69Diamond699
69Diamond699
  16 kwietnia 2009 (pierwszy post)

Czy mógłby ktoś dac mi do rowiązania kilka zadan wiazynych z prawem kolumba na poziomie gimnazjum? Bo mam sie uczyc z ksiązki ale tam nie ma zadnych przykladowych zadan, w zeszycie równiez :)

xLightMyFire
xLightMyFire
  16 kwietnia 2009

np.
Oblicz wartość siły z jaką oddziałują na siebie dwa jednakowe ładunki o wartości 5C z odległości 10 cm.
F = q1*q2/r^2
F=5*5/0,1^2
F=25/0,01
F=2500 (J)

zapis ^2 oznacza watość podniesioną do potęgi 2 :D

oprócz tego :
google.pl

peace.

69Diamond699
69Diamond699
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: np. Oblicz wartość siły z jaką oddziałują na siebie dwa jednakowe ładunki o wartości 5C z odległości 10 cm.


czyli na zaliczeniu mam sie spodziewac tylko takiego typu zadan ?

ps. na google szukalam ale nic takiego nie znalazlam ;p
69Diamond699
69Diamond699
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: F=5*5/0,1^2 F=25/0,01


r to jest odleglosc = 10 ... i mam ja podniesc do kwadratu ...too dlaczego tam mas zapisane 0,1^2 ?? sorki ale z fizyki jestem "noga"
xLightMyFire
xLightMyFire
  16 kwietnia 2009

w elektrostatyce na poziomie gimazjum jest wprowadzany tylko jeden wzór,
możesz spodziewać się takich zadań.

poza tym o wiele więcej jest zadań typu pytanie-odpowiedź.
np.
Q:Ile razy wzrośnie siła oddziaływania między dwoma ładunkami punktowymi jeśli odległość między nimi zmniejszy się 4 razy?
A:Gdy odl. między ładunkami puntkowymi zmniejszy się 4 razy to siła oddziaływania między nimi wzrośnie 16 razy.
^^

lub
Masz do dyspozycji dwiejedakowe odizolowane kule z których jedna jest naelektryzowana (16C), a druga jest obojętna. nie mając niczego poza kulami, w jaki sposób na każdej z nich uzyskasz ładunek 4C?

i tego typu logiczne zadania, poza tym teoria, teoria, teoria.

xLightMyFire
xLightMyFire
  16 kwietnia 2009

0,1 gdyż odległość ma być w metrach.

69Diamond699
69Diamond699
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 0,1 gdyż odległość ma być w metrach.


musi byc koniecznie w metrach ?
69Diamond699
69Diamond699
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: poza tym o wiele więcej jest zadań typu pytanie-odpowiedź. np. Q:Ile razy wzrośnie siła oddziaływania między dwoma ładunkami punktowymi jeśli odległość między nimi zmniejszy się 4 razy? A:Gdy odl. między ładunkami puntkowymi zmniejszy się 4 razy to siła oddziaływania między nimi wzrośnie 16 razy. ^^ lub Masz do dyspozycji dwiejedakowe odizolowane kule z których jedna jest naelektryzowana (16C), a druga jest obojętna. nie mając niczego poza kulami, w jaki sposób na każdej z nich uzyskasz ładunek 4C?


ostatnia prosba..jakbys mogla to rozwiaz mi te zadania to ja je sobie pocwicze . góry dzieki , bardzo mi pomoglas
XLukrowanYguzikX
XLukrowanYguzikX
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Columba

a nie culomba?
69Diamond699
69Diamond699
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a nie culomba?


mniejsza o to... LightMyFire zajarzyła o co mi chodziło, widac jestes za tempa
xLightMyFire
xLightMyFire
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a nie culomba?

właściwie to Coulomba xD

Konto usunięte
Konto usunięte: .jakbys mogla to rozwiaz mi te zadania

jedno jest rozwiązane, drugie; logicznie :
Najpierw dotknąć naelektryzowaną obojętnej, wtedy na każdej uzyskamy ładunek 8C.
Następnie należy jedną rozelektryzować (np. dotykając dłonia) i znów dotknąć jedną kulą drugiej i na każdej będzie po 4 C.

^^
Allexia91
Allexia91
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: widac jestes za tempa

ahaaa, za tempa.
Pokój z Tobą.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.