playboyy90
Posty: 6 (po ~593 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
playboyy90
  14 kwietnia 2009 (pierwszy post)

Mam ogromną prośbę. Mógł by mi ktoś pomóc krótko napisać :
Porównaj motyw życia- partii szachów u Potockiego i Borgesa.Jakie widzisz różnice w ujęciu tego tematu przez poetę XVII w. i twórcę drugiej połowy XX stulecia..?

Może mi ktoś pomóc. z gry dziękuję.. Kompletnie nie wiem jak mam się za to zabrać.

RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  15 kwietnia 2009
playboyy90
playboyy90: Kompletnie nie wiem jak mam się za to zabrać.

na początek od przeczytania wierszy

Szachy - Jorge Louis Borges

Konto usunięte
Konto usunięte: W swoim poważnym kącie głęboko zaszyci gracze manewrują powolnymi figurami. W srogim kręgu do świtu w szachu są trzymani przez dwa kolory pełne wzajemnej nienawiści. Magiczną ścisłością promieniują formy: wszechzbrojna królowa, homerycka wieża, król ostatni w szyku, skoczek lotna bestia, goniec skośny oraz napastliwe piony. Kiedy już będzie tak, że gracze wyszli, kiedy już będzie tak, że czas ich zniszczył, na tym się pewnie nie skończy ceremoniał. Na Wschodzie owa wojna zapłonęła, której widownią dziś jest cała ziemia. Tak jak i tamta, ta gra jest nieskończona. Delikatny król, chytry pion, przekątny goniec, krwawa królowa, wieża prostolinijna, tak po białych, jak i po czarnych gościńcach poszukują się i staczają bitwy zbrojne; Nie wiedzą tego, że z góry prowadzona dłoń gracza kieruje ich przeznaczeniem; i że jest rygor, któremu niewzruszenie poddany jest ich tor oraz wolna wola.


Szachownica - W. Potocki

Konto usunięte
Konto usunięte: W swoim poważnym kącie głęboko zaszyci gracze manewrują powolnymi figurami. W srogim kręgu do świtu w szachu są trzymani przez dwa kolory pełne wzajemnej nienawiści. Magiczną ścisłością promieniują formy: wszechzbrojna królowa, homerycka wieża, król ostatni w szyku, skoczek lotna bestia, goniec skośny oraz napastliwe piony. Kiedy już będzie tak, że gracze wyszli, kiedy już będzie tak, że czas ich zniszczył, na tym się pewnie nie skończy ceremoniał. Na Wschodzie owa wojna zapłonęła, której widownią dziś jest cała ziemia. Tak jak i tamta, ta gra jest nieskończona. Delikatny król, chytry pion, przekątny goniec, krwawa królowa, wieża prostolinijna, tak po białych, jak i po czarnych gościńcach poszukują się i staczają bitwy zbrojne; Nie wiedzą tego, że z góry prowadzona dłoń gracza kieruje ich przeznaczeniem; i że jest rygor, któremu niewzruszenie poddany jest ich tor oraz wolna wola.


a następnie na ich analizie

playboyy90
playboyy90: Porównaj motyw życia- partii szachów
...Ignorance is bliss...
margotka
margotka
  15 kwietnia 2009

akurat wiersze są bardzo proste w analizie i interpretacji...

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.