ShinyStern
ShinyStern
  14 kwietnia 2009 (pierwszy post)

z 13 tematow prac mielismy wybrac sobie dwie, otworz narazie napisalam jedna i chcialabym aby ktos mi sprawdzil, temat "wojna jest okrutna. uzasadnij ten sad na podstawie wybranych utworow literackich"

Kiedy słyszymy w wiadomościach o jakimś wypadku i ofiarach śmiertelnych jesteśmy przerażeni, smutni a zarazem szczęśliwi ze to nas nie dotyczy, ze my jesteśmy cali i zdrowi. A pomyślmy, jeżeli jest wojna to nie ginie jedna czy dwie osoby, giną setki tysięcy ludzi.. To ogromna liczba, może teraz nie potrafimy sobie tego wyobrazić, ale spróbujmy sobie pomyśleć jak wojna niszczy perspektywy na dalsze Zycie. Wojna jest okrutna.
Czytając fragmenty ?Pamiętnika z powstania warszawskiego? Mirona Białoszewskiego, odczuwałam ciągły strach i obawę o swe życie. Autor w swoim pamiętniku opowiada o bombardowaniu warszawy. Przerażające są momenty kiedy to odlicza wraz z innym ?stadem? do wybuchu bomby. ?raz, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć dziesięć? Trzask!? Ale to nie w nich wycelowana bomba, słychać było już wycie innych ludzi. Którzy właśnie utracili swoich najbliższych bądź umierają?. Białoszewski w pamiętniku opowiada swoje tragiczne przeżycia z czasu Powstania Warszawskiego, zarówno dla niego jak i ludzi żyjących w tamtych okresie to czas o którym nie chcieli by pamiętać. Warszawa wówczas została zrównana z ziemia. Mieszkańcy tego miasta utracili wszystko co mieli : domy, zdrowie oraz rodziny..
Jak już wcześniej pisałam, wojna niszczy perspektywy na dalsze Zycie. Tak było w przypadku bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego ? Kamienie na szaniec? .Zośka Alek i Rudy to młodzi chłopcy którzy żyją w okresie wojny. Byli oni bardzo mądrzy i odważni. Postanowili walczyć o ojczyznę. Trójka przyjaciół nie daje za wygraną wrogowi. Chłopcy rozwieszają polskie flagi, wrzucają gazy łzawiące do kin. Wierzą w siebie, są twardzi i nieugięci. Wszystko im się udawało do póki Rudy nie został aresztowany,. W areszcie nie wydal nikogo dnia, 30 marca 1943 roku, umarł. Był tak katowany podczas przesłuchania, że nie miał szans przeżyć. Tego samego dnia ginie również Alek, który podczas strzelaniny zostaje ranny i bezskutecznie ratowany. Z Trojki chłopców został tylko jeden ? Zośka, który podczas jednej akcji również ginie. Chłopcy mimo wielkiego strachu pokazali się z jak najlepszej strony, byli to prawdziwi patrioci dlatego mówi się o nich ze są to ludzie, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć
Powyższe argumenty według mnie przemawiają za tym iż wojna jest okrutna. Obraz umierających ludzi i cierpiących z tego powodu rodzin to widok przerażający.

uwazacie z epowinnam cos jescze napisac?? ja juz nie mam pomyslow;/
z gory dziękuje za poprawe :mrgreen:

FoLLowMe666
FoLLowMe666
  14 kwietnia 2009

za duzo nie czytam :

SoSimply
SoSimply
  14 kwietnia 2009

moim zdaniem powinnaś bardziej rozbudowywac zdania ; ) a tak pozatym to calekiem fajne ; )

shamaramorgan
shamaramorgan
  14 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Z Trojki chłopców został tylko jeden ? Zośka, który podczas jednej akcji również ginie. Chłopcy mimo wielkiego strachu pokazali się z jak najlepszej strony,

powtórzenie ;)
Konto usunięte
Konto usunięte: Wojna jest okrutna.

aż prosi się, by w tym miejscu dopisać słowa fragment wiersza Młynarskiego "wojna nigdy nie jest daleko, wojna zawsze jest bardzo blisko..." Możesz napisać coś więcej o nim.

Proponuję Ci także opisać los dzieci podczas wojny. Możesz nawiązać do wiersza Różewicza "warkoczyk"
sekswubikacji
sekswubikacji
  14 kwietnia 2009

mnie się wydaje, że zakończenie możesz troszkę rozwinąć;)

ShinyStern
ShinyStern
  14 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Proponuję Ci także opisać los dzieci podczas wojny. Możesz nawiązać do wiersza Różewicza "warkoczyk"

ok to poprawie jeszcze prace

Konto usunięte
Konto usunięte: mnie się wydaje, że zakończenie możesz troszkę rozwinąć;)

nigdy nie umialam zakonczenia pisac :ziober2:

Konto usunięte
Konto usunięte:

Konto usunięte
Konto usunięte:

Konto usunięte
Konto usunięte:

dzieki:)
ShinyStern
ShinyStern
  14 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: moim zdaniem powinnaś bardziej rozbudowywac zdania ; )

no tak tylko ze wtedy moja interpunkcja lezy :mrgreen:
margotka
margotka
  14 kwietnia 2009

słowa: jakiś, jakieś, jakimś, te, ta, swój, swoja... są zakazane... wyrzuć... albo zamień...

nie zapomnij o akapitach

dłuższe zdania... i wleć cytaty z tekstu oraz wyraź swoje zdanie o nich czyli zinterpretuj...

uwagi shamaramorgan potraktuj jako cenną wskazówkę..

perwersion
perwersion
  14 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte:

Kiedy słyszymy w wiadomościach o jakimś wypadku i ofiarach śmiertelnych jesteśmy przerażeni, smutni a zarazem szczęśliwi ze to nas nie dotyczy, ze my jesteśmy cali i zdrowi. A pomyślmy, jeżeli jest wojna to nie ginie jedna czy dwie osoby, giną setki tysięcy ludzi... To ogromna liczba! Może teraz nie potrafimy sobie tego wyobrazić, ale spróbujmy sobie pomyśleć jak wojna niszczy perspektywy na dalsze życie. Wojna jest okrutna i bezwzględna.
Czytając fragmenty "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, odczuwałam ciągły strach i obawę o swe życie. Autor w swoim pamiętniku opowiada o bombardowaniu Warszawy. Przerażające są momenty kiedy to odlicza wraz z innymi czas do wybuchu bomby. Raz, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć dziesięć? Trzask!? Ale to nie w nich wycelowana bomba, słychać było już wycie innych ludzi, którzy właśnie utracili swoich najbliższych bądź sami padli ofiara bombardowania i ponoszą śmierć. Białoszewski w pamiętniku opowiada swoje tragiczne przeżycia z czasu Powstania Warszawskiego, zarówno dla niego jak i ludzi żyjących w tamtych okresie to czas, którym nie chcieli by wymazać z pamięci. Warszawa została wówczas zrównana z ziemią. Mieszkańcy tego miasta utracili wszystko co mieli : domy, zdrowie, rodziny oraz wiarę w spokojne i szczęśliwe życie...
Wojna jest piekłem na ziemi, które pochłania wszystko, co napotyka na swojej drodze, nikogo nie oszczędza, rujnuje nadzieję i szansę na lepsze jutro, grzebie ludzi i i marzenia. Tak też było w przypadku bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego: "Kamienie na szaniec".Zośka, Alek i Rudy to młodzi chłopcy, którzy żyją w okresie II wojny światowej. Byli rozsądni i odważni oraz skłonni do poświęceń w imię wyższych celów: swojej ukochanej Ojczyzny. Postanowili walczyć o nią. Trójka przyjaciół nie daje za wygrana. Chłopcy prowadzą akcje sabotażowe: rozwieszają polskie flagi, wrzucają gazy łzawiące do kin, itd. Wierzą w siebie, są wytrwali i nieugięci. Ich plany były realizowane krok po kroku i przebiegały pomyślnie dla młodych sabotażystów, póki jeden z nich: Rudy nie został aresztowany. Nawet w areszcie odznaczył się niecodzienną odwagą: nie wydał nikogo, wytrwale znosił cierpienia, aż do dnia 30 marca 1943 roku, kiedy zmarł jak bohater. Rudy był strasznie katowany podczas przesłuchania, wskutek czego poniósł śmierć, lecz był to śmierć heroiczna, zaszczytna, w imię ojczyzny-matki, dlatego tez zaszczytna i pełna chwały dla poległego. Tego samego dnia ginie również Alek, który podczas strzelaniny zostaje ranny i mimo usilnych działań reanimacyjnych umiera. Z trojki chłopców został tylko jeden: Zośka, który podczas jednej z akcji sabotażowych także ponosi śmierć. Chłopcy mimo wielkiego strachu pokazali się z jak najlepszej strony, byli to prawdziwi patrioci dlatego mówi się o nich ze są to ludzie, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć.
Powyższe argumenty według mnie przemawiają za tym iż wojna jest okrutna. Obraz umierających ludzi i cierpiących z tego powodu rodzin to przerażający widok.
ShinyStern
ShinyStern
  14 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte:

dzieki:) jakos Twoja praca lepiej brzmi :mrgreen:
perwersion
perwersion
  14 kwietnia 2009

To przecież Twoje praca:) i nie ma za co:) cieszę się, że pomogłam choć odrobinkę:)

ShinyStern
ShinyStern
  14 kwietnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: To przecież Twoje praca:)

ale Twoje poprawki duzo wniosly :)

dzieki jeszce raz:)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.