzialodziaxxx
  18 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 18kN (18000N)

masz przeciez podany opor;|
Czerek5
Czerek5
  18 kwietnia 2009

Domyślam się, że te V1=7,5 m/s jest prędkością stałą :P
Jeżeli tak to oznacza to, iż wieloryb nie ma przyspieszenia, gdyż wektor siły z jaką działa wieloryb na wodę jest równoważony przez wektor siły oporu kinetycznego wody ( z kierunkiem przeciwnym). Jest to druga zasada dynamiki Newtona :P

A więc skoro siła oporu kinetycznego wody jest równa 18 000N to siła z jaką działa wieloryb = też 18 000
F= 18 000N, V=7,5 m/s

Teraz musisz jakoś połączyć wzory P=W/t, W=F*s i V=s/t
s = V*t => W=F* V*t
P=F*V*t/t
P=F * V [ N*m/s = W] Podstaw dane i będzie git :P

extrem555
extrem555
  18 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Domyślam się, że te V1=7,5 m/s jest prędkością stałą :P Jeżeli tak to oznacza to, iż wieloryb nie ma przyspieszenia, gdyż wektor siły z jaką działa wieloryb na wodę jest równoważony przez wektor siły oporu kinetycznego wody ( z kierunkiem przeciwnym). Jest to druga zasada dynamiki Newtona :P A więc skoro siła oporu kinetycznego wody jest równa 18 000N to siła z jaką działa wieloryb = też 18 000 F= 18 000N, V=7,5 m/s Teraz musisz jakoś połączyć wzory P=W/t, W=F*s i V=s/t s = V*t => W=F* V*t P=F*V*t/t P=F * V [ N*m/s = W] Podstaw dane i będzie git :P


Dzięki śliczne :-*

A co gdy w zadaniu właśnie owy opór trzeba wyliczyć? Np,
jaką siłę oporu powietrza i tarcia musi pokonywać kolarz, który poruszając się z prędkością 18 km/h, rozwija moc swych mięśni równą 75W? Wiem tylko, że opór uzależniony jest od prędkości ;-p Ale nie wiem jak zapisać i jak posługiwać się tą zależnością.
Czerek5
Czerek5
  18 kwietnia 2009

siła oporu ( aerodynamicznego + tarcia kinetycznego) jest równa sile z jaką działa kolarz :P ( O ILE PRĘDKOŚĆ KOLARZA JEST STAŁA) Więc korzystamy ze wzoru P = F*t
F=P/t
gdzie F jest to siłą oporu. Jest to łączna siła wszystkich sił oporów. W przypadku rowerzysty jest to siła oporu powietrza, tarcie toczne, itp. Z reguły bierze się pod uwagę tylko tarcie powietrza :) Więc jeżeli chcesz policzyć siłę oporu powietrza na dane ciało, to możesz po prostu podstawić do wzorów powyżej. ( Ciało musi się poruszać ruchem JEDNOSTAJNYM !)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.