dudekwidzewdlkrts
Posty: 37 (po ~122 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 45
dudekwidzewdlkrts
  31 marca 2009 (pierwszy post)

Mam pytanie

czy ropa naftowa jest odnawialna?

tak zaznaczylem na tescie i chce zobaczyc czy dobrze
z gory thx za odpowiedz

:piwo: :piwo:

Zdziska123
Zdziska123
  31 marca 2009

Dobrze zaznaczyłeś

dudekwidzewdlkrts
Posty: 37 (po ~122 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 45
dudekwidzewdlkrts
  31 marca 2009

dzieki ;) [znaki]

Czerek5
Czerek5
  31 marca 2009

Z tego co kiedyś sie dowiedziałem, to ropa naftowa powstała bardzo dawno temu w morzu, z ości ryb i innych związków organicznych. Ale na ile to jest prawdą to ja nie wiem

waskirk
Posty: 284 (po ~902 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
waskirk
  31 marca 2009

Ja bym spekulował co do tej odpowiedzi. Odnawialne źródła to takie, które w okresie maksymalnie jednego pokolenia w całości potrafią się odnowić, tzn. jego zasoby potrafiły by wrócić do stanu początkowego. Tak jest np. z nurtem rzecznym, energią geotermiczną, czy energią słoneczną, lub energią wietrzną. Kwestią pytania nie jest, czy ropa jest odnawialna, ale to jak powstaje ropa. Według teorii organicznego pochodzenia ropy, stworzona m.in. przez: B. Radziszewskiego, K. Englera, H. Höfer, J.E. Hackforda, D. White'a w myśl których ropa naftowa powstała przez przeobrażenie szczątków roślinnych i zwierzęcych nagromadzonych wraz z drobnymi okruchami mineralnymi w osadach morskich; czynnikami powodującymi przejście substancji organicznych w bituminy są prawdopodobnie: środowisko redukujące, odpowiednia temperatura, działalność bakterii, oddziaływanie pierwiastków promieniotwórczych i in. Na tej podstawie proces ten trwa na pewno dłużej niż jedno, a nawet i 100 pokoleń. Jednak jest i druga teoria, wciąż nie obalona, teoria nieorganiczna powstania ropy którą sformułował natomiast Rosjanin - Dimitrij Iwanowicz Mendelejew, twórca układu okresowego pierwiastków, obdarzony tak genialną intuicją naukową, iż potrafił przewidzieć istnienie pierwiastków, które odkryto dopiero długo po jego śmierci. Mendelejew twierdził, że ropa powstała w jądrze Ziemi na skutek reakcji węglików metali z wodą. O tej właśnie optymistycznej teorii, której - jak do tej pory nikt nie obalił - zawsze mówił swoim studentom zmarły przed kilku laty prof. Stefan Jucha, kierownik Zakładu Geologii Naftowej ówczesnego Wydziału Wiertniczo-Naftowego AGH. Jeśli Mendelejew miał rację, musi oznaczać to, że ropa naftowa generowana może być na bieżąco we wnętrzu Ziemi i migruje do jej warstw przypowierzchniowych, gdzie gromadzi się, jeśli tylko napotka sprzyjające temu warunki. Idąc tym tropem ropa tworzy się na naszych oczach, co może rozwiązywać zagadkę wiąż trwającego wydobycia ropy. Analitycy, eksperci, twierdzili że ropy zabraknie już w połowie wieku XX, jak wiadomo kończy się pierwsze dziesięciolecie XXI wieku, i nic nie zapowiada (po za rosnącymi cenami - ale to wynik prawa popytu i podaży) na to by się na dniach nam skończyła. Sprawa dla nas jest bardzo spekulacyjna, a nie chciałbym brać zbytnio w tym udziału, delikatny tema, mnóstwo kasy itp.

marksmantback
marksmantback
  31 marca 2009
dudekwidzewdlkrts
dudekwidzewdlkrts: czy ropa naftowa jest odnawialna?


wg. mnie ropa naftowa nie jest odnawialna tak samo jak węgiel , koks (:pavarotti:) , miedź , ogolnie metale ,przecież złoża się w końcu skończą i w jaki sposób się odnowią? ,a logicznie myśląc że w energia odnawialna są to:
*elektrownie wodne
*elektrownie wiatrowe
*sloneczne kolektory
*biomasy (drzewo , gazy ze śmietniska)
*wody geotermalne
i nijak ma mi się tam ropa naftowa
Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  31 marca 2009

Odnawialna nie jest, Dudek ;)

GRHeadshot
Posty: 98 (po ~169 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 75
GRHeadshot
  1 kwietnia 2009

Ropa naftowa nie jest surowcem odnawialnym.

raugi
Posty: 10221 (po ~117 znaków)
Reputacja: 17 | BluzgometrTM: 17
raugi
  2 kwietnia 2009

ropa nie jest odnawialna, podobnie jak węgiel, czy gaz ziemny

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.