restofmylife
Posty: 30 (po ~98 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
restofmylife
  15 kwietnia 2009 (pierwszy post)

prosze o pomoc......... musze napisac list otwarty tematem jest zycie kobiet 100 lat temu. mam go napisac w ten sposob ze niby bedzie on opublikowany w gazetce szkolnej...... nie wiem jak zaczac prosze o kilka przykladow
zwroty i inne przyklady mile widziane;)

Sylvinka
Posty: 15395 (po ~112 znaków)
Reputacja: -13 | BluzgometrTM: 4
mam czarne skrzydła,muskam nimi stopy aniołów...
restofmylife
Posty: 30 (po ~98 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
restofmylife
  15 kwietnia 2009

bardzo zalezy mi na dokladnym poczatku. pomocy........!

restofmylife
Posty: 30 (po ~98 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
restofmylife
  15 kwietnia 2009

napiszcie ten poczatek

Sylvinka
Posty: 15395 (po ~112 znaków)
Reputacja: -13 | BluzgometrTM: 4
Sylvinka
  15 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: napiszcie ten poczatek

Podnieś ten tyłek z przed komputera, weś długopis i kartkę i sama coś wymyśl! :mrgreen:
mam czarne skrzydła,muskam nimi stopy aniołów...
margotka
margotka
  15 kwietnia 2009

na zjeździe kobiet w 1908r. Nałkowska głosiła, żeby prostytucje uznać za zawód i płacić z tego tytułu ZUS...

polecam:
S. Walczewska, Damy, rycerze i feministki
A. Chwalba, Obyczaje w Polsce
i ksiązki M. Boguckiej, Białogłowa w dawnej Polsce albo Gorsza płeć

Miihihih
Miihihih
  15 kwietnia 2009

W XX wieku kobiety zaczynały mieć prawa na równi z mężczyznami, uchwalone prawa człowieka tyczyły się tylko mężczyn. Powstało wiele stowarzyszeń kobiecych, organizowały zjazdy kobiet, zgromadzenia.
Powoli kobiety miały prawo studiować na uniwersytetach oraz konczyc inne szkoly, powstają rządowe szkoły dla kobiet, kobiety moga uczestniczyc w wykladach jako "sluchaczki nadzwyczajne", w 1900 roku dopuszczono kobiety do igrzysk olimpijskich w Paryżu, powstawały kobiece pisma, dzieła literackie kobiet zostały zauważane i wydawane (ważna postać Maria Konopnicka, Zofia Nałkowska, Eliza Orzeszkowa, Gabriela Zapolska), kobiety zasiadały jako redaktorki gazet, stopniowo uzyskiwały prawa wyborcze, zostwały profesorami, naukowcami (Maria Skłodowska Curie - dostala nobla wraz z mezem)
chyba wystarczy ;)

margotka
margotka
  16 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: kobiety zaczynały mieć prawa na równi z mężczyznami

to jest XIX w.

Polki pod zaborami szybciej wywalczyły prawa wyborcze niż Panie, które były zaborcami...

Konto usunięte
Konto usunięte: Powoli kobiety miały prawo studiować na uniwersytetach


połowa XIX w.

Konto usunięte
Konto usunięte: oraz konczyc inne szkoly


inne szkoły to mogły kończyć zawsze... ważne jest, ze w XIX w. ku walce z analfabetyzmem zakładały szkoły dla kobiet... by te uczyły się pozytecznych zawodów...

Konto usunięte
Konto usunięte: powstają rządowe szkoły dla kobiet, kobiety moga uczestniczyc w wykladach jako "sluchaczki nadzwyczajne",

bzdura...

szkoły były inicjatywą prywatną... z sakiewek prywatnych mecenasów... lub żon wpływowych męzów np. anna nakwaska wojewodzina wyszogrodzka...

Konto usunięte
Konto usunięte: dzieła literackie kobiet zostały zauważane i wydawane


a włąsnie, ze nie było im tak rózowo jak piszesz...

Konto usunięte
Konto usunięte: zostwały profesorami, naukowcami


dokonaniem to było w XIX w. - XX w. otwiera się na kobiety i bardzo chętnie przyjmuje je na uniwersytety... bardzo otwarte jednostki znajdują się w całej Europie... poza Polska... Uniwersytet Jagieloński był bardzo przeciwny tego typu praktykom... dlatego wielu naukowców - kobiet końćzyło uniwersytety zagraniczne...
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.